💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

В. Сухомлинський «Я хочу сказати своє слово». В. Скомаровський «Пісенька». В. Коломієць «Ліс і Лис»

УРОК 92

Я хочу сказати своє слово.

Тема. В. Сухомлинський «Я хочу сказати своє слово». В. Скомаровський «Пісенька». В. Коломієць «Ліс і Лис»

Мета: вчити орієнтуватись у структурі тексту, формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом і добирати слова поетичної мови для передачі краси природи, розвивати образне мислення, зв'язне мовлення, читацькі навички; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: картки для розширення поля читання.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка.

1) Читання вірша В. Гринька «Лис» (записано на дошці).

Під горою хвойний ліс,

За горою хижий лис.

Вкрита травами гора.

Збоку — лисяча нора.

В ній хитрюга неспроста

Від собак хова хвоста:

Як навідався в курник,

То відразу півень зник!

2) Знайти слова, які відрізняються лише одним звуком, і з'ясувати їх значення (лис — ліс, гора — нора).

Висновок. Зміна одного лише звука веде до зміни значення цілого слова.

3) Фонетичні вправи.

Змінити твердий звук на м'який, щоб утворилось нове слово.

Лук (люк), лап (ляп), жало (жаль), мий (мій), кит (кіт), витер (вітер).

2. Загадка.

Блакитний шатер увесь світ накрив. (Небо).

У ч и т е л ь .

— Як названо небо у загадці?

— Яким ще може бути небо?

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди.

— Прочитайте з дошки речення, роз'єднавши слова.

Яхочусказатисвоєслово.

— Коли ви вже чули цей вираз?

— Сьогодні ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про те, як малі учні спостерігали красу природи рідного краю і передавали це в своєму мовленні. І назва цього оповідання Василя

Сухомлинського співзвучна з назвою розділу: «Я хочу сказати своє слово».

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання: «Я хочу сказати своє слово».

1) Читання оповідання вчителем. Бесіда.

— Коли відбувається подія, описана в оповіданні?

— Як звали вчительку? В який клас ходили діти?

2) Словникова робота.

не

гра

ди

ска

трепе

бо си

ло чис

хало сум

зала голу

тало холо

нє

теє

не

бе

Дне

3) Читання оповідання «ланцюжком». Бесіда.

— В яку пору повела Катерина Іванівна дітей в поле?

— Що вчилися робити діти?

4) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.

— Чому в степу було сумно?

— Які слова з цього опису передають спокій, сум?

— Яке завдання поставила вчителька дітям?

— Як поставились до завдання діти? Де про сказано?

— Чи можна сказати, що вчителька була задоволена відповідями дітей? Поясніть свою думку.

— Хто з школярів дібрав найвлучніше слово?

— Яким Валя побачила небо? Як вона про це сказала? Прочитайте.

— Який в неї був настрій?

2. Робота у групах.

Вправи на розвиток читацьких навичок.

I група. Навчитися читати розмову Валі і вчительки. Передати голосом запитальну інтонацію учительки і замилування, ніжність, задумливість, радість дівчинки.

II група. Читати два останніх абзаци, передати голосом сум, тривогу, зажуру.

3. Розвиток зв'язного мовлення. Бесіда.

— Яким ви бачили небо, коли ішли до школи?

Сірим чи синім?

— А який воно мало «настрій»? Чому ви так вважаєте?

4. Вправи з читання.

Опрацювання вірша В. Сухомлинського «Пісенька».

1) Читання вірша вчителем.

2) Мовчазне читання учнями вірша.

— З чим порівнює автор пісеньку? Де вона ходить?

— Яку ж пісеньку наздожене хлопчик?

— З яким настроєм треба читати вірш?

3) Виразне читання вірша.

У ч и т е л ь . Які пісеньки можна зустріти у дворі? А у лісі?

5. Завдання учням.

Опрацювання вірша В. Коломійця «Ліс і Лис».

1) Читання вірша мовчки учнями.

— Що робив лис у лісі?

— Чим він був розчулений?

2) Повторне читання вірша «буксиром» (за вчителем).

— У якому блокноті лис писав вірші? Який у нього настрій від цього?

— Як ви гадаєте, про що мріє лис? А про що можуть бути його вірші?

— А який цей лис — добрий чи злий? Поясніть свою думку.

3) Читання вірша напівголосно в парі.

У ч и т е л ь . Подумайте, в якому темпі треба його читати, де слід робити найдовшу паузу.

4) Виразне читання вірша.

IV. Підбиття підсумків уроку

Робота в зошитах (с. 63, 64).

V. Домашнє завдання

1. Читати виразно твори.

2. Скласти розповідь про небо.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 4776 | Рейтинг: 0.0/0
Пошиття фартушка для ляльки, оздоблення його швом «уперед голку» та аплікаціє...
Вода та її властивості. Демонстрація властивостей води (безбарвна, прозора, н...
Що може комп’ютер
Охорона тварин
Істинні та хибні висловлення. Закріплення навичок роботи з мишею. Розвиток пр...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]