Краса живе для всіх

Урок 24. Краса живе для всіх.

Матеріал до уроку: А. Костецький «Імена», «Не хочу».

Мета: зацікавити дітей словами-назвами, їх етимологією; розвивати творчі здібності учнів, уміння передавати емоційно-оцінну характеристику зображеного в поетичному творі та власні почуття, які виникли під впливом поетичних емоцій; збагачувати образне мислення; виховувати гуманні почуття, екологічну свідомість.

Обладнання: виставка книг поета, його портрет.

ХІД УРОКУ

I.Організація класу

 Які щасливі, діти, ми,

 Що народилися на цій святій землі —

 Серед берізок, кленів і тополь,

 Де ніжний мамин голосок

 Так лагідно над світом цим лунає...

— Повірте, любі діти, нічого в світі немає милішого, ріднішого серцю, ніж рідний край, який вигойдав тебе у колисочці, викупав у цілющих травах, аби кожен зростав щасливим, здоровим і мав можливість побачити цей чарівний світ і поринути в нього.

II. Вправи з техніки мовлення та читання

1. Учні на картках читають вірш.

Як гарно тут красою милуватись, вітання кожній квітці посилать...

А квіти нам голівки нахиляють —

Не тільки чарують, але й навчають.

2. Читання анаграм.

Оволкаш ротндая акм афілак цисарн

III. Мотивація навчальної діяльності, створення емоційного настрою

Квіти, дерева — яка це краса!

Краса, яку потрібно леліти, берегти.

Дуби ростуть поволі, неквапливо Хто садить дуба, той, можливо,

I не побачить його вищим, аніж сам.

Це — дар майбутнім, скажемо, літам,

Привіт іще незнаним поколінням...

— Той, хто виростив хоча б одне своє дерево, хто почув, як зашелестіло його молоде листя, той пізнав справжню радість!

I дійсно, мабуть, немає у світі більшої радості, ніж любити природу, людей, приносити користь.

IV. Повідомлення теми і мети уроку. Розповідь вчителя про письменника

— А ще більша радість — зачарувати людей своєю творчістю, мудрим, лагідним словом запалити іскру милосердя та поваги.

Я сьогодні хочу розповісти вам, діти, про людину, поета — Анатолія Кос-тецького, який народився 6 грудня 1948 року в місті Києві. Перші казки почув від бабусі. Згодом мама, вчителька мови і літератури, почала заохочувати його до класичної спадщини.

Анатолій Костецький почав свою літературну творчість з ліричних віршів про природу. 1967 року доля звела поета-початківця з Михайлом Стельмахом, який щедро почав ділитися з ним таємницями творчості і ненав’язливо вчити майстерності. Порадив писати для дітей, а через кілька років уже був редактором першої книжечки Анатолія Костецького «Джміль про сонечко гуде». Відтоді дитячій літературі поет не зраджує. З-під його пера вийшло понад десять книжок для юних читачів.

Найвідоміші з них — «Лист до птахів», «Весняні дарунки».

V. Опрацювання статті «Анатолій Костецький»

Самостійне читання. Відповіді на питання.

— У якій сім’ї і де народився Анатолій Костецький?

— Хто є головними героями віршів?

— Які найтонші почуття викликають у нас вірші поета?

— Ми сьогодні маємо можливість перевірити це на уроці, працюючи над віршами А. Костецького.

VI. Підготовка до сприймання нового матеріалу

Любі діти, погляньте у віконечко:

Як лагідно і щиро світить... (сонечко)!

Берізки і тополі гойдаються... (поволі),

I квіти нахилили голівоньки свої І лагідно всміхаються до рідної... (землі).

— Як приємно й радісно бачити таку картину природи! Око милують прекрасні поля й лани, сади й ліси, ставочки, озерця — усе це миле й любе серцю. Який чарівник створив таке диво і все назвав так красиво? Вдивляючись у цю красу, чи у вас не виникало бажання щось змінити або по-іншому назвати якісь предмети?

А от герой вірша А. Костецького змінив деякі назви. Ось послухайте.

VII. Робота над віршем «Імена»

1. Виразне читання вірша вчителем.

— Яке бажання було у хлопчика?

2. Словникова робота.

3. Самостійне читання.

— Чому хлопчик із жалем промовив останні свої слова?

— Що б ви могли йому порадити, у чому навіть і запевнити?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

1) Вибіркове читання.

— Що дарувала лопатуля для птахів?

— Як хлопчикові хотілося назвати бабусю?

2) Відновіть рядки з вірша.

I цвіли б любенят

... очі, і ...

гуляли б із ними охоче.

5. Вирізне читання вірша.

— Любі дітки, а у вас не було бажання по-своєму назвати якийсь предмет. Адже кожен предмет ми бачимо по-різному, по-різному його сприймаємо. Давайте підберемо нові імена до слів: мама, котик, дідусь, берізка.

— Молодці! Скільки ніжності, ласки я почула у ваших словах! І я впевнена, що в діток, які говорять щиро, лагідно, з почуттям любові та ніжності, добре серце.

VIII. Опрацювання вірша А. Костецького «Не хочу»

1. Робота над заголовком.

— Уважно прочитайте заголовок.

— Як, на вашу думку, про що йтиметься у цьому вірші: про якісь примхи чи про приємне та повчальне?

— У цьому ми переконаємось, коли прочитаємо цей вірш.

 2. читання вірша (мовчки).

— чи підтвердив цей вірш ваші думки?

 3. Аналіз змісту прочитаного.

— чому не хотіла дівчинка ловити метелика, не стала рвати квітку?

— У чому дівчинка бачила страшенний гріх?

— Як ви розумієте вислів «живе тремка живинка»?

 4. Виразне читання вірша.

— Що ви можете сказати про цю дівчинку?

IX. Підсумок уроку

— чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що найбільше вас зацікавило?

— Які почуття у вас викликали прочитані твори?

 Оберігайте ж повсюди Шлях і стежиночу в гаї, —

 Все те окрасою буде Нашого рідного краю!

 — любі діти! Я хочу, щоб красу уміли Сприйняти серцем люди всі,

 Щоб цінували, й розуміли, і поклонялися красі!



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2014)
Переглядів: 1254 | Рейтинг: 0.0/0
Наш вернісаж
Виражальні можливості силуетної форми. Виготовлення силуетних форм за допомог...
МУЗИКА РОЗПОВІДАЄ
Ознайомлення із спектральними кольорами та їхньою послідовністю. Розбіл та за...
А. Григорук «Хочеш бути щасливим, не будь лінивим». М. Коцюбинський «Артист»....
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]