Леся Українка «Вишеньки», «На зеленому горбочку». Олександр Олесь «Серед краси», «Білі гуси летять надлугами...», «Все навколо зелене...»

УРОК 52

Тема. Леся Українка «Вишеньки», «На зеленому горбочку». Олександр Олесь «Серед краси», «Білі гуси летять надлугами...», «Все навколо зелене...»

Мета: продовжити знайомити учнів з поезією відомої української поетеси Лесі Українки, вчити виразно читати і вивчати вірші напам'ять; розвивати зв'язне мовлення, навички читання, увагу, логічне мислення; виховувати любов до України, рідної мови, природи.

Обладнання: фотографії Лесі Українки, таблиця «Довідкове бюро», картки із назвами віршів, малюнки до віршів, виставка книжок із творчості Лесі Українки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка.

1) Гра «утвори зменшено-пестливе слово».

Дівчина — ... (дівчинка, дівчаточко).

Хлопець — ... (хлопчик, хлопчаточко).

Вишні — ... (вишеньки).

Дерево — ... (деревце).

Руки — ... (ручки, рученята).

Хата — ... (хатинка).

Низько — ... (низенько).

2) Скоромовка.

Моржі лежать,

Моржат сторожать.

Моржі прибережні —

Сторожі обережні.

У ч и т е л ь . Який звук найчастіше зустрічається?

Утворіть пестливі слова до слова моржата.

2. Вправа з читання.

Гра «Склади слова». Учні читають колонки складів у різному темпі.

У ч и т е л ь . З'єднай склади І і II колонки, щоб утворилося слово. Доберіть до слів рими.

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Хвилинки поезії.

У ч и т е л ь . Послухайте вірш М. Рильського, відомого українського поета. Кому він його присвятив?

Буть одній, як великая рать.

Жить в нещасті життям щасливим,

Муку творчістю перемагать.

Хвора дівчинка, бідна Леся!

Де ще хворі такі були,

Щоб літали у піднебесся,

Що його не сягнуть і орли!

Ти себе українкою звала.

І чи краще знайти ім'я

Тій, що радістю в муках сіяла,

Як Вітчизна велика твоя!

2. Слово вчителя з елементами бесіди.

— Що вказує на те, що вірш присвячений Лесі Українці?

— Саме вірній доньці України, всесвітньовідомій поетесі присвячено цей вірш, і назва його — «Леся Українка». І сьогодні на уроці ми познайомимось із деякими із її чудових поезій.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

1) Розповідь учителя про Лесю Українку (біографічні дані).

2) Довідкове бюро.

Йти назустріч бурям і зливам.

У ч и т е л ь . А тепер познайомимось з деякими творами Лесі Українки.

(На дошці висить таблиця з кишеньками і картками — назвами віршів).

1. Вірш «Надія» — присвячений сестрі батька.

2. Вірш «На крилах пісень» — свідчення великої любові до України.

3. Вірш «Вечірня година» — для матері Олени Пчілки.

4. Вірш «Давня весна» — краса природи.

5. Твори для дітей.

— А сьогодні ми познайомимось на уроці з віршами «Вишеньки», «На зеленому горбочку». А ви потім скажете в яку скриньку «Довідкового бюро» ми зможемо вкласти картки з назвами цих віршів.

2. Робота з текстом.

Робота над віршем «Вишеньки».

1) Виразне читання вірша вчителем. Бесіда.

— Про що ви прослухали вірш? Що привернуло увагу маленьких дітей на деревці?

— Чому вони не могли дістати вишеньок?

2) Словникова робота.

3) Читання вірша учнями вголос. (Учитель вивішує ілюстрації до вірша).

4) Бесіда за змістом вірша.

— Між ким відбувається розмова?

— Хто є дійовими особами вірша?

— Чому діти мало не плачуть під деревцем?

— Щоб могло статися, якби вишеньки зросли низенько?

— Якими словами діти звертаються до ягідок?

Прочитайте.

— Як відповідають ягідки? Чи нарвали діти вишень?

5) Читання вірша дітьми (мовчки).

