Т. Коломієць «На роботу». О. Буцень «Помічниці». Б. Вовк «З кого песик приклад бере»

УРОК 36

Що зробив — усе твоє.

Тема. Т. Коломієць «На роботу». О. Буцень «Помічниці». Б. Вовк «З кого песик приклад бере».

Мета: розширити уміння робити висновки, давати характеристики дійових осіб; вдосконалювати навички читання в особах; вчити бачити у прислів'ях глибину народного бачення. Виховувати у дітей на основі опрацьованих текстів любов до правди і праці.

Обладнання: картки для читання.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Артикуляційні вправи.

1) Фонетична зарядка. Читай, відповідай швидко:

хто це або що це.

Світле, прохолодне —

Пекуче, палюче —

Справжній, вірний —

Гарна, вродлива —

Ніжна, ласкава —

Радісна, щаслива —

2) «Розчитування». Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

гіл вжди ве с го

зем ЛІ

педа

санда

рюмсав

кричав їк

за питала

ва

позо ло та

сипед

II. Мотивація навчальної діяльності

Бесіда.

Розгляд ілюстрації у підручнику (с. 84).

— Розгляньте малюнок. Які предмети зображені? (Велосипед, сандалі, земля, педалі, голова, гілля).

— Прочитайте назву вірша. Чи можна сказати, про що цей твір?

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Завдання учням.

Опрацювання вірша Т. Коломієць.

Читання з елементами бесіди.

— Прослухайте вірш. Як звати хлопчика? На чому він вирушав на роботу?

— Прочитайте вірш мовчки. Знайдіть описи.

— Прочитайте опис вранішніх променів сонця.

Прочитайте, як був одягнутий Дбаймо.

— Як ви розумієте виділене речення? Чому хлопчик мав таке цікаве ім'я?

— Доберіть слова, близькі за значенням, до слів: дбати, робота, немало.

— Про які риси характеру дітей говорять імена

Помагай, Поспішай, Невмійко?

— А яке б ім'я ви дали хлопчику, який нічого не знає? А який все знає?

— Яке з цих імен може бути вашим? А як ви себе називали?

2. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання О. Буценя «Помічниці».

1) Робота над заголовком.

У ч и т е л ь. Прочитайте заголовок. Хто, на вашу думку, головні герої? Подивіться на текст. Це вірш чи оповідання?

2) Виразне читання оповідання вчителем. Бесіда.

— Чи підтвердилось ваше передбачення?

— Хто головні героїні оповідання?

3) Словникова робота.

Контроль швидкості читання. За 20 с учні повинні прочитати надруковані на картці слова.

Оля тарілки побачила

Ліда ложки сказала

Одарка виделки запитала

тітка білизна витирала

сусідка черевички відказала

4) Повторне читання оповідання мовчки.

5) Аналіз змісту твору. Бесіда.

— Як Оля допомагала мамі?

— А що зробила для мами Ліда?

— Про яку дівчинку можна сказати «справжня помічниця»? Чому?

— Уявіть, що ви розмовляєте на цю тему із своїм товаришем і він розповів вам те саме, що і Ліда. Що б ви йому порадили?

3. Вправи з читання.

Читання оповідання в особах.

1) Підготовка до читання.

У ч и т е л ь. Прогляньте очима текст. Які види речень зустрічаються? Прочитайте тільки питальні речення.

2) Виразне читання в особах.

4. Робота над текстом.

Опрацювання оповідання Б. Вовка «З кого песик приклад бере».

1) Ознайомлення із змістом твору. Бесіда.

— Послухайте початок оповідання. Кого з дійових осіб ви запам'ятали?

(Учитель читає до слів «...нова пригода»).

— Яка нова пригода сталась з Олесем, ви дізнаєтесь, прочитавши оповідання до кінця самостійно

(мовчки).

— Яка ще дійова особа згадується? Чи є її слова?

2) Словникова робота,

наляпав запитала

закричав

зарюмсав докірливо похитала

ніяково кліпнув

— До кого належать слова кожної колонки?

— Доберіть слова, протилежні за значенням до слів «наляпав» (витер), «закричав» (замовк), «зарюмсав» (засміявся), «запитала» (відповіла).

3) Читання оповідання вголос.

4) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Чому Олесь не відповів бабусі відразу? Про що говорить вираз «ніяково кліпнув очима»?

— Прочитайте, кого звинуватив Олесь.

— Прочитайте речення, де говориться, що Віра не могла порвати капці.

— Прочитайте слова бабусі, коли вона запитувала; сварилась; докірливо хитала головою.

— Прочитайте пояснення Олеся; як він рюмсав.

5) Читання «Незнайком».

Учитель читає вибірково речення, навмисне змінивши або замінивши слово чи вираз. Учні повинні знайти його в тексті і прочитати правильно.

Хто це просто зі слоїіка варення вилив і на скатертину наляпав? Це песик Пушко! А за декілька днів нова пригода. Віри і півня вдома не було. Спокійно похитала головою бабуся.

6) Читання оповідання в особах.

7) Висновки. Бесіда.

— Чого вчить це оповідання?

— Чи добре робити так, як робить Олесь?

— Чи була ця пригода уроком для нього?

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Прочитайте прислів'я. До якого воно твору підходить?

Брехнюе код але єн шзайде.

— Продовжте речення: «Хто щиро любить маму, той...»

— Кому з героїв сьогоднішніх творів підходить ця порада?

V. Домашнє завдання

1) Читати виразно твори.

2) Дібрати прислів'я до оповідання «З кого песик приклад бере».

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 2935 | Рейтинг: 0.0/0
А. Григорук «Той ще не музика, хто в дудку дме». Підсумок теми
Методика загартування; засвоєння елементарних правил приймання повітряних і с...
Збагачення палітри колірних відтінків. Малюнок на тему «Чарівник Смарагдового...
Міні-проект. Як облаштувати джерело?
Хто як до зими готується. Побудова і записування речень, що передають зміст м...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]