💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Веселе слово. Мовні цікавинки. «Дві душі», «Обіцянка» (з народного). Г. Бойко «Ґава». І. Січовик «Тими самими словами...», «На горі...»

Урок 20

Тема: Веселе слово. Мовні цікавинки. «Дві душі», «Обіцянка» (з народного). Г. Бойко «Ґава». І. Січовик «Тими самими словами...», «На горі...», «Я тягнув...», «Я зробила піну.». В. Плахотников «Під парканом». М. Хоросницька «Матусин заповіт». Підсумок за темою

Мета: зміцнювати інтерес учнів до мовних явищ; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; перевірити знання учнів за розділом «В рідній школі — рідне слово»; виховувати любов до рідної мови.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

Поспішіть місця зайняти —

Час Урок розпочинати.

II. Мовленнєва розминка

 1 Читання чистомовки «Дощиком»

Ба-ба-ба, ба-ба-ба — он на березі верба!

Бу-бу-бу, бу-бу-бу — доглядаємо вербу!

Бі-бі-бі, бі-бі-бі — сидить голуб на вербі! Би-би-би, би-би-би — голуб полетів з верби! Бу-бу-бу, бу-бу-бу — я люблю свою вербу!

2 Розчитування за складовою таблицею

3 Гра «Шифрувальники»

 ясбауб

 отат

 тарб

 грит

 сьдуід

 амма

 аньенк

 сятума

 ідр

 анроид

 нядір

 апил

III. Перевірка домашнього завдання

Учні ознайомлюють клас із дібраними прислів’ями про листопад, народними прикметами, пов’язаними з цим місяцем.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Український народ любить жартувати. Якою б засмученою не була людина, але почувши дотепний жарт, вона посміхається, сум минає, і замість нього панує веселий сміх.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1 Робота над смішинками

1) Читання смішинки «Дві душі» вчителем.

— Послухайте невеличкий текст, з’ясуйте що це — оповідання, вірш, загадка?

2) Бесіда за прочитаним.

— Між ким відбувається діалог?

— Чи можна назвати хлопчика спостережливим? Чому? (Він ставить цікаві запитання.)

3) Висновок.

Це — смішинки-веселинки. Люди придумували їх або запам’ятовували із власного життя, переказували одне одному, щоб учитися на цих випадках і веселити одне одного, поліпшувати настрій.

4) Читання смішинки за особами.

Учні обирають виконавців за допомогою однієї з лічилок, вивчених на попередніх уроках.

5) Хорове читання смішинки «Ґава».

— Пригадайте, коли вживають вислів «ловити ґав».

6) Читання смішинки «Обіцянка»: мовчки, за особами.

 2 Опрацювання мовних цікавинок

1) Читання (хорове) віршів Ігоря Січовика.

а) Робота в парах. Обговорення значення виділених слів.

б) Слухання виступу декількох учнів щодо пояснення слів: квасоля — квас Оля; віз — віз; з мила — змила.

2) Читання вірша Василя Плахотникова «Під парканом».

а) Читання вірша вчителем.

— Чи цікавий вірш?

— Він вам сподобався?

б) Читання вірша учнями мовчки.

в) Робота над змістом вірша.

— Кого побачили діти під парканом?

— Що вирішили збудувати для нього діти?

— Поясніть різні значення слів діти, живе, буду.

г) Гра «Заєць — вовк».

Учні читають парами вірш («заєць» утікає, «вовк» намагається його наздогнати.)

д) Гра «Пофантазуйте».

— Складіть речення зі словами: Сонце — сон це; ніс — ніс; три — три; мати — мати.

 3 Опрацювання вірша Марії Хоросницької«Матусин заповіт»

1) Читання вірша учнями мовчки.

2) Словникова робота.

Погідний — ясний, світлий, теплий.

3) Аналіз змісту вірша.

— Між ким відбувається розмова?

— Яку мову слід зберегти у своєму серці?

— Як потрібно ставитися до інших мов?

— Як автор називає рідну мову?

— Прочитайте окличне речення.

— Який заповіт давала мама дитині?

— Як дитина зрозуміла матусин заповіт?

VI. Підсумок за розділом

— ми закінчили вивчати перший розділ підручника. Як він називається?

— Як ви його засвоїли, зараз перевіримо, і виявимо кращого знавця творів розділу.

— За кожну правильну відповідь ви отримуватимете фішку. Бажаю успіху!

 1 Назвіть авторів цих рядків • Наче вулик, наша школа. (Д. Павличко)

 • Бачити — не бачить... (Л. Глібов)

 • Приготуйте, діти, пера. (В. Лучук)

 • Ми збирали з сином на землі каштани. (М. Рильський)

 2 Які за жанрами ці твори?

 • «Рідна мова». (Л. Забашта, вірш)

 • «Добрий вечір, зайчику.» (Дитяча пісенька)

 • «Тиха нічка теплесенька». (Колискова)

 • «Сильніше за силу». (Казка)

 3 З якого твору слова?

 • Хитрощі не люблять совісті. («Як Наталя в Лисиці хитринку купила»)

 • Черкнув крейдою і того дня... («Кордон»)

 • Зате знаю, з ким мені не треба дружити.... («У новій школі»)

 • Бо така багата мова українська... («Неня»)

 4 Згадайте, що це? Наведіть приклад

 • Цікаве запитання, у якому є слова-підказки для відгадки. (Загадка)

 • Короткий влучний вислів повчального характеру. (Прислів’я)

VII. Підсумок уроку. підбиття підсумків вікторини

— Діти, ви — молодці! Добре засвоїли те, про що ми говорили на уроках. Найголовніше — пам’ятайте: ми живемо на мальовничій землі— в Україні. Тут жили наші предки, живуть батьки і ми. Із задоволенням милуймося красою рідної природи, вслухаймося у чарівні мелодії пісень, вбираймо у себе ніжні звуки української мови!

Любіть всім серцем свою рідну мову. Вивчайте її. Вона — наша гордість!

Мово рідна!

Слово рідне!

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько,

А лиш камінь має.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (08.01.2014)
Переглядів: 2957 | Рейтинг: 0.0/0
Шкільними стежками. Урок позакласного читання
Різноманітність тварин. Що дають тварини людям
Л. Вахніна «Кордон», Г. Бойко «Ділові розмови»
ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ-СВЯТА № 32.
«Грамотний-видющий і на все тямущий»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]