💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Прочитай, посміхнись... І задумайся!

Урок 20-21. Прочитай, посміхнись... І задумайся!

Матеріал уроку: Г. Бойко «Як невдаха виступав»; «Хвастунець Сашко».

Мета: вправляти учнів у читанні гумористичних творів; удосконалювати уміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор поетичних гуморесок; виховувати почуття осуду щодо негативних рис людської вдачі: хвальковитості, самовпевненості, невихованості.

Обладнання: виставка книжок Г. Бойка, портрет автора.

ХІД УРОКУ

ІЧАСТИНА

I. Організація класу

Учитель

 Любе сонечко нам посміхається,

 З нами радісно, щиро вітається І дарує веселий нам сміх —

 На здоров’я та щастя повний міх!

 Міх цей розв’язався, діти, а у ньому — жарти й сміх.

 Ось смішинка вам одна, скоромовочка така.

1. Розминка перед читанням.

• От Кіндрат так Кіндрат —

Зуб зламав об мармелад!

• Кричав Архип, Архип охрип.

Не треба Архипу кричати до хрипу!

— Чому ці скоромовки викликають у вас усмішку?

2. Прочитайте рядки вірша.

 Добрий сміх не б’є, не мучить,

 Він на світі жити учить.

II. Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій. Сьогодні ми поринемо у веселий світ Грицька Бойка.

III. Розповідь про письменника

— Народився Грицько Бойко 1923 р. в шахтарськім краю, на Донбасі. По закінченні сільської семирічки навчався в Оленівській рудниковій школі, а вона була неблизько. Щодня кілька кілометрів тупав пішки, а потім ще й під’їжджав поїздом, але жодного разу не пропускав уроків. Одразу після випускного вечора пішов на фронт, пройшов всю війну від рядового до офіцера. А після війни взявся за перо й упевнено і стрімко увійшов у літературу, назавжди підкоривши чисті дитячі душі. Найголовнішою особливістю творчості Грицька Бойка є глибока життєвість його поезій. Дитячий садок і школа, завод і шахта, луки і ниви рідного краю, Батьківщина, що у всіх проявах входить у свідомість дитини з перших років життя, — це й є основними темами творів Грицька Бойка.

IV. Опрацювання статті «Грицько Бойко»

Самостійне читання. Відповіді на питання.

— Що об’єднує його твори?

— Які за змістом твори Г. Бойка?

 V. робота над віршем «як невдаха виступав»

 — Кого, на вашу думку називають невдахою? читання вірша вчителем. Відповіді на запитання.

 — Які артистичні дані мав невдаха?

 — Як він оцінив свій виступ?

 — Як слухачі відреагували на його виступ?

 — Яку рису характеру висміює автор у цьому вірші?

VI. Бправи на розвиток швидкості читання

1.Веселі фігури.

горлав

слуху

вулицю

я щодуху

вженесли

набили

хоч

немає

от

там

на

2.Гра «Віднови слова».

 Авпстуви, линесроз, ливхопи, ливазір.

VII. Робота над віршем «Хвастунець»

 — Складіть прислів’я:

 3 той 1 хто 2 хвалиться 4 кається

 — Зараз ми прочитаємо про одного хвастунця.

1. Читання вірша вчителем.

 — Кого у вірші назвали хвастунцем?

2. Самостійне читання. Відповіді на питання.

 — Якої думки був про себе Толя?

 — Де поділась його сміливість?

 — Хто його так налякав?

 — Які дії були у нашого хвалька?

 — Чому він собі прикусив язика?

 — Коли ще вживають такий вислів «прикусив язика»?

 — Що б ви порадили Толі?

3. Вправи на вдосконалення техніки читання.

 1) Прочитати слова на одному диханні.

 Молодець, хвастунець, дороги, ноги, у тривозі, на дорозі. Зачитати тільки дієслова.

2) Відновити рядки з вірша.

азрВ ан лосів ілщ з родонч ліТо щіякор діп инго.

 4.Виразне читання вірша.

VIII.Підсумок уроку

— Сьогодні ми розглянули поезію Г. Бойка, де поет поєднує ніжний ліризм з тонким гумором. Грицько Бойко не просто розважає людей, а й дотепно описує на сміх різні вади дитячого характеру.

