Урок позакласного читання. Хліб — усьому голова

Урок 96. Урок позакласного читання. Хліб — усьому голова

Мета: навчати учнів читати швидко і виразно; усвідомлювати зміст прочитаного; поглибити знання учнів про важку працю хлібороба, розвивати пам'ять, ерудицію; виховувати дбайливе ставлення до хліба, повагу до хліборобської праці.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Гра «Скороти речення»

Учитель вимовляє речення — діти усвідомлюють його. Речення повторюється вчителем — учні запам’ятовують. Після цього вчитель пропонує учням скоротити речення послідовно, довільно, але зберігаючи основний зміст (щоб воно залишилося зрозумілим).

Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали на землю.

Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали.

Краплини зривалися з неба і швидко падали і т. д.

2. Робота над чистомовкою

Ям-ям-ям — весело весною горобцям, Ти-ти-ти — легко їжу їм знайти. Ати-ати-ати — черв’ячків назбирати, Ать-ать-ать — на зелених гілочках співать.

■ тут же скачуть

Ички-ички-ички ■ і синички,

Ів-ів-ів — доганяють горобців. Ам-ам-ам — весело пташкам. Ни-ни-ни — діждалися весни.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з виставкою книг

1. Розглядання виставки

2. Бесіда

— Які книжки ви читали?

— Які книги з виставки привернули вашу увагу?

IV.

— Відгадайте загадку.

• Виріс у полі на добрій землі,

Місце найкраще знайшов на столі. (Хліб)

— Хліб — найдорогоцінніший витвір людського розуму, людських рук, людської праці. Хліб — усьому голова. Мабуть ці слова ви чули багато разів, і вони стали звичними і буденними. Але до хліба не можна ставитися по-буденному. Це святиня людська. І скільки не проходить років і тисячоліть, а він залишається святим і величним завжди.

V.ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ

1.Робота над прислів'ями

— Хліб належить до особливо шанованих символів українського народу. Недаремно про нього існує чимало прислів’їв. Проведемо конкурс на кращого знавця прислів’їв про хліб.

Клас

Гра «Закінчи прислів’я»

Хочеш їсти калачі — . (не сиди на печі).

На чорній землі — . (білий хліб родить).

Паляниця — . (хлібові сестриця).

Найсмачніший хліб. (від свого мозоля).

Гра «Розсипанка»

Земля а матінка батечко хліб (Земля — матінка, а хліб — батечко.) Сестриця паляниця хлібові (Паляниця — хлібові сестриця.)

Хліба без бесіда суха (Без хліба суха бесіда.)

2. Тлумачення слова хліб

— Цікаво, а що означає слово хлібі Слово надається нашим Усезнайкам.

— Тлумачні словники української мови дають кілька значень слова хліб.

 1) Хліб — це зерно, яке перемелюють на борошно.

«Зібрати три мішки хліба».

 2) Хліб — це випечений виріб із борошна. Продукт харчування.

Запашний хліб лежить на столі.

 3) Хліб — це зернові сільськогосподарські рослини.

«Достигає хліб у полі».

 4) Існують і переносні значення цього слова. їх використання також дуже поширене в нашій мові:

 • Хліб — це харчі, прожиток.

«Заробляти собі на хліб», тобто забезпечувати собі добробут.

 • Хліб — це заробіток, засіб існування.

«Жити на чужих хлібах», тобто на чиємусь утриманні.

— Хліб — найголовніше багатство. Не може бути родина багатою, якщо в хаті немає хліба. Тому не дивно, що в нашій мові чимало добрих слів, якими називають хліб.

Фізкультхвилинка

3. Гра «З якого твору?»

 • Не кидайсь хлібом, він святий! (М. Рильський «Про хліб»)

 • Від сонця позолота в хліба. (Т. Коломієць «Хліб»)

 • Як тепло пахне хліб. (77. Воронько «Пахне хліб»)

VI. ЧИТАННЯ НОВИХ ТВОРІВ

1. В. Сухомлинський «Борщ зі скибкою свіжого хліба»

1) Самостійне читання оповідання учнями.

— Як звали синів?

— Чому в них були такі імена?

— Чому Працьовитий хвалив материн обід?

— Чому Ледачому обід здався несмачним?

2) Читання оповідання за особами.

— Чому вчить нас це оповідання?

2. В. Сухомлинський «Шматок хліба»

1)Виразне читання оповідання вчителем.

— Чому вихователь залишив дітей сидіти за столом?

2)Читання оповідання учнями «ланцюжком».

— Що означає вираз «Хоч крізь землю провались»?

— Як ви оцінюєте вчинок Семена Кравченка і солдата Андрія?

VII. Підсумок уроку

— Який висновок можна зробити із сьогоднішнього уроку?

VIII. Домашнє завдання

— Наступний Урок позакласного читання ми проведемо за темою «Мамо люба, добра, мила.».

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (07.05.2014)
Переглядів: 2498 | Рейтинг: 0.0/0
Перевірка віднімання додаванням. Додавання двоцифрових чисел з переходом чере...
Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 2. Задачі на дві дії різ...
Квадрат. Периметр квадрата. Застосування різних способів знаходження суми дво...
Давайте дружити
Аналіз результатів контрольної роботи. Дія множення, знак множення. Заміна пр...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]