Звірі восени. Підготовка звірів до зими
Урок з природознавства у 2 класі

Тема. Звірі восени. Підготовка звірів до зими
Мета: ознайомити учнів із життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра; готують запаси кормів; готуються до зимової сплячки; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати навички охорони природи на прикладі звірів.

Підготувала вчитель початкових класів
Олександрівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені І.С. Буряка
Валківської районної ради
Харківської області
Гура Світлана Миколаївна

Тема . Звірі восени . Підготовка звірів до зими
Мета: ознайомити учнів із життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра; готують запаси кормів; готуються до зимової сплячки;
розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати;
виховувати навички охорони природи на прикладі звірів.
Обладнання : презентація , тести , ілюстрації звірів.
Тип уроку. Комбінований .
Хід уроку
І.Організаційний момент ( 2 хв) (слайд 1 )
1. Привітання
Встаньте, діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок: «Дзелень»
2. Енергізатор «Сонечко».
Створення емоційного настрою.

Перед дітьми на дошці прикріплена модель сонечка.
- У кожного з вас на парті лежить маленький промінчик. Ми зараз разом із вами із цих промінчиків будемо складати сонечко сