💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Жовте листячко летить, під ногами шелестить. Поширення речень образними словосполученнями

Урок 1 (варіант ІІ)

Тема: Жовте листячко летить, під ногами шелестить. Поширення речень образними словосполученнями

 Мета: вчити дітей поширювати речення образними словосполученнями, доречно вживати їх в усному та писемному мовленні, сприяти розвитку образного мислення учнів; розвивати спостережливість, уважність; виховувати любов до природи.

Обладнання: картина місцевого художника Олександра Гармидера «ОсіньвКарпатах»,листочки трьох кольорів,на яких написані завдання,конверти зі словами, диск із записом вальсу Доги.

Хід Уроку

1. Організаційний момент. Актуалізація знань учнів

- У відповідності до пір року дібрати слова, які їх характеризують.

Осінь - (багряна)

Літо - (барвисте)

Весна - (це красуня в зеленім вбранні)

Зима - (синьо-біла, морозно-сріблиста)

Слова для довідок: це красуня в зеленім вбранні, багряна, синьо-біла, морозно-сріблиста, барвисте.

- Прочитайте вислів. Яка ваша улюблена пора року? Чому?

- Відгадайте загадку.

Жовте листячко летить, під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає. Коли, діти, це буває?(Восени)

2. Оголошення теми уроку

Діти, ви вже, мабуть, здогадалися, що тема сьогоднішнього уроку: «Жовте листячко летить, під ногами шелестить». Сьогодні ми намагатимемось наше мовлення збагатити новими виразами, словами. Будемо вчитися поширювати речення образними словосполученнями. А що таке образні словосполучення ви дізнаєтесь, якщо будете уважними і старанними на уроці.

3. Опрацювання нового матеріалу

3.1. Складання асоціативного куща

ДощЛистя

Осінь

Вітер Небо

3.2. Робота в парах. Гра «Сортувальники»

(На кожній парті конверт зі словами)

До слів-назв предметів дібрати відповідні ознаки.

 Осінь (яка?) (барвиста, сумна, чарівна, золотокоса).

 Небо(яке?)(заплакане,сумне,похмуре,чисте,ясне, блакитне).

 Вітер(який?)(холодний,пустотливий,легенький, пронизливий, рвучкий).

 Листя (яке?) (багряне, жовте, іржаве, сухе, золоте).

3.3. Перевірка завдання

(Звіряють свої роботи з написаними словосполученнями на дошці)

3.4. Спостереження за мовним явищем

- Про кого можна сказати, що він сумний, похмурий?

(Про хлопчика, у якого якісь негаразди)

- Коли ми кажемо, що небо сумне, похмуре?

(Коли воно вкрите хмарами)

- Отже, вислів «заплакане, сумне небо» - образний.

- Знайдіть і прочитайте образні вислови.

(Золотокоса,чарівна осінь;пустотливийвітер; іржаве, золоте листя)

- Чому листя називають золотим?

(Бо воно за кольором схоже на золото)

3.5. Аудіювання

- А ось як про осінь сказав С.Васильченко: «Із лип і кленів сиплеться пожовклий лист, спадає помалу, як метелик, сідає один на один, золотий, мокрий од сліз. Скільки його там, золотого, мокрого, заплаканого. Стоїть над землею золоте сяйво... В саду од нього аж сяє»

- З чим письменник порівнює лист?

а) з мухою

б) з метеликом

в) з пташкою.

- Від чого мокрий лист?

а) від дощу

б) від роси

в) од сліз.

- З яких дерев «сиплеться пожовклий лист»?

а) з дубів і беріз

б) із лип і кленів

в) з ясенів і тополь.

- Назвіть у тексті образні словосполучення.

(Спадає, як метелик; заплаканий, мокрий од сліз лист; золоте сяйво.)

Фізкультхвилинка.

(Звучить вальс Доги) Уявіть себе осінніми листочками і покружляйте під музику.

3.6. Робота групах

Осінь кличе нас до лісу,

Там шипшина аж горить,

Золоті листки, горіхи-

Скільки хочеш їх беріть.

- Куди запросила нас осінь?

- Як по-іншому сказати «шипшина горить»?

Осінь дарує вам незвичайні листочки, на яких записані завдання. Виконавши їх, ви поповните свою мовну скарбничку образними виразами.

(Діти збирають листочки і за їх кольором формують групи. На листочках написані завдання)

а) Складання мінірозповіді за картиною та запитаннями.

Нажовтих. Розгляньтеуважнокартину Олександра Гармидера«ОсіньвКарпатах»,дайтевідповіді на запитання.Реченнязапишіть,підкреслітьобразні словосполучення.

- Яку пору року зображено на картині?

(На картині зображено осінь.)

Куди завітала золотокоса красуня?

(Золотокоса красуня завітала в Карпати.)

-Що робить чарівниця в горах?

(Чарівниця в горах розфарбовує листочки на деревах.)

 Начервоних.

б) Поширенняреченняобразнимисловосполученнями.

Листочки на деревах виблискують, як________.

По небу пливуть хмаринки, мов_________.

Долиною клубочиться________.

(Слова для довідок: білі вітрила, різнобарвні діаманти, сивий туман.)

в) Редагування вірша.

На оранжевих.ПрочитайтевіршС.Крижанівського, доповніть його потрібними словами, підкресліть образні слова. За бажанням вивчіть вірш напам'ять.

Як на картині Левітана,

Сумної сповнена краси,

Лежить земля______,

Стоять____ліси.

(Слова для довідок: задумані, золототкана.)

3.7. Звіт груп про виконання завдань

(Із листочків роблять гірлянду і дарують Осені.)

4. Підсумок уроку

Доповніть речення.

Щоб наше мовлення булояскравим, багатим, слід вживати___________. (Образні словосполучення).

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 6924 | Рейтинг: 0.0/0
Екскурсія у сад (парк, сквер, ліс). Правила поведінки у природі
Україна — моя Батьківщина. Дослідницький практикум. Мандрівка Україною, про я...
Після уроків. Висловлення істинні і хибні
Українська народна казка «Лисичка та журавель»
Елементарне поняття про будову людської фігури, її складових частин. Практичн...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]