💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Урок позакласного читання. Тарас Шевченко — видатний український поет

Урок 88

Тема: Урок позакласного читання. Тарас Шевченко — видатний український поет

Мета: розширювати знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички свідомого, правильного та виразного читання, критичне мислення, творчі здібності дітей; виховувати почуття гордості за Україну, за її національного генія.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогоднішній Урок присвячений видатному українцеві — Т. Г. Шевченкові.

— Що ви знаєте про Тараса Григоровича?

Темної ночі перед світом 9 березня в селі Моринці, на Звениго-родщині, в хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгардта, народився хлопчик, майбутній великий співець України Тарас Григорович Шевченко.

Минає рік, два, п’ять років. Зростає малий Тарас. Батьки — на панщині, брат — десь пастушить, сестра на городі, а Тарас — по бур’янах. Не любив хлопець сидіти в темній хаті, не любив сумних розмов про злидні, про горе. Все було тікає з хати до сонця, на простори. Чого-чого тільки він не наслухається — все про тих же панів: і як людей били, і як продавали людей, на собак міняли, засилали в Сибір, в москалі голили.

Тяжка доля дісталася і Тарасові.

Батьки рано померли, і пішов хлопець поневірятися: пас гусей, овець, носив у школу воду, у дяка дрова рубав, дітей глядів. Та була в нього тяга до малювання та писання віршів.

1-й учень

У тяжкій неволі Ріс малий Тарас.

Він не вчився в школі,

Він ягнята пас.

2-й учень

Вмерли мама й тато.

Сирота — в дяка,

Тут була в хлоп’яти Грамота гірка.

3-й учень

В пана — бусурмана В Петербурзі дім.

Кріпаком у пана Був Тарас у нім.

4-й учень

Хоче малювати,

Прагне він до знань,

Та за це багато Зазнає знущань.

За ясну свободу,

Світле майбуття —

Він віддав народу Все своє життя!

— Поховано Тараса Григоровича Шевченка над Дніпром — на високій Чернечій горі, яку зараз називають Тарасовою.

III. Робота з виставкою книг

— Які книжки бачите на виставці?

— Які з них ви читали?

— Знайдіть на виставці «Кобзар».

— У кого вдома є «Кобзар»?

IV. Обговорення прочитаних творів

— Які твори Т. Г. шевченка ви читали вдома?

 1 Конкурс на кращого читця віршів Т. Г. Шевченка

 2 Конкурс «Чи знаєш ти твори Т. Г. Шевченка?»

 • .соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.(«Світає, край неба палає...»)

 • .сім’я вечеря коло хати, вечірня зіронька встає. («Садок вишневий коло хати.»)

 • .хлюпочуться качаточка поміж осокою. («Тече вода із-за гаю.»)

 • .пташечка зраділа і защебетала. («Зацвіла у лузі червона калина.»)

 • .у Дніпра веселочка воду позичає. («Зоре моя вечірняя.»)

 • .ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів. («Реве та стогне Дніпр широкий.»)

 3 Слухання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий.»

V. Читання творів про т. Г. Шевченка

 1 Л. Большаков «Випадок»

1) Виразне читання оповідання вчителем.

— Яким було дитинство Тараса?

2) Читання оповідання учнями «ланцюжком».

3) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Що зникло у солдата?

— Кого звинуватили у крадіжці?

— Хто насправді вкрав гроші у солдата?

— Яких знущань зазнав малий Тарас?

— Хто щиро співчував хлопчикові?

— Який подарунок він отримав від сестри Катерини?

 2 В. Ковалюк «Тарасів сон»

1)Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.

2)Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Які думки оволоділи Тарасом того вечора?

— Куди він побіг, ховаючись від мачухи?

— Хто приснився Тарасові?

— Що сказала мати синові уві сні?

— Про що він просив померлу маму?

VI. Підсумок уроку

— Тяжким було життя великого Кобзаря. Україні він віддав своє життя і мріяв бачити свій народ вільним і щасливим. До своїх нащадків він звертався зі словами:

І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом.

— Український народ пам’ятає свого великого Кобзаря.

— Як увічнена пам’ять Т. Г. Шевченка?

VII. Домашнє завдання

— Наступний Урок позакласного читання проведемо за темою «А вже весна, а вже красна...»

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (08.01.2014)
Переглядів: 3387 | Рейтинг: 0.0/0
Закріплення навичок роботи з мишею. Розвиток просторової уяви. Комп’ютерна пі...
Фрукти та овочі виліплені із пластиліну
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 20
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКІВ № 12, 13
Повітря та його властивості. Демонстрація властивостей повітря
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]