— Про які вади характеру ми сьогодні прочитали?

— Чи симпатизуєте ви таким друзям?

IІ ЧАСТИНА

Матеріал до уроку: Г. Бойко «Веселинки», «Скоромовки, «Загадки».

Мета: формувати уміння помічати й оцінювати дотепне слово та користуватися ним; удосконалювати навички читання поетичних скоромовок, відгадування загадок; виховувати морально-етичні норми поведінки.

Обладнання: картки зі словами.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель

 Доброго ранку, усміхнені личка.

 Доброго настрою, щастя, удачі.

 Посміхайтесь, веселіться і добренько всі учіться!

— Гумор надає людині сили.

Дотепний гумор і дошкульна сатира належать до тих духовних начал, які ніколи й ніде не старіють. Наш народ здавна й недаремно славиться своїм гумором.

Гумор породив прекрасних чародіїв сміху: Остапа Вишню, Павла Гла-зового та багатьох інших. А сьогодні ми продовжуємо знайомитись із творчістю Г. Бойка.

Поети так любили сміх,

Переливали в слово радість,

I щасливі вони були,

Що все писали від душі Хорошим людям на потіху.

Нас закликали до веселого сміху.

II. розминка перед читанням

— Що ж таке сміхота? —

Кіт пита у кота.

— Що ж таке сміхота?

Кіт коту відповіда:

— Штука це непроста.

Це коли у кота мишки украдуть хвоста.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сміх людський — чудесна штука. Він — мистецтво і наука.

Сьогодні ми маємо таку нагоду переконатись, що гумор — це мистецтво і наука.

IV. Опрацювання вірша Г. Бойка «Сашко»

 1. Самостійне читання. Відповіді на питання.

— Де відбувалися події?

— Як поводив себе Сашко?

 2. Вибіркове читання.

— З якими словами пасажири звернулися до Сашка?

— Яку дав відповідь Сашко?

 3. Читання за особами.

Учитель

 Сміх у нас шанують й розуміють,

 I сміятися уміють.

 Світ веселого й смішного —

 Незмирима глибина.

I ми з вами знову поринаємо у цю глибину, глибину творчості Г. Бойка.

V. Опрацювання веселинок

 1. Самостійне читання.

 2. Читання веселинок за особами.

 3. Вправи на вдосконалення техніки читання.

Читання слів у колонках повільно, нормально, швидко.

Змагатись знали

роздягались пірнали

купалисьзапитав

розкричалисьполамав

VI. Опрацювання скоромовок

— У Грицька Бойка дуже цікаві скоромовки-спотиканки. Їх цікаво читати й весело скоромовити. А щоб ротик був слухняний, скоромовки треба вимовляти вголос.

Учитель читає скоромовку, а учні повторюють її.

 Скоро мовлю скоромовку.

 Скоро, скоро мовить Ганка Скоромовки-спотиканки,

 Слово в слово, слово ловко,

 Скоро мовить скоромовку.

Діти читають скоромовки Г. Бойка самостійно (мовчки).

Потім проводиться голосне колективне читання (спочатку — повільно, потім — нормально й швидко.)

VII. Опрацювання загадок.

— Цікавий світ загадок пропонує нам автор.

Отож, часу не гаймо, загадки відгадаймо.

За якими характерними ознаками тварин та явищ природи ти шукатимеш відгадки?

Самостійне читання загадок.

Обмін думками в парах.

VIII. Підсумок уроку

— Ось і закінчився наш урок. Що цікавого й нового ви дізналися? Чим збагатили свої знання?

— Звичайно, ми багато почули, ви дуже гарно всі працювали, але ще чимало залишилося прочитати, бо творчість Грицька Бойка ще до кінця не досліджена й, мабуть, чекає на таких дослідників, як ви.

Отож, у добру путь!



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2014)
Переглядів: 1963 | Рейтинг: 0.0/0
І. Франко «Лисичка і Журавель». Прислів'я
Мотивування дітей до систематичного заняття фізичними вправами. Рухливі ігри ...
Передача просторових явищ. Практична робота «Чарівний ліс уночі»
Догляд за кімнатними рослинами
Продовжуємо вивчати клавіатуру
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]