6) Словесне малювання.

— На які частини можна поділити вірш?

— Якими б ви намалювали дійових осіб? Опишіть.

— Які б малюнки зробили до вірша?

3. Вправи з читання.

1) Гра «Дочитай далі» (читання з дошки).

2) Виразне читання вірша.

У ч и т е л ь . Чиї слова треба читати з благальною інтонацією? А які — з повчальною?

3) Розучування уривка вірша з опорою на слова (які є на дошці).

4. Завдання учням.

Робота над віршем «На зеленому горбочку».

1) Мовчазне читання вірша самостійно.

2) Читання вірша вголос «ланцюжком». Бесіда.

— Про що цей вірш? Де була хатина?

— З ким поетеса порівнює хату?

— Хто ж вийшов до неї?

— Як сонечко змінило хатку?

— Знайдіть і прочитайте порівняння, вжиті у вірші?

— Які пестливі слова із вірша можна вписати у клітинки?

— Про що свідчать пестливі слова?

— Знайдіть у вірші рими.

— Які почуття треба передати, читати вірш?

— У яку кишеньку «Довідкового бюро» можна покласти назви віршів Лесі Українки, які прочитали?

(«Твори для дітей» або «Краса рідної природи»).

5. Робота з текстом.

Робота над віршем Олександра Олеся «Серед краси».

1) Слово вчителя.

— Вірші з описами краси рідної природи писали не тільки Леся Українка. Поетичні картини природи є й у творчості Олександра Олеся. Послухайте його вірш «Серед краси», уявіть собі картини, які відкрилися хлопчику.

2) Самостійне читання вірша учнями.

У ч и т е л ь . Поясніть вислови, вжиті у вірші «сонце грало», «сріблився сизий лан», «цвітуть хмарками небеса», «чайки ніжний плач».

3) Робота над виразністю читання вірша.

6. Завдання учням.

Робота над віршем Олександра Олеся «Білі гуси летять над лугами...»

1) Виразне читання вірша вчителем. Бесіда.

— Яка пора року описана у вірші?

— Чи є на це вказівка автора?

— Коли б це могло бути?

2) Словникова робота,

розгойдали

розцвіли

закричали

знялйся

нагулялися

нагойдалися

накупалися

навмивалися

3) Повторне читання вірша учнями (вголос).

4) Вибіркове читання. Бесіда.

— З чим порівнюються у вірші білі гуси?

— Прочитайте, з чим порівнюється табун гусей?

— Який настрій викликав у вас даний вірш?

7. Вправи з читання.

Вправи на розвиток читацьких навичок.

1) Читання «лупою» за вчителем.

2) Читання слів, які означають дії, які виконували гуси.

3) Читання рим, які є у вірші.

4) Виразне читання вірша.

У ч и т е л ь . Прочитайте цей вірш наспівом, ніби згадуючи побачене.

8. Робота з текстом.

Робота над віршем Олександра Олеся «Все навколо зеленіє».

1) Читання вірша учнями самостійно.

2) Повторне читання вголос. Бесіда.

— Хто розповів нам про свої бажання?

— З яких слів видно, що надійшла весна?

— Про що просить хлопчик маму?

— До чого він обіцяє не підходити?

— Як ви розумієте слово гомонить?

— Яка головна думка цього вірша?

3) Виразне читання вірша.

IV. Підбиття підсумків уроку

1. Робота в зошитах (с. 36, 37 завдання 1, 2,3).

2. Бесіда.

— Чи сподобались вам твори? Чому?

— Які твори ви запам'ятали?

V. Домашнє завдання

1) Читати виразно вірші.

2) Вивчити вірш Лесі Українки (І варіант), Олександра Олеся (II варіант).

Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2013)
Переглядів: 11490 | Рейтинг: 0.0/0
Безпека на відпочинку. Практична робота: моделювання правильних і неправильни...
Практична робота: моделювання ситуацій спілкування про небезпеку за телефонам...
Чим ми чуємо
Симетрія в природі. Згинання паперу. Вирізування деталей симетричної форми
Українська народна казка «Лисиця та їжак»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]