Хай буде сад. Складання і записування підписів під серією малюнків, що можуть слугувати планом розповіді

Урок 14

Тема.  Хай буде сад. Складання і записування підписів під серією малюнків,  що можуть слугувати планом розповіді

Мета. Вчити добирати підписи до серії малюнків - скла­дати план і розповідь за планом; розвивати й удоскона­лювати мовлення учнів, збагачувати лексичний запас; прищеплювати любов до природи, бажання оберігати і примножувати зелені насадження.

Матеріали і обладнання. Ілюстрації з видами саду в різні пори року; зошит з розвитку мовлення.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

1.Бесіда.

-          Чи знаєте ви, що називають зеленим дивом планети?

-          Так, рослини. А чому?

-          Чи завжди люди правильно поводяться по відношенню до
рослин?

-          Що треба робити, щоб зелене диво не зникло?

2. Слухання і аналіз творів про сад.

-           Послухайте тексти, які підготували учні.

-           Подумайте, про що вони розповідають.

1)         Я узяв лопату і почав копати

            За селом ямки легко, залюбки.

            Ти носив із дому саджанці без втоми:

            Груші, обліпиху, яблуньки, горіхи,

            Сливи і калину, вишні, горобину...

            Він саджав дерева швидко; без перерви,

            А вона водичку діставала з річки

            І з відерця вміло саджанці поїла.

            Сонце не лінилось - і воно з'явилось:

            З нами працювало, землю зігрівало...

            В теплі дні травневі зацвітуть дерева,

            І тоді ми радо назвемо їх садом.

            А настане осінь — ви заходьте в гості,

            Поласуйте з нами ніжними плодами.

                                                                                  (І. Січовик)

2)

Я вирощу внучку, дідусю

            В садку росте стара вишня. Маленький хлопчик Олесь побачив недалеко від неї маленьку вишеньку та й питає дідуся:

-          Дідусю, де взялася ця маленька вишенька?

-          Із кісточки виросла, - відповів дідусь.

-          То це донька старої вишні?

-          Так, донька.

-          А внучка у старої вишні буде?

     -   Буде, Олесю, - відповів дідусь, якщо ти викохаєш оцю ма­леньку вишеньку, діждешся з неї ягідок, посадиш кісточку – то з кісточки тієї й виросте внучка старої вишні.

Олесь задумався. У його очах дідусь побачив ласку й тривогу.

-          Я вирощу внучку цієї старої вишні, - сказав Олесь.

                                                                                              (В. Сухомлинський)

Яблунька

            Посадив Гриць у садочку яблуньку. І зацвіла яблунька біло-біло. А потім уродили яблучка. Смачні були яблучка на моло­денькій яблуньці.

У саду

                                               Наші хлоп'ята дістали лопати -     

                                               Будуть дерева в садочку саджати.

                                               Вишні гіллясті і сливи стрункі.

                                               Наші малята - садівники!

                                               Хай розцвітає зелений садочок,

                                               Житимуть в ньому співучі пташки,

                                               Скажуть: - Спасибі, садівники!

                                                                                              (М. Лисиця)

3. Бесіда.

-          Про що ви дізналися з почутих текстів?

-          Розгляньте малюнки на дошці. Що зображено на малюн­ках?

-          Придумайте назви до кожного малюнка.

(Учні називають, а вчитель записує на дошці у вигляді пла­ну).

-          Прочитайте ще раз назви до малюнків, а тепер складіть розповідь на тему «Красивий сад будь-якої пори року».

4. Робота в групах на тему «Красивий сад будь-якої пори року» за одним з малюнків.

            Учні працюють у групах, складають розповідь (3-5 хвилин); зачитують складене.

Зразки текстів-описів саду в різні пори року:

Сад восени

            Тихо в яблуневому саду пізньої осені. Майже все листя з яблунь опало. Небо ясніє крізь голе гілля. Але що це? На гілці вели­ке рожеве яблуко гойдається. Здається, що воно зараз зірветься і полетить у вирій, як пташка.

Сад влітку

            А який красивий сад влітку! Серед густої зелені листя визира­ють яблука, сміються до ласкавого сонця, наливаються, спіють. На одній яблуньці сніжно-білі яблука, на другій - золотисті як маленькі сонечка.

Сад навесні

            Весною яблуневий сад прибраний, як наречена, в білий цвіт. І ніжний аромат стелиться над садом. Духмяні пахощі квітів приваблюють бджіл. Веселий весняний гул бджіл доповнює пісні птахів.

Сад взимку

            Чудовий сад і взимку. Особливо, коли випадає пухнастий сніг.

            Дерева одягають білі шуби, шапки, рукавички. А стовбури де­рев загрузли в заметах, неначе білі валянки взули. Тихо в саду. Тільки сніг іноді прошелестить, падаючи з гілки.

 

Фізкультхвилинка

                                   Дружно в сад ми всі пішли,

                                   Скільки вишень тут знайшли!

                                   У відерка їх збирали,

                                   Доки повними не стали.

                                   Ще й побігали там трішки,

                                   Натомили свої ніжки.

                                   Поверталися бадьорі,

                                   Розказали про все в школі.

            Учні імітують рухи за змістом фізкультхвилинки.

            Вчитель може ще запропонувати показати «стару» вишню, «донечку» «старої» вишні і «внучку» «старої» вишні; показати, як зростають деревця в шкільному садку.

ІІІ. Визначення завдань уроку.

-          На яку тему ми сьогодні говоримо?

-          Сьогодні ви навчитеся складати підписи до малюнків і вислов­лювання за ними.

IV. Робота з теми.

 

1. Робота в зошиті.

Ми продовжуємо з вами розмову про сад.

Завдання 1. Відгадайте назви дерев із саду за їх плодами. Запишіть.

 

2. Самостійна робота учнів.

Завдання 2. Розгляньте серію малюнків і зробіть підписи до кожного малюнка.

 

3. Перевірка складених підписів.

 

4. Складання розповіді за малюнками. Двоє-троє учнів розповідають за малюнками.

 

5. Самостійна робота.

 

Завдання 3. Складіть і запишіть три речення про шкільний сад.

(Вчитель підказує учням, які потребують допомоги).

6. Перевірка складених речень.

 

V. Підсумок уроку.

-          Чого ви навчились на уроці?



Джерело: noindex
Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 2578 | Рейтинг: 0.0/0
Число і цифра 5. Написання цифри 5. Порівняння чисел у межах 5. Попереднє і н...
Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 5. Розв’язання простих з...
Таблиця додавання числа 9. Задача на знаходження зменшуваного
Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу....
Поняття «оригамі» як виду художньої роботи з папером. «Журавлик»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]