Таблиця ділення на 9. Застосування таблиці ділення на 9. Розв'язування задач двома способами

Урок 118

Тема: Таблиця ділення на 9. Застосування таблиці ділення на 9. Розв'язування задач двома способами

Мета: ознайомити учнів із таблицею ділення на 9; вправляти у використанні табличних випадків під час виконання завдань різних видів; закріплювати вміння розв'язувати задачі двома способами; вдосконалювати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до предмета.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Контроль, корекція і закріплення знань

 1 Усна лічба

1)Гра «Мовчанка».

2)Веселі задачі.

 • Першого дня шкідливі мишенята доставили котові Леопольду 14 неприємностей. Це в 2 рази більше, ніж другого дня. Скільки неприємностей доставили шкідливі мишенята доброму котові Леопольду за два дні? (21)

 • Дуремар розсадив своїх п’явок у 4 банки, по 6 у кожну, і ще у нього залишилося 14 п’явок. Скільки всього п’явок було у Ду-ремара? (38)

 2 Завдання для опитування

— Запишіть вирази та знайдіть їх значення.

1) Добуток чисел 5 і 7 збільшити на 8;

2) частку чисел 40 і 5 зменшити на 3;

3) суму чисел 15 і 17 зменшити в 4 рази;

4) різницю чисел 45 і 38 збільшити в 5 разів.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з таблицею ділення на 9; розв’язуватимемо задачі і приклади; вчитимемося швидко і правильно обчислювати.

IV. Вивчення нового матеріалу

 1 Підготовча робота

— З кожного прикладу на множення складіть приклад на ділення на 9.

9 ■ 5 = 45 9 ■ 4 = 36

9 ■ 8 = 72 9 ■ 6 = 54

2 Пояснення нового матеріалу. Робота за таблицею

9 2 = 18 18 : 9 = 2

9 3 = 27 27 : 9 = 3

9 4 = 36 36 : 9 = 4

9 5 = 45 45 : 9 = 5

9 6 = 54 54 : 9 = 6

9 7 = 63 63 : 9 = 7

9 8 = 72 72 : 9 = 8

9 9 = 81 81 : 9 = 9

— Як склали таблицю ділення на 9?

 3 Первинне закріплення

72 : 9 + 37 63 : 9 - 54 : 948 +18 : 9 75 - 37

81 : 9 + 9(100 - 55) : 927+27 : 938+ 48

Перший і другий стовпчик — колективне розв’язування. Третій і четвертий діти розв’язують самостійно.

 4 Розв'язування задачі

До дитячого садку привезли яблука. Після того, як протягом 6 днів витрачали по 9 кг яблук щодня, залишилося 7 кг. Скільки кілограмів яблук привезли в дитячий садок?

Привезли — ?

Витратили — 6 дн. по 9 кг Залишилося — 7 кг Запис розв’язування задачі виразом.

Сильні учні розв’язують самостійно; решта отримують картку-«підказочку».

 Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

 1 Розв'язування прикладів

1) 38 + 2 + 15 =3)(38 + 2) + 15 =

2) 38 + 15 + 2 =4)(38 + 15) + 2 =

— Поясніть, чому в усіх чотирьох прикладах виходить одна і та сама відповідь. Яка?

Висновок: значення суми в дужках можна не обчислювати, а кожен доданок додати до 38. Приклади 1 і 3 простіше для обчислень, ніж 2 і 4.

 2 Розв'язування задачі двома способами

У хлопчика було 36 наклейок з малюнками автомобілів і 27 — з малюнками літаків. Він уклеїв їх до альбому, по 9 наклейок на кожну сторінку. Скільки сторінок в альбомі зайняли наклейки? Розв’яжіть задачу двома способами.

1-й спосіб2-й спосіб

( □ + □ ) : □

□ : □ + □ : □

За схемами розв’язання задачі учні складають план розв’язання до кожного способу, підставляють числа і знаходять відповіді.

Коли вони переконаються, що відповіді однакові, учитель пояснює, що обидва вирази ілюструють два різні способи ділення суми на число.

3 Порівняння виразів

6 ■ 8 + 6 □ 6 ■ 9 6 ■ 9 - 6 □ 6 ■ 8

4 Робота над геометричним матеріалом

3 м 1 дм Ц 30 дм 6 дм □ 60 см

•В

 С

К

 м

— Який відрізок накреслений вертикально? горизонтально? похило?

— Накресліть подібні відрізки і виміряйте довжини.

 5 Офтальмологічна пауза

 6 Розв’язування логічних завдань

Три брати впіймали 41 карася. Коли один брат відклав для юшки 7 карасів, другий — 3, а третій — 4, то у братів залишилася однакова кількість риб. Скільки карасів упіймав кожен брат?

Пояснення і розв’язання

ЗалишилосяВіддали7

3

4

1) 7 + 3 + 4 = 14 (к.) — віддали

2) 41 - 14 = 27 (к.) — залишилося у трьох

3) 27 : 3 = 9 (к.) — залишилося в одного

4) 9+ 7 = 16 (к.) — упіймав 1-й брат

5) 9 +3 = 12 (к.) — упіймав 2-й брат

6) 9+ 4 = 13 (к.) — упіймав 3-й брат

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Над чим працювали на уроці?

— Що нового дізналися?

Категорія: Математика | Додав: SYLER (07.01.2014)
Переглядів: 2850 | Рейтинг: 0.0/0
Складання таблиць додавання і віднімання числа 2. Порівняння виразу і числа
Закріплення вмінь писати вивчені елементи букв
Д. Павличко «Квітка», В. Кухалашвілі «Як побачити вітер?». В. Лучук «Сіла хма...
П. Воронько «Липка». В. Сухомлинський «Покинуте кошеня». Г. Могильницька «Баб...
Що вивчає курс «Основи здоров’я». Здоров’я та його ознаки. Практична робота «...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]