Я. Щоголів «Зимовий ранок». М. Рильський «Зима». Леся Українка «Сніг з морозом...»

УРОК 51

Хвалиться обновою срібною, шовковою радісна зима.

Тема. Я. Щоголів «Зимовий ранок». М. Рильський «Зима». Леся Українка «Сніг з морозом...»

Мета: вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв'язно виловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати творчу уяву, спостережливість, виховувати любов до природи.

Обладнання: картки з написаними складами, картки з буквами, таблиці для читання, ілюстрації про зиму.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Артикуляційні вправи.

1) Скрипу-скрипу-скрипу! — сани скриплять.

Цок-цок-цок! — коні біжать.

Трісь-трісь-трісь! — вітер гуляє

І верхів'я дерев ламає.

2) Скоромовка.

Йде зима в поля, в гаї,

Ми ВЖ6 бачили її:

В неї сніг та хуртовина,

Довга ніч, коротка днина.

2. Вправи з читання.

Вправи на удосконалення техніки читання.

1) Гра «Доповни слово».

Учитель показує картку зі складом, учні читають, доповнюють, щоб утворилися слова:

ІсніІ (жок, жинка, говій); [хо| (лод, лодний); Ізаме (тіль, ти).

2) Читання поділених слів.

зи ма мі сяць

лю тий

ве чір

Діти

вес на

зем ля

сон

кві

це

ти

3) Читання речень із добиранням останнього слова.

У гості прийшла білосніжна ... (зима).

Вона принесла багато пухкого ... (снігу).

Замела усі доріжки і ... (стежки).

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди.

Сьогодні на уроці ми будемо читати твори про чудову пору року, збагачувати свою мову образними висловами, порівняннями, які вживають поети.

Отож, розглянемо чотири пори року. Почнемо із зими: вона тоді буває чарівна, коли стає біловолоса.

(Розгляд ілюстрацій про зиму.)

— Як передано красу зимової природи?

— Картини природи можна створювати і за допомогою слова. Прочитайте епіграф до уроку: «Хвалиться обновою срібною, шовковою радісна зима».

— Про що йтиметься у поетичних творах, які ми будемо читати?

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання вірша Я. Щоголева «Зимовий ранок».

1) Виразне читання вірша вчителем.

2) Словникова робота,

зграя

лютий

ґанок

промінь

кришталем

холоднючої

слухайте уважно.

День за днем, за тижнем тижні,

Непомітно лине час.

Різні зміни дивовижні

Відбуваються круг нас.

блище

зими

3) Читання вірша учнями вголос. Бесіда.

— Які картини зимового ранку ви уявляєте?

— Яким видається зимовий ранок поету? Чому?

4) Вибіркове читання з елементами бесіди.

— Яку саме зиму любить поет?

— Чому ранок видається поету веселим? Доведіть словами вірша.

— Поясніть вислови «упаде із неба промінь», «підніме гомін зграя галок і граків», «сни ясним кришталем блище», «лютий голод допіка».

— Які ознаки зими згадуються у вірші?

2. Вправи з читання.

1) Читання «ланцюжком».

2) Читання «буксиром» в парі з сусідом по парті.

3) Гра «Дочитай рядок вірша».

Учитель читає початок рядка, а діти повинні знайти і дочитати рядок до кінця: «Я люблю...», «Як на...», «...дим...», «Сніг...», «Сонце...».

4) Гра «Відшукай рими».

Ранок (ґанок), ворітьми (зими), промінь (гомін), димарів (гранів), ближче (вище), допіка (здалека).

5) Виразне читання вірша.

3. Фізкультхвилинка.

Морозець, морозець,

Пощипай нам щічки!

Теплі валянки у нас,

Шубки й рукавички.

Морозець, морозець!

Плещемо в долоні.

У дівчаток і хлоп'яток

Носики червоні.

4. Робота з текстом.

Опрацювання вірша М. Рильського «Зима».

1) Словникова робота,

сніжно-синьої зими

пухнастому інеї

многошумної весни

розумової роботи

2) Самостійне читання вірша учнями.

3) Вибіркове читання і робота над змістом.

— Які ознаки зими називає поет у вірші?

— Куточок якої землі описує поет у вірші?

— Прочитайте, які ознаки зими називає автор у вірші?

— За що поет любить весну? Прочитайте. Що ще любить поет?

4) Вправи на розширення словникового запасу учнів.

У ч и т е л ь . Доберіть слова, протилежні за значенням, до слів: любити (ненавидіти), зима (літо), старий (молодий), веселий (сумний). Доберіть слова, близькі за значенням, до слів: Україна (Вітчизна, Батьківщина, Рідна Земля), веселий (радісний), пахучі (запашні, ароматні), робота (діло, праця, труд); завія (метелиця, хуга, хуртовина, завірюха).

5) Виразне читання вірша. Бесіда.

— Які слова повторюються? З яким почуттям їх треба читати?

— З яких речень складається вірш? На яке слово має падати логічний наголос у кожному питанні?

5. Завдання учням.

Опрацювання вірша Лесі Українки «Сніг з морозом поморозив...»

1) Читання вірша вчителем. Бесіда.

— На що нарікали діти?

— Як ви гадаєте, чому дітям набридла зима?

— А хто як заспокоює?

2) Робота над виразністю читання вірша.

— Які речення треба читати стверджувальним тоном у помірному темпі?

— Які речення треба читати роздратованим тоном, пришвидшеним темпом?

— Радісним тоном і пришвидшеним темпом?

— Захопленим тоном, нормальним темпом?

3) Конкурс на кращого читця.

4) Робота в зошитах (с. 35, завдання 1, 2, 3, 4).

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Що об'єднує усі вірші?

— Чим вони відрізняються?

V. Домашнє завдання

1) Читати виразно твори.

2) Вивчити вірш на вибір напам'ять.

3) Складіть вірш за такими римами: зима — нема.

Сніг — сміх.
Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2013)
Переглядів: 6462 | Рейтинг: 1.0/1
Чим розпізнаємо запах і смак
Сюжетна композиція. Послідовність дій під час виготовлення сюжетної композиці...
Шестиногі сусіди. Добирання заголовка до тексту
Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи
Марійка Підгірянка «Розмова про сонце». Загадки. Т. Коломієць «Вітрисько»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]