Визначення часу за годинником. Співвідношення між одиницями часу. Задача на дворазове збільшення (зменшення) числа на декілька одиниць

Урок 89

Тема: Визначення часу за годинником. Співвідношення між одиницями часу. Задача на дворазове збільшення (зменшення) числа на декілька одиниць або у декілька разів. Перетворення величин, виражених в одиницях двох найменувань

Мета: формувати в учнів уміння користуватися годинниками, розв'язувати задачі на дворазове збільшення (зменшення) числа на декілька одиниць або у декілька разів; удосконалювати обчислювальні навички в роботі з іменованими числами; розвивати пізнавальну активність, логічне мислення.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Контроль, корекція і закріплення знань

 1 Усна лічба

1)Гра «Котра година?».

Повторення таблиці множення і ділення чисел 4; 5; 6.

На дошці — модель годинника.

Числа всередині годинника міняються на 4 і 6. Учень-консультант (біля дошки з указкою) показує на числа навколо циферблата, учні виконують множення і називають відповідь. Якщо відповідь дана правильно, «годиннички цокають» далі за го-

динниковою стрілкою, якщо допущено помилку, то учень показує на число повторно.

— Користуючись годинниками, складіть можливі приклади на ділення.

12

11 --1'1

10/тЛ2

9( ) V

 8' VтУ'

7---•--- ^5

 6

2)Бліцопитування за таблицею.

4 ■ 8 = 326 ■ 2 = 6 ■ 3 =

=4 ■ 6 = 6 ■ 1 =

=6 ■ 7 = 9 ■ 6 =

=1 ■ 6 = 6 ■ 0 =

5 ■ 6 = 6 ■ 6 =

7 ■ 6 =2 ■ 6 = 6 ■ 6 =

6 ■ 9 =0 ■ 6 = 16 =

6 ■ 5 =6 ■ 4 =

6 ■ 1 =3 ■ 6 =

6 ■ 0 =6 ■ 8 =

3)Розв’язуваннязадач.

8 ■ 6 = 0 ■ 6 =

7 ■ 4 = 28

Урок триває 40 хвилин, а перерва — 10. На скільки довше триває урок, ніж перерва? у скільки разів довше?

Дітей запросили на день народження на 2 години дня. Сергій прийшов у 13 годин 55 хвилин, Олена прийшла через 10 хвилин після Сергія, а Жанна — на 5 хвилин раніше, ніж Олена. Хто прийшов у точно призначений час?

 2 Завдання для опитування

1) Робота в парах.

— Складіть вирази за цією схемою, знайдіть їх значення, порівняйте вирази, визначте, на скільки значення одного виразу більше значення іншого.

Один учень виконує додавання, другий --- віднімання. Викорис-

товуючи результати, спільно порівнюють вирази.

3 Розв'язування кругових прикладів

Запис на дошці:

18 : 3 ■ 212 + 8 : 4

(14 + 7) : 3 І У 15 + (60 - 57)

27 - 6 ■ 27 + 4 ■ 5

Самоперевірка.

4 Фронтальне опитування

--- Скільки років складає століття?

--- Скільки місяців у році?

--- Скільки днів складає 1 тиждень?

--- Скільки годин у добі?

--- Скільки хвилин у годині?

--- Скільки секунд у хвилині?

5 Індивідуальне опитування

Картка № 1Картка № 2

1. Постав дужки так, щоб1. Постав дужки так, щоб

рівності були правильними.рівності були правильними.

18 - 2 + 9 = 7;39 - 9 + 5 = 25;

15 : 5 - 2 = 5.40 - 13 : 3 = 9.

2. Розв’яжи задачу.2. Розв’яжи задачу.

Гусак важить 6 кг, це на 3 кгПерше число 4, воно в два

менше маси індика. Скількирази менше, ніж друге. Знай-

важать гусак і індик разом? ди суму чисел.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо роботу з одиницями часу, закріпимо вміння визначати час за годинником.

IV. Вивчення нового матеріалу

 1 Робота з одиницями часу

— Розкажіть про співвідношення між одиницями часу, заповнюючи таблицю.

1 століття = ... років

1 доба = ... години

1 рік= ... місяців

1 година= ... хвилин

1 хвилина= ... секунд

— Скільки годин складає дві доби?

— Скільки хвилин складають чотири години?

— Скільки секунд складають 3 хвилини 40 секунд?

 2 Робота над визначенням часу

1)Визначення часу за годинником.

2)Робота в парах.

Один учень показує на циферблаті час, а його сусід по парті називає його.

Для шкільної їдальні привезли 36 кг картоплі, моркви — у 4 рази менше, ніж картоплі, а цибулі — у 3 рази менше, ніж моркви. Скільки кілограмів цибулі привезли до шкільної їдальні?

1)Аналіз задачі.

— Чи можна відразу дізнатися, скільки кілограмів цибулі привезли?

— Які дані нам потрібні, щоб відповісти на це питання?

— Масу якого овочу ми знаходитимемо в першу чергу?

— Якою дією?

— Що сказано про цибулю?

— Чи можемо ми тепер відповісти на питання задачі? Якою дією?

— Поясніть кожну дію за схемою.

 3 Розв'язування задачі

2) Запис розв’язання задачі.

Сильні учні працюють самостійно.

У слабких учнів — карточка-«підказочка».

Картопля

Капуста

Цибуля

1

Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

Робота з іменованими числами

1) Підготовча робота.

У 1 см = ... мм У 1 дм = ... см У 1 м = ... см

2) Самостійна робота.

12 см : 412 см : 4 см12 см - 4 см

3 дм + 4 см1 дм - 4 см3дм - 4 см

3 см ■ 3

2 Робота з виразами

1) Знайдіть значення виразів, у яких остання дія — ділення.

35 : 5 : 7=(19 + 26):5 =

25 : 5 ■ 4 =14 - 45 : 5 =

(71 - 51) : 5 =6 ■5 - 12 =

32 : 4 ■ 1 =15 : (12 - 9) =

2) Назвіть результат першої дії в кожному виразі.

20 - 16 : 2 =54 - 20 + 6 =

12 - 4 ■ 2 =32: 4 + 4 =

3 Офтальмологічна пауза

4 Розв’язування логічних завдань

1) У трикутника відрізали три кути. Скільки кутів залишилося? (6)

2) П’ять картоплин зварилися за 10 хв. За скільки хвилин зварилась одна картоплина? (10)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Для чого необхідно вміти визначати час за годинником?

Гра «Режим дня»

Учитель розповідає дітям режим дня другокласника, вони показують названий час на циферблаті.

Категорія: Математика | Додав: SYLER (07.01.2014)
Переглядів: 5114 | Рейтинг: 0.0/0
Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 2. Вправи та задачі на д...
Застосування правил про порядок виконання арифметичних дій. Задачі на збільше...
Конструювання із сірникових коробок. Човник
Лічба предметів. Поняття «стільки ж», «більше — менше», «зверху — знизу», «сп...
Ю. Ярмиш «Зайчаткова казочка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]