💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Склад. Вимовляння слів, «розтягуючи» їх по складах (ба-бу-ся)

Урок 74

 Тема: Склад. Вимовляння слів, «розтягуючи» їх по складах (ба-бу-ся)

 Мета: поглиблювати знання учнів про склади як частини слова, на які воно ділиться при вимові; формувати вміння ділити дво-трискладові слова на склади; розвивати вміння встановлювати кількість складів у слові за кількістю голосних; виховува- ти любов до рідної мови, культуру мовлення.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

Починаємо урок,

Бо почули ми дзвінок.

Він за парти кличе нас.

До роботи, другий клас!

II. Актуалізація опорних знань

 1 Зоровий диктант

чи нарвали ви м’яти у лузі?

Ніч спустилася на землю.

Сувої хмар заслали небо.

Юрчик швидко вивчив вірш.

Зяблик вилетів із гнізда.

 2 Хвилинка каліграфії

гі ій із під між ці різ іч ім /в /ній ірис і і/// сіні / к

ім 'я □

Шість, сім, вісім — числа.

— Назвіть послідовно звуки і букви у словах іній та ім ’я. Порівняйте кількість букв і звуків.

— Доберіть до цих слів назви ознак.

— які букви можна дописати у словах рПЬга //сі/ /< щоб утворилися нові слова?

 3 Вправи на повторення

— Уважно прочитайте, що написано на дошці. розділіть написане на 2 групи.

Вітер, ша, ні, дме, ти, Та, сильний

— Що ви віднесли до першої групи? (Вітер, дме, сильний)

— як можна назвати те, що ви віднесли до першої групи? (слова)

— Доведіть, що це слова. (Вони мають зміст. )

— Що ви віднесли до другої групи? (ша, Та, ти, ні)

— як називається те, що ви віднесли до другої групи? (склад)

— чим відрізняється склад від слова? (слово щось означає, а склади нічого не означають.)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Тема нашого уроку «Склад». Ми будемо ділити дво-три- складові слова на склади, встановлювати кількість складів у слові.

IV. Сприймання й повідомлення нового матеріалу

1 Пояснення вчителя

— Що можна скласти зі складів? (слова)

— З яких складів можна скласти слово. (Ти, ша)

— Запишіть це слово і поділіть на склади. (Ти-ша)

— Доповніть інші склади до слів. (ніна, Таня)

— чому зі складами ні, Та ви утворили імена? (склади написані з великої букви — отримали імена.)

— Запишіть ці слова і поділіть на склади.

— Отже, що таке склад? (склад — частина слова.)

Учитель може дати пораду, як легше розділити слово на склади:

— Уявіть собі, що вам потрібно дуже голосно і повільно прокричати слово, щоб воно було чутно далеко. Наприклад, вам потрібно назвати ім’я переможця у змаганні. як ви тоді вимовите імена: Марина, саша, наташа? (діти вимовляють імена, скандуючи.)

— Згадайте, коли люди можуть вимовляти слова по складах.

— чи можна, прочитавши слово, відразу визначити, скільки в ньому складів? Від чого це залежить?

— як дізнатися, скільки в слові складів? (потрібно знати, скільки в слові голосних звуків. )

Висновок. Скільки в слові голосних, стільки і складів.

 2 Первинне закріплення Гра-змагання (по рядах)

Завдання написані на аркушах. Перемагає команда, яка правильніше і швидше поділить слова на склади.

Совазвірігриби

фабрика каструля капуста

млинцізерногумка

будовазакладка іриска

качка копійкаволошка

картина лавкарибалка

Підбиття підсумків.

Фізкультхвилинка

— Почуєте слово з одного складу — підстрибніть, з двох скла- дів — присядьте.

Кущ, сорт, слово, лист, риби, звірі, міст, півень, марка, кріт, дощ.

V. Узагальнення й Систематизація отриманих знань

Завдання 1

Виписати слова у 3 стовпчики:уперший —

односкладові, у другий — двоскладові, у третій — трискладові.

Кит, сокира, міст, олівець, автобус, рак, пилка, склянка, голуби, горобець, тигр, кінь, рама, кулі, барабан, сова, стіл, кури, папуга, слон, ластівка.

Завдання 2

Записати слова в зошит, відновивши правильний порядок складів.

рО-СО-КА, БА-СО-КА, Ше-КО-Ня, КО-ВА-рО, Це-ЦУ-Ня, Ся-рО-ПО, чА-КУр, Ця-ВІВ.

Завдання 3

робота в групах

 1) Підкреслити слова, у яких тільки два склади.

Павук, заєць, веселка, лісник, дорога, букварі, бабка, конвалії, бесіда, учні, огорожа, баян.

 2) «розсипанки».

розставити слова по місцях і записати отримані речення.

1-ша група:

а) Там, густо, ялиночки, молоді, зеленіли.

б) В, золотисті, світилися, берізках, іскорки.

2-га група:

а) Дівчатка, через, йшли, ліс.

б) лісі, було, і, тихо, В, нарядно.

— У записаних реченнях поділіть слова на склади.

— чи усі слова змогли розділити рискою на склади? (ні)

— чому? (Відповіді учнів.)

— Правильно, слова там, йшли, ліс розділяти не треба, адже в них тільки один склад.

Висновок. якщо слово складається з одного складу, то його не можна розділити на склади.

3) Прочитайте слова, розподіліть їх в алфавітному порядку, в цьому самому порядку запишіть номери цих слів у зошиті.

1-ша група:

1) пенал; 2) буквар; 3) книга; 4) лінійка; 5) учень.

Запис у зошитах: 2, 3, 4, 1, 5.

2-га група:

1) олівець; 2) портфель; 3) ножиці; 4) азбука; 5) щоденник. Запис у зошитах: 4, 3, 1, 2, 5.

— яке слово «зайве» у кожній групі слів? чому? (За кількістю складів)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Що таке склад?

— як дізнатися, скільки в слові складів? Наведіть приклади.

— Скільки складів може бути в слові? Наведіть приклади.

— У слові є приголосні й один голосний. Скільки в слові складів?

— У слові 3 приголосних і 3 голосних. На скільки складів можна розділити це слово?

— У слові кіт 3 звуки і в слові няв 3 звуки. чи однакова кількість складів у цих словах? Поясніть, чому.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2165 | Рейтинг: 0.0/0
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 16
Формування художньо-конструктивних навичок роботи в техніці паперопластики. П...
Різноманітність тварин. Що дають тварини людям
В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Сонце та його значення для життя на Землі
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]