Перші весняні квіти. Складання опису предмета

Урок 12 (варіант ІІ)

Тема: Перші весняні квіти. Складання опису предмета

Мета: вчити дітей спостерігати за предметами, явищами; відчувати прекрасне, активізувати словник учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації перших весняних квітів, «словникова скарбничка»

Хід Уроку

1. Організація класу до уроку. Актуалізація знань учнів

1.1. Відгадування загадки

Вона прокинулась, умилась,

Зітхнула теплим паром,

Відразу квітами укрилась

Й травички ніжним шаром.

    (Земля весною)

1.2. Фронтальна бесіда

- Які ознаки весни ви помітили в природі?

(Весною пробуджується земля і вибухає різнокольоровими барвами. Трави, квіти чарівними килимами покривають степи, узлісся, схили гір. Разом з природою оновлюється душа і ніжним трепетом відгукується на зміни в навколишньому світі.)

-Чи можна весну вважати художницею? Чому?

-Які фарби найчастіше використовує веснонька?

-А чи бажаєте ви себе спробувати в ролі художників?

-Як ви гадаєте, що у нас слугуватиме фарбами?

-Правильно, слова.

-Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, що саме ми будемо малювати.

1.3. Відгадування загадок

 Він миленький, він біленький,

 Має ніженьку тоненьку.

 З ним легенько вітер грає,

 Все гойдає, розмовляє

   Сповіщає рідний край:

- Гей, весна прийшла! Стрічай!

 ( Підсніжник)

Я – перша квіточка весни,

Я – пролісковий цвіт.

Я пережив зимові сни

І знов родивсь на світ.

У мене очі голубі -

Такі, як неба синь.

Росту між кленів, між дубів,

Люблю і сонце й тінь.

   (М. Познанська. Пролісок)

Фіолетова, рожева, біла, синя квітка ця,

А яка вона духмяна, ароматна, запашна.

 ( Фіалка)

А хто розбризкав схилами

Під гомінке цвірінь

Цю жовту цвіть на килими,

Цю золоту іскрінь?

Лист голий із росинками,

Холодний, а насподі -

Покритий волосинками

І теплий.

- Про яку квітку йдеться у вірші? Послухайте кінцівку:

 То в народі

І стали мати – й-мачуха

Ці квіти називати:

Холодний верх - то «мачуха»,

А теплий спід – то «мати»

2. Оголошення теми і завдань уроку

- Як назвати одним словомвідгадки? (Квіти)

- Це перші весняні квіти. Сьогодні ми навчимося описувати прекрасних вісників весни.

3. Опрацювання нового матеріалу

3.1. Демонстрація вчителем зразка опису

- Послухайте опис однієї з перших весняних квіточок - фіалки.

Ніжні фіолетового кольору квітки піднімаються на тоненьких стебельцях, наче прислухаються до весняних звуків лісу. Серединка квіточки схожа на крихітне очко, що вдивляється у лісову красу, а листки - на маленькі розгорнуті долоньки.За ніжну красу квітів, чарівний аромат фіалку дуже люблять люди.

   (Н.Ф.Яришева.«Природа України»)

- А зараз ми спробуємо описати мати-й-мачуху і пролісок.

3.2. Гра «Сортувальники»

- Я пропоную вам зіграти в гру «Сортувальники». Вам потрібно,користуючись словниковою скарбничкою, підібрати групу слів, які характеризують пролісок і другу групу, що описують мати-й-мачуху за планом:

1. Яке стебло?

2. Яка квітка?

3. Які листочки?

Словникова скарбничка.

Стебло тоненьке.

Стебло потовщене, негладке;

Квітка схожа на блакитну зірочку, складається із шести пелюсток.

Квітка схожа на маленький золотистий вогник.

Листки видовжені, яскраво – зеленого кольору.

Листки знизу вкриті білим пухом, тепленькі і лагідні, як мамині руки, а зверху гладенькі, холодні.

Коли в лісі зацвітають ці дивовижні квіти, здається, ніби клаптики блакитного неба впали на землю.

 Квітками і листям цієї рослини лікуються від кашлю.

3.3. Перевірка виконаного завдання. (Звіряють свої роботи з текстами, надрукованими на великих аркушах).

3.4. Завдання на вибір

- Запишіть опис квіточки, яка вам більше до вподоби, в зошити.

Перевірка робіт. (Учні обмінюються зошитами і здійснюють взаємоперевірку виконаних робіт).

Фізкультхвилинка

Ми квіточки чарівні

Розцвітаємо навесні,

До сонечка потягнулись

І росичкою умились,

Подивились вправо, вліво:

Ой! Яка земля красива!

- Квіти, які розквітають навесні першими, називають первоцвітами. А також первоцвітом весняним називають цю прекрасну квіточку (показ ілюстрації)

- На що схожі квіточки первоцвіту? (На маленькі дзвіночки)

- Яке стебельце? (Тоненьке бархатисте)

- Що можна сказати про листочки? (Листочки м’якенькі з ворсинками).

3.5. Розповідь учителя

 Легенда розповідає, що апостол Петро, дізнавшись, що хтось дістав підроблені ключі до раю, стривожився і випустив з рук зв’язку золотих ключів. Там, де вони впали, виросли жовті квіти, які щороку відкривають людям двері до теплої погоди.

3.6. Поетична хвилинка. (Читають підготовлені учні)

Ці квіточки ніжні, такі білосніжні,

Тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні.

Послухай, як сріблом дзвенить голосок:

«Не треба, не треба зривати квіток.

Бо нас залишилося дуже мало,

Для нас справжнє лихо у світі настало.

До «Книги Червоної» нас записали.

Щоб ще в майбутньому ми розцвітали.

3.7. Перевірка сприймання

- Чи здогадались ви, про яку квіточку йде мова? (Про підсніжник).

- Назвіть ознаки, які характеризують цю квітку. (Квіточки ніжні, білосніжні, тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні).

   Одна з легенд розповідає, що в той час, коли Єва і Адам були вигнані з раю, йшов сніг і Єва дуже змерзла. Щоб її зігріти, кілька сніжинок перетворились на квіти підсніжники.

- З яким проханням звертаються до людей підсніжники? (Не зривати їх).

   Квіти є окрасою нашої землі. Через свою красу вони і потерпають. Багато людей, не подумавши про наслідки, зривають їх у великій кількості, що може призвести до зникнення деяких видів на землі, що нанесе природі непоправну шкоду.

Квіти можуть передбачати погоду. Існує багато прикмет, пов’язаних з ними. Про деякі з них розкажуть ваші однокласники.

3.8. «Пошуковці доповідають»

«Проліски й підсніжники розкривають пелюстки на гарну погоду».

«Якщо мати–й-мачуха зацвіте в кінці березня або на початку квітня – потепліє».

«Масове цвітіння пролісків - на помірну погоду влітку».

«Розкрита квітка фіалки – буде гарна погода».

4.Підсумок уроку

4.1. Робота в парах

- Поставте запитання один одному, що стосуються теми сьогоднішнього уроку.

4.2. Бесіда

- Хто бажає поставити питання перед класом?

- Які ви знаєте первоцвіти? Ми назвали лишень деякі з них. Їх є багато: ряст,сон, медунка, зірочки жовті та інші. Сподіваюсь, що у вас виникло бажання більше дізнатись про ці прекрасні витвори природи, що ви будете спостережливими і дбайливими господарями нашої землі.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 14301 | Рейтинг: 2.0/2
Закріплення навичок роботи з мишею
Інструменти і приладдя для роботи з тканиною
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 23
Текстильні матеріали. Плетіння «косичка»
Україна — моя Батьківщина. Дослідницький практикум. Мандрівка Україною, про я...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]