«Колючий клубочок прибіг у садочок». Побудова текстів за поданим початком

Урок 17

Тема.  «Колючий клубочок прибіг у садочок». Побудова текстів за поданим початком

Мета. Вчити розрізняти і будувати тексти різних типів; розвивати мовлення, увагу, мислення, пам'ять, творчу уяву; виховувати любов і бережливе ставлення до тварин.

Матеріали і обладнання. Ілюстрації їжака, дітей у лісі; зошит з розвитку мовлення; таблиця з питаннями.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

            Вчитель пропонує прочитати тему уроку і відгадати, про кого йдеться мова, пояснити відгадку.

Що ви знаєте про їжака? Розкажіть за питаннями. (Питання написані у таблиці і вивішені на дошці).

1)      Хто це? Де живе?

2)      Чим живиться їжак?

3)      Чи приносить ця тварина користь? Яку?

4)      Чим відрізняється їжак від інших тварин?

-         Сьогодні на уроці ми будемо складати тексти різних типів за поданим початком.

III. Основна частина уроку.

1. Робота в зошиті.

Завдання 1. З яких частин складається текст?

Про що йдеться в зачині (основній частині, кінцівці)?

 

Завдання 2. З'єднай лініями тип тексту з його ознаками.

 

Текст, у якому описується предмет, подія тощо.

 

Текст,   у   якому   розмірковується,   дово­диться, чому саме так.

 

Текст, у якому про щось розповідається, повідомляється.

 

Фізкультхвилинка

                        Піклувався їжачок

                        Про маленьких діточок,

                        Чарівних, непосидючих,

                        Дуже милих і колючих.

                        Десять, дев'ять, вісім, сім!

                        Грушечки ці ніс він їм.

 

Завдання 3. Попрацюйте в парах. Складіть тексти різних ти­пів за поданим початком і малюнком.

а) Розповідь.

            Діти гуляли в лісі. Вони збирали ягоди, гриби, горіхи. Біля горобини Сашко побачив маленьких їжаченят.

(Сашко покликав інших дітей. Разом вони почали шукати маму-їжачиху. Але її ніде не було. Мабуть, щось трапилось. Не можна було залишати їжаченят самих у лісі. Діти забрали їх додому).

б) Опис.

            Під кущем ми помітили їжака.

            (Це була тваринка з безліччю гострих голочок на спині. Під голочками ховалося сіре тільце. Очі у їжачка схожі на маленькі кругленькі ґудзики. Невеличкі вушка гарно чують. їжачок має ви­тягнуту загострену мордочку, чутливий носик і сильні лапки).

в) Міркування.

            Їжак — корисна тварина.

            (Він живиться багатьма шкідливими комахами. Поїдає жу­ків, їхніх личинок, слимаків, інколи ловить мишей, їжаки потребують охорони).

2. Самостійна робота учнів.

 

Завдання 4. Запишіть текст-опис або текст-міркування на ви­бір.

(Вчитель надає індивідуальну допомогу учням, які її потребу­ють).

 

3. Перевірка самостійної роботи учнів.

            Два-три учня читають складені тексти, інші говорять, що їм сподобалося в текстах од­нокласників.

 

III. Підсумок уроку.

-          Які тексти складали ми на уроці? Чим вони відрізняються між собою?

-          Чого навчив нас цей урок? Як треба ставитися до тварин?

-          Відгадайте загадки про інших тварин.

 

Літом наїдається, зимою відсипається. (Ведмідь)

 

Ой, яка ж вона гарненька!

Пишнохвоста і руденька,

Не звірятко - просто диво,

Невгамовне, пустотливе.

Вгору - вниз, на гілку, з гілки...

Хто ж це буде, діти?   (Білка)

 

В'ється вірьовка, на кінці головка.     (Змія)

 

Хто в землі метро будує і всю зиму там полює? (Кріт)

 

- В якій загадці є опис зовнішнього вигляду тварини?

 

IV. Домашнє завдання.

Доберіть малюнок лисички і запишіть текст-опис.



Джерело: noindex
Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 2745 | Рейтинг: 0.0/0
Живі організми, їх ознаки та умови, необхідні для життя, різноманітність
Ліплення з пластиліну. Властивості пластиліну. Інструменти та пристосування д...
Будівельні споруди. конструювання з деталей набору «казкового містечка»
Здоров'я і хвороби. Інфекційні та застудні хвороби. Їх профілактика, щепл...
Безпека на відпочинку. Практична робота: моделювання правильних і неправильни...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]