Урок 22. Цікаві повчальні вірші Матеріал до уроку: Д. Павличко «Розмова», «Гном». Мета: розкрити людяність змісту віршів, їхню казковість; поглибити знання учнів про поезії-діалоги, небилиці-безконечники; вправляти у виразності читання віршів, їх правильному інтонуванні: запитання — відповідь; розвивати творчі здібності учнів; уміння створювати продовження казки, зіставляти вірш з малюнком. Обладнання: портрет письменника, виставка його книг. ХІД УРОКУ I. Організація класу Учитель Знову любий наш дружок Всіх покликав на урок, До співпраці та розмови. Ми новий всі робим крок! Перший крок — це в нас розминка. Чітко працює кожна дитинка! II. Вправи на розвиток читацьких навичок 1. Читання скоромовки. Як дзвінок задзеленчить — Дзвінко джмелик задзижчить. 2. Відгадування загадки. Хто з хвостиком і вушками, В кого лапки з подушками? Як ступа, ніхто не чує. Тихо крадучись, полює. I маленькі сірі мишки Утікають геть від... (кішки). 3. — Розбіглися склади, як мишенята. Потрібно котику їх позбирати та швиденько прочитати найулюбленіші слова. Мо лас ми ку ко ло ші лоч теп — Ось що полюбляє киця! Багато письменників, спостерігаючи за тваринами, відкривали щось нове й цікаве, а потім писали про них вірші, оповідання, казки. 4. Робота з картками. Читання вірша на картках. Кіт Мартин мишей не їсть, А за рибою аж плаче! За одну щупачу кість Плем’я дав би він мишаче! Він учився риб ловить, Входив довго в ту науку, I в одну прекрасну мить Витягнув із річки щуку. (Д. Павличко) III. Розповідь про письменника — Милували Дмитрові Павличку око його рідні Карпати — високі, вкриті буковими й смерековими лісами гори. Велика любов до рідного краю жила в його серці й надихала до творчості. Народився Дмитро Васильович Павличко 28 серпня 1926 року в селі Стоп-чатові на Івано-Франківщині в сім’ї селянина-бідняка. Батьки змушені були працювати з ранку до ночі, щоб прогодувати маленьких діточок. Ще в дитинстві Д. Павличко почав писати невеличкі поезії. Перша книжка поезій Д. Павличка «Любов і ненависть» побачила світ 1953 року. Дітям дошкільного й молодшого шкільного віку давно полюбилися Пав-личкові поезії, що друкувалися в журналі «Барвінок», у календарі «Дванадцять місяців», виходили окремими книжками. Це і казка-поема «Золоторо-гий олень», і збірки віршів «Дядько Дощ», «Де найкраще місце на землі». IV. Опрацювання статті «Дмитро Павличко» Самостійне читання. Перевірка усвідомлення змісту прочитаного. — Де народився поет? — Що знайшло відображення у віршах Д. Павличка? — Як поет передає у віршах свої спостереження? — Що нового дізналися про твори Д. Павличка? V. Робота над віршем Д. Павличка «Розмова» 1. Читання тексту «ланцюжком». 2. Словникова робота. Тлумачення слів: Жолоб — дерев’яна посудина. Онуча — тут: шматок тканини. 3. Повторне самостійне читання. Відтворення змісту прочитаного. — Між ким відбувається розмова? — Який вірш за настроєм? 4. Вправи на розвиток техніки читання. 1) Читання за особами. 2) Читання колонок слів повільно, нормально, швидко. Шовкова тучі короваонучі лихагляділа колихаласиділа 3) З’єднайте слова правої та лівої колонки. Пес з’їла вітер молотив мишаколихав донюспівав пісні порвав 4) Продовжте речення Цей вірш не лише небувалиця, а й... (діалог). VI. Опрацювання вірша «Гном» 1.Відгадування загадки. Тишком-нишком, чапи-лапи В капелюшках, як гриби, Ходять ці чарівники. Добре серце вони мають, Добрим людям помагають. Хоч на зріст вони маленькі, Та творять всякі дива! Може, хто з вас догадався, Як звати цих чарівників? (Гноми) — Про цього маленького гнома й піде у нас далі розмова. Учитель або підготовлений учень виразно читає вірш. — Про кого тут іде мова? — Куди мчала машина гномів? — Хто їх зупинив? 2. Самостійне читання. 3. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. — Прочитайте опис гнома. — Якою чародійною силою володіє гном? 4. Творча робота. — Продовжте вірш Г. Бойка самостійно складеними рядками. VII. Підсумок уроку — Із творчістю якого поета ми сьогодні познайомилися? — Чи сподобались вам його вірші? Чим саме? Джерело: noindex | |
| |
Переглядів: 2374 | |
Елементарне ознайомлення з технікою гратографія. Практична робота «Великодня ... |
Прямокутник. Задачі на знаходження третього доданка. Знаходження значень букв... |
І. Жиленко «Доброго ранку!..», Т. Коломієць «Задзвонив синенький дзвоник». В.... |
Письмо рядкової букви и. Розвиток зв'язного мовлення. Формування поняття ... |
Складання таблиць додавання і віднімання числа 4. Побудова відрізків. Кругові... |
Всього коментарів: 0 | |