Урок 87 Тема: Як посолиш, так і їстимеш. І. Франко «Лисичка і Журавель»Мета: дати дітям поняття «авторські» (літературні) казки; вчити аналізувати зміст твору, давати характеристики героям; розвивати техніку читання; виховувати бажання працювати в колективі та самостійно. Хід Уроку I. Організаційний момент II. Оголошення мети та завдань уроку — Діти, сьогодні на уроці ми працюватимемо за таким планом. План роботи — на дошці. 1 Вправа «Очікування» 2 Ознайомлення з авторськими (літературнимиказками) 3 На гостині у Лисички та Журавля — Я дуже рада працювати з вами. Хоча на вулиці ще холодно, але мене зігріватимуть на уроці ваші теплі усмішки і гарячі добрі сердечка. У кожного з вас на парті лежить сердечко. Погляньте на нього — і воно вам підкаже, що ви «очікуєте» від сьогоднішнього уроку. Пам’ятайте, що починати слід зі слів: «Я очікую.». Вправа «Очікування» Діти називають слова-очікування, прикріплюють свої сердечка до дошки. — Подивіться, які гарні сердечка будуть працювати з нами на уроці! Сподіваюсь, кожне з них поповниться частинкою доброти, щирості, любові від сьогоднішнього уроку. А я очікую, що ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти; злагоджено працювати у групах; гарно читати і давати відповіді на запитання. III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Зустріч із казкою До класу заходить дівчинка Казка. Казка Ідіть завжди до школи Веселі, не сумні, Шукайте дива, радості У казочці моїй. — Любі діти! А чи знаєте ви казки? — Відгадайте казочку. • Сидів він на віконечку, Як маленьке сонечко, Від діда з бабусею утік, Побіг у ліс і раптом зник. («Колобок») • Знесла яєчко золоте, Зраділи дуже дід і баба. Ви, діти, знаєте її — Та це ж. («Курочка Ряба»). • В охайненькій хатині Голосистий півник жив, І від рання до смеркання Працювати він любив. Ще жили з ним мишенята, Круть і Верть їх звали. Цілий день, ледачі, У полі стрибали. До роботи неохочі, А як їсти — тут як тут. Пригадайте, милі діти, Як цю казочку зовуть? («Колосок») Із якої казки я, Бичок-третячок? Із соломи дід зробив, Бік смолою засмолив. («Солом’яний бичок») Казка. Молодці діти! Я бачу, ви знаєте ці казочки. А хто їх придумав? Д і т и. Ми не знаємо автора. К а з к а. Правильно. У цих казочок немає одного автора, адже йшли вони до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому вони мають одну назву: народні. Учитель. А сьогодні ми з вами почнемо ознайомлення з казками, у яких автор відомий. Ці казки називаються літературними, або авторськими. — Повторіть і запам’ятайте ці назви. — Казочка, з якою ми ознайомимось сьогодні, називається: сичЛика і раЖувель. (Запис на дошці деформований.) — Хто прочитає деформовані слова і здогадається про назву казки? — Що ви знаєте про Лисичку, її повадки, поведінку? (Демонстрування малюнка Лисички.) — У яких казочках ви зустрічалися з нею? — А хто такий Журавель? (Демонстрування малюнка Журавля,.) І що ви про нього знаєте? (Відповіді дітей.) — Казку «Лисичка і Журавель» написав відомий український письменник Іван Франко. Послухайте цю казку. Учитель читає казку «Лисичка і Журавель» із книги І. Франка. — Чи сподобалася вам ця казка? Чим? (Відповіді дітей.) 2 Опрацювання казки Івана Франка «Лисичка і Журавель» 1) Читання казки учнями мовчки. 2) Перевірка розуміння прочитаного тексту. «Голосування ногами». Учитель пропонує учням розподілитися на 2 шеренги: • права шеренга — «Я вважаю, що твердження правильне»; • ліва шеренга — «Я вважаю, що твердження неправильне». — Чи згодні ви, що Журавель учинив правильно? — Чи потрібно було віддячити Лисичці? — Чи завжди Лисичка з Журавлем приятелюватимуть? — Чи можна першу частину казки назвати «Добра і щира Лисичка»? Фізкультхвилинка 3) Аналіз змісту прочитаного твору. — Знайдіть у казці зачин, основну частину, кінцівку. — Дайте характеристику героям. Розкажіть про них. — Якою в казці була Лисичка? — Яким був Журавель? — Дайте відповіді на запитання, розміщені в кінці тексту. — Про що ця казка? Чи знайома вона вам? — Прочитайте, як Лисичка частувала Журавля. — Як Журавель віддячив Лисичці? — Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем? — Поділіть казку на дві частини. Як можна назвати кожну з них? — Які почуття слід передати, читаючи слова Журавля, коли він був на гостині у Лисички і в себе вдома? — Підготуйтеся до стислого переказу казки. 4)Переказ казочки учнями. Учитель одночасно демонструє малюнки з книги І. Франка «Лисичка і Журавель». IV. Підсумок уроку — Отже, наш Урок добіг кінця. Що ж нового на ньому ми дізналися? (Казки бувають не тільки народними, а й літературними, або авторськими.) — З якою казкою ми ознайомилися? — Чого вона нас навчила? — Що нового, хорошого потрапило у ваше сердечко? Гра «Незакінчене речення» «Я сьогодні на уроці зрозумів.» V. Домашнє завдання Читати та переказувати казочку «Лисичка і Журавель». За бажанням проілюструвати казку. | |
| |
Переглядів: 4405 | |
Передача просторових явищ. Практична робота «Чарівний ліс уночі» |
Розширення уявлень про декоративне прикрашання форм геометричними елементами.... |
Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 5 |
Закріплення навичок роботи з мишею. Розвиток просторової уяви. Комп’ютерна пі... |
Д. Павличко «Квітка», В. Кухалашвілі «Як побачити вітер?». В. Лучук «Сіла хма... |
Всього коментарів: 0 | |