Українська народна казка. «Кирило Кожум’яка»

Тема. Українська народна казка. «Кирило Кожум’яка»

Мета. Ознайомити дітей із поняттям «чарівна казка», розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок, удосконалювати навички «розпилювання» тексту на частини, уміння будувати асоціативний кущ. Виховувати любов і повагу до усної народної творчості.

Методично-дидактичне забезпечення уроку. Кросворд, малюнок, картки зі словами, прислів’я, різні ілюстровані видання казки «Кирило Кожум’яка».

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина.

Лише дзвіночок забринить

Стаєш серйозним у цю ж мить

До роботи час, бо багато її у нас.

ІІ. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

1. Вправа на розвиток мовленнєвого апарата

а) розчитування за таблицею (Динги).

2. Читання скоромовки

Стриб – стриб – стриб –

підстрибує

по стерні рідня:

перепілка, перепел, перепеленя..

- читання скоромовки мовчки

Про кого вона?

- розповідь про перепілку.

(огляд ілюстрації)

Розповідь кращого учня (реферат)

3. Розгадування кросворда.

1. Розгадайте кінцівку прислів’я «Праця чоловіка годує, а лінь - …»

(марнує)

 

2. Відгадайте, про яку казку йдеться:

«Що за хатка на узлісі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь – кабан біжить,

Тут і вовк іде, й ведмідь,

Й кожен в хатці хоче жить.

Так вже тісно їм усім –

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить,

І ворушиться й дрижить?

(«Рукавичка»)

3. Як називається жанр, який розучували на початку уроку?

(скоромовка)

4. З якими піснями вперше в житті зустрічаються діти? Як вони називаються? (колискові)

5. Мене просять і чекають

А як почнуся – утікають (дощ)

- Як можна назвати усю цю творчість? (Усна народна творчість)

4. Слово вчителя.

Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Т а, напевне, крім дітей казки люблять, ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та розповідають найрізноманітніші оповіді і про тварини, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі. Вони – це справжня скарбниця! І ви звичайно, пам’ятаєте їх.

(діти називають казки «Колосок», Лисичка кума», «Рукавичка»)

- Що об’єднує усі ці казки? (усі вони про тварин)

Але є інша група казок героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій із злом та брехнею.

Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями.

Це – чарівні казки.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом із казкою «Кирило Кожум’яка».

1. Перевірка первинного сприймання:

– Коли відбулися події?

- Хто головний герой казки?

- Чому він має таке прізвище?

а) словникова робота

Вправа «Доберіть пару» (до поданих слів у лівій колонці треба добрати відповідні тлумачення з правої).

Леміш – частина плуга, що розрізає землю.

Урочище – ділянка землі, яка чимось відрізняється від навколишньої місцевості.

Городяни – люди, які жили у місті

Пуд – міра ваги, плизько 16 кг

Старшина – шановні люди похилого віку.

Герой – особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.

ІV. Хвилинка відпочинку.

Раз! Два! Час вставати –

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька разів нахилились

Сім! Вісім! Час настав –

Повертатися до справ.

V. Вибіркове читання. Аналіз змісту казки.

1. Прочитайте фрази, де йдеться про:

- опис Кирила в князівни;

- що подумав князь, коли побачив голуба;

- що вимагає Кирило у князя перед боєм зі змієм;

- опис Кирила Кожум’яка (зі слів змія).

2. Вправа «З циферблатом я дружу – зразу відповідь кажу».

- Скільки було дочок у Київського князя? (1)

- Скільки виробляти кожухів Кирило?

- Скільки попросив бочок смоли Кирило Кожум’яка? (12)

- Скільки попросив возів конопель?

- Якої ваги була булава? (12)

- Скільки голубів вигодувала князівна? (1)

3. Характеристика дійових осіб твору.

Вправа «Мозкова атака».

До кожної букви в імені героя казки – доберіть слова, які характеризують даний персонаж.

Красень Красуня

Обдарований Ніжна

Жвавий Яскрава

Умілий Зосереджена

Милосердний Іскриста

Яскравий Волелюбна

Коректний Наполеглива

Авторитетний Акуратна

(робота в групах)

4. Розпилювання тексту.

Складання плану казки. З чого складається текст? (зачин, основна частина, кінцівка)

Ділимо текст на частини.

Домашнє завдання. До кожної з частин придумати заголовок і записати у вигляді плану.

5. Добір синонімів до слів твору поцупити (вкраде), злинув у небо голуб (полетів, піднявся), благайте (просіть).

6. Робота з прислів’ями їх розуміння.

- Дружба і геройство ведуть до перемоги.

- Відважний помирає за честь.

- Зло кінчається прикрістю, а доброта – радістю.

- Сила героя не в м’язах, а в серці!

VІ. Домашнє завдання.

Читання казки «Кривенька качечка» та «Кирило Кожум’яка».

VІІ. Підсумок уроку.

1. Побудова асоціативного куща (діти зачитують слова на картках-блискавках і вирішують, кого з героїв казки вони стосуються).

Хоробрий, мужній, лагідна, запальний, сильний, ніжна, кмітлива, жорстокий, підступний, несправедливий, захисник.

2. Рефлексія (саморефлексія). Узагальнення вивченого

Я (учень)

що таке чарівна казка.

ЗНАЮ героїв казки «Кирило Кожум’яка»

жанри усної народної творчості

виразно читати

ВМІЮ визначати головну думку

характеризувати героїв казки

своє прагнення до нових знань

ЦІНУЮ героїзм та людяність в оточуючих

Категорія: Читання | Додав: SYLER (11.01.2015)
Переглядів: 8247 | Рейтинг: 2.0/1
У колі рідної сім'ї. Урок позакласного читання
Вирощування рослин у закритому ґрунті. Відбір повноцінного насіння (коренів) ...
Правила поведінки у громадських місцях
Елементи графічної грамоти. Виготовлення геометричних фігур
Чим ми бачимо
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]