Світ за вікном. Побудова і записування речень, що передають, описують вид із вікна

Урок 4

Тема.  Світ за вікном. Побудова і записування речень, що передають, описують вид із вікна

Мета. Вчити складати речення, які пов'язані між собою за змістом; розвивати спостережливість, уміння опису­вати побачений предмет або явище природи; виховувати любов до природи

Матеріали і обладнання. Зошит з розвитку мовлення

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Визначення теми і завдань уроку.

1. Бесіда.

            - Подивіться у вікно. Розкажіть, що ви бачите, які ці предмети, які почуття вони викликають. (Учні розповідають).

            Вчитель узагальнює відповіді учнів: вони побачили багато різ­них предметів, звернули увагу і на дерева, і на небо, і на дорогу. Але іноді можна розказати про те, чого не бачиш.

            - От послухайте розмову мами і дитини, які дивляться у вікно, з вірша Лесі Українки «Мамо, іде вже зима» (уривок).

                        Мамо, іде вже зима,

                        Снігом травицю вкриває,

                        В гаю пташок вже нема...

                        Мамо, чи кожна пташина

                        В вирій на зиму літає?» -

                        В неньки спитала дитина.

                        Ні, не кожна, - одказує мати, -
                        Онде, бачиш, пташина сивенька
                        Скаче швидко отам біля хати?
                        Ще зосталась пташина маленька!

                        Чому ж вона не втіка?
                        Нащо морозу чека?

                        Не боїться морозу вона,
                        Не покине країни рідної,
                        Не боїться зими навісної,
                        Жде, що знову прилине весна.

- Що дитина говорить про прихід зими?

- На кого звернула увагу дитини мама?

- Як дитина може допомогти цій пташці взимку?
- Послухайте вірш А. Качана «Гості зими». Кого побачив хлопчик з вікна?

Гості зими

Сиджу я біля підвіконня,                Червоні яблука знялися

Коли дивлюся - у садку                              І - полетіли! Ну й дива!

На груші - яблука червоні               Взяв олівець я із пенала

Аж на самісінькім вершку.                         І записав в календарі:

Та ось підкрався кіт-гульвіса,                     «Сьогодні вперше прилетіли

На грушу плигнув, як сова, -                     До нас у гості снігурі».

                                                                                                                      (А. Качан)

- Що було видно хлопчику у вікно?                                                                   

- Що він помітив на вершку груші?

- Хто це був?

- Чому кота названо кіт-гульвіса?

- Чи зміг кіт спіймати снігурів?

- Чи можна сказати, що хлопчик був спостережливим?
- Доведіть свою думку.

III. Вчитель повідомляє завдання уроку.

            - Ми сьогодні будемо вчитися передавати, описувати побачене за ві­кном. Придумайте тему нашого уроку відповідно до завдання, мети. Учні називають свої варіанти, вчитель відкриває тему уроку.

IV. Основна частина уроку.

1. Робота в зошиті. Складання і записування деформованих ре­чень.

Завдання 1. Розгляньте малюнок у зо­шиті.

- Що зображено за вікном на малюнку?

- З чим можна порівняти ластівок?

- Чому так багато ластівок, як ви га­даєте?

Завдання 2. Складіть з поданих слів речення до малюнка. За­пишіть.

            Скільки ластівок сидить восени вздовж дороги на телеграфних дротах!

            Посідають щільно-щільно одна до одної, ніби чорні намистиночки, нанизані на разочок.

            Це вони у дальню путь зібралися.

- Прочитайте записані речення.

- З чим порівнюються ластівки?

- Прочитайте окличне речення. Який розділовий знак ставиться в кінці окличного речення?

- Які ще розділові знаки ставляться в кінці речень?

Завдання 3. Придумайте назву до малюнка.

Фізкультхвилинка

Ми берізки і кленці.

В нас тоненькі стовбурці. (Встати).

Ми в стрункі стаєм рядки,

Випрямляєм гілочки. (Руки перед собою).

Ледь зіп'явшись з корінців,

Дістаємо промінці. (Руки вгору).

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь. (Стискання кулаків).

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба).

Ще й верхівки кожен ряд

Нахили вперед - назад. (Вправи для шиї).

2. Уточнення завдань уроку.

-  Сформулюйте ще раз завдання нашого уроку.

(Сьогодні ми будемо розповідати про те, що бачимо за вікном).

3. Самостійна робота учнів.

Завдання 4. Подивіться у вікно. Складіть і запишіть три ре­чення про побачене.

            Ви повинні вибрати один з предметів, які ви бачите за вікном, і скласти про нього три речення, пов'язані між собою за змістом. Речення можуть бути розповідними, питальними, спонукальни­ми. Постарайтеся використати порівняння.

(Вчитель може підібрати вірші, загадки про дерева, які видно з вікна класу, звернути увагу на дорогу, що біжить до горизонту, зів'ялу квітку на клумбі, малопомітні для дітей речі і відповідно підготувати бесіду та додатковий матеріал для учнів, що потре­бують допомоги).

4. Перевірка написаного.

            Двоє-троє учнів читають свої речення, інші аналізують, що їм сподобалось, чи використали однокласники порівняння, що треба змінити чи вдосконалити.

            Вчитель пропонує прочитати свої речення учням, які склали питальні (окличні) речення.

V. Підсумок уроку.

- Чи сподобалась вам сьогодні робота на уроці?

- Чого ви навчилися на уроці?

- Про що б хотіли ще розповісти?

- Погляньте ще раз у вікно і складіть окличні речення (питальні).

- Чиє речення вам сподобалося найбільше?

VI. Домашнє завдання.

- Запишіть на аркуші речення, яке вам найбільше сподобалося. Вдома складіть ще два-три речення, пов'язані за змістом із за­писаним.



Джерело: noindex
Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (21.09.2013)
Переглядів: 2246 | Рейтинг: 0.0/0
Весняні свята. Мамин день
Що таке культурна спадщина. Правила поводження у громадських місцях. Правила ...
Екскурсія на пришкільну ділянку. Спостереження за осінніми змінами в живій і ...
Техніка виконання розпису пензлем. Виконання візерунків
Прикраси для ялинки. Підбір матеріалів для виготовлення прикрас з паперу. Пос...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]