💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Розпізнавання спільнокореневих слів, визначення в них спільної частини — кореня

УРОК 77

Тема: Розпізнавання спільнокореневих слів, визначення в них спільної частини — кореня

Мета: Формувати вміння розпізнавати спільнокореневі слова, визначати в них корінь; закріплювати знання про різні частини мови; розвивати мовлення, виховувати увагу і спостережливість.

Обладнання: Таблиця «Корінь. Споріднені слова».

Хід Уроку

I. Організація класу до уроку

II. Перевірка домашнього завдання

— Прочитайте записаний текст.

— Назвіть спільнокореневі слова. Який у них корінь?

— Яке речення в тексті відповідає поданій схемі?

III. Каліграфічна хвилинка

Сл єн ня их

Слон, слониха й слоненя Йдуть купатися щодня.

— Спишіть каліграфічно.

— Знайдіть у реченні споріднені слова.

— Визначте в них корінь.

IV. Основна частина уроку

1. Робота з таблицею «Корінь. Споріднені слова».

— Як називаються складені вами слова?

— Запишіть споріднені слова з коренем л~їт.

— Яке значення має корінь л~іт у цих словах?

— Чи буде спорідненим з ними слово літо?

Складіть слова з коренем літ та коренем ліс.

2. Ознайомлення з правилом на с. 28. Виконання вправи 56, с. 28.

— Прочитайте правило.

— Тепер ви знаєте, що у споріднених слів корінь повинен не тільки однаково звучати, а й мати однакове значення.

— Прочитайте пари слів. Поясніть, які з них є спорідненими.

— Запишіть парами споріднені слова. Позначте в них корінь.

— Які слова у вправі не є спорідненими? Поясніть, чому.

3. Загадка-жарт.

По дорозі йшли гусак, гуска і гусенята.

А назустріч їм — гусінь.

—Добридень, родичі! — каже гусінь.

— Ти хто така? — питають гуси.

— Я — ваша тітонька,— відповідає гусінь.

Засичали гуси, розсердилися.

— Чому розсердилися гуси? Чи справді гусінь — їхня родичка?

— Запишіть з вірша споріднені слова, визначте в них корінь.

4. Самостійна робота. Виконання вправи 57, с. 28.

— Розгляньте малюнки і запишіть назви зображених предметів. До кожної назви доберіть спільноко-реневі слова. Позначте в них корінь.

(Перевірка виконаного).

5. Фізкультхвилинка.

6. Виконання вправи 58, с. 28.

— Прочитайте і спишіть вірш.

— Хто його написав?

— Що означають виділені слова? На які питання вони відповідають?

— Визначте корені у виділених словах. У цьому вам допоможе правило на с. 29.

— То що треба зробити, щоб виділити корінь у слові?

7. Гра «Добери споріднені слова».

Учитель називає слово. Учні по черзі добирають споріднені слова. Потім всі разом визначають корінь.

В грі можна використовувати м’яч або естафетну паличку.

8.Самостійне виконання вправи 59, с. 29. Взаємоперевірка.

V. Підсумок уроку

— Які слова називаються спорідненими?

— На що треба звертати увагу, добираючи споріднені слова?

— Що треба зробити, щоб визначити в слові корінь?

VI. Домашнє завдання. Вправа 60, с. 29

— Кожен вислів замініть за зразком. У споріднених словах позначте корені. Виділені слова поділіть для переносу.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2222 | Рейтинг: 0.0/0
У царстві букв і звуків
Мікрорайон школи. Практична робота: «Безпечні та не­безпечні місця на шкільно...
Панно для класної кімнати. Підбір технік для виготовлення
А. Качан «Загадки», «Білі мухи налетіли». С. Жупани «Підкажи словечко». Г. Ма...
Різноманітність тварин. Що дають тварини людям
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]