Образи української природи в поезії Тараса Шевченка

Урок 76

Тема: Образи української природи в поезії Тараса Шевченка

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички виразного читання віршів; учити аналізувати прочитане; виховувати любов до поезій Великого Кобзаря.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

 1 Робота над скоромовкою

Пішов Федір до Федота,

Щоб побачити єнота.

Єнот фиркнув, налякався,

У куточок заховався.

Пішов Федір до Федота,

Не побачивши єнота.

В.Гринько

 2 Гра «Доберіть антоніми»

Темний — ... (світлий); зустрічає — ... (проводжає); тихо — . (голосно); чорний — . (білий); ранок — . (вечір); угору — . (униз); говорить — .(мовчить); сміється — ... (плаче).

 3 Розчитування за складовою таблицею

 4 Гра «Шифрувальники»

Вінок - нок + р + ші =. (вірші).

Київ - їв - и + об + за + ря =. (Кобзаря).

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогоднішній Урок ми присвятимо вивченню віршів Великого Кобзаря.

Адже ніде так не розкривається душа народу, як у його творах.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1 Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Світає...»

1)Читання вірша вчителем.

— У якому темпі, з яким почуттям слід читати вірш?

— Яка пора доби описана у вірші?

2) Читання вірша «ланцюжком» по строфах.

— Які куточки української природи змальовує поет? (I строфа — гай; II — степ, став; III — сади)

3) Гра «Диктор телебачення».

— У якому значенні вжито слова палає, мріють?

— Які дерева згадує поет?

— Яку пташку?

— Із ким порівнює тополі?

Учні розглядають малюнок тополі.

4) Гра «Читає Незнайко».

Учитель читає, замінюючи слова, учні виправляють «помилку».

— Які слова — назви ознак ужито у вірші? Доберіть до них антоніми.

Темнім — світлім;

тихесенько — голосно;

рясні — рідкі, голі (сади), безплідні.

— Чи можна почути, як тополі розмовляють із полем?

 2 Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Встала весна...»

Гра «Бджілки»

— Які слова допомагають уявити весну як живу істоту? (Ряст — весняна зелень)

— Що весна зробила із землею?

— Що роблять жайворонок і соловейко?

— Чому земля була ще сонна?

Фізкультхвилинка

 3 Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Вранці»

1) Читання вірша вчителем.

— Які птахи сповіщають про настання ранку?

2) Читання вірша учнями.

— Доберіть синоніми до слова плугатар. (Орач, землероб)

— Яка пора року описана у вірші? Чому?

— Що спільного у віршах «Світає.» і «Вранці»?

 4 Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Зоре моя вечірняя.»

1)Читання вірша вчителем.

— З якою інтонацією слід читати вірш? (Із сумом, із тугою)

— За любов до України і за вірші цар відправив Шевченка солдатом у далеку Орську фортецю. Там він пробув 10 довгих років. йому забороняли писати і малювати. У цих казахських пісках

Шевченко згадував мальовничу природу України, тужив за нею і свою тугу вилив у віршах.

2) Читання вірша учнями.

— До кого звертається поет?

— Що просить у неї?

— Яку річку згадує у вірші?

3) Гра «Хто краще?»

Конкурсне читання вірша.

 5 Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Зацвіла у лузі червона калина.»

1) Розповідь учителя.

— Тарас Григорович дуже любив Україну, її стрункі тополі, верби над ставами. Особливо Шевченко любив калину. Він присвятив їй свої вірші. У своєму «Кобзарі» слово калина він ужив 385 разів, а всього у творах Шевченка калина згадується 965 разів.

2) Читання вірша учнями.

— Із ким поет порівнює калину?

— Де зацвіла калина?

— Хто цьому зрадів?

— Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?

V. Підсумок за темою

Тестування

1. Шевченко народився у сім’ї:

а) кріпаків;

б) робітників.

2. Ненька Тараса померла, коли йому було:

а) 12 років;

б) 9 років.

3. Перед смертю батько сказав про Тараса:

а)«Тяжко жити сиротині.»;

б) «Із нього вийде не абищо.».

4. Т. Г. Шевченко — це великий український:

а) поет і художник;

б) поет і композитор.

5. Яке слово із вірша пропущено?

Любо-любо стало,

Пташечка зраділа

І.

а) Заспівала;

б) защебетала.

6.У вірші «Вранці» поет згадує птахів:

а) синицю, сову, сороку;

б) жайворонка, зозулю, соловейка.

VI. Підсумок уроку

— Чого вчать твори Т. Г. Шевченка?

— Ми вчимося у Тараса Шевченка любити рідну землю, рідний народ, рідну українську землю, свою маму. Пам’ятайте його слова:

Учітеся, брати мої,

Думайте, читайте,

I чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

VII. Домашнє завдання

Вивчити напам’ять один із віршів Т. Г. Шевченка.

Ой, ВЕСНА, ВЕСНА, ДНЕМ КРАСНА

Категорія: Читання | Додав: SYLER (08.01.2014)
Переглядів: 7120 | Рейтинг: 0.0/0
Склад числа 6. Шестикутник. Складання і читання прикладів на додавання. Розпі...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 22
В. Сухомлинський «Я хочу сказати своє слово». В. Скомаровський «Пісенька». В....
Повторення вивченого. Доповнення задачі. Порівняння іменованих чисел
Усне віднімання виду 40 – 8. Вправи та задачі на закріплення прийому відніман...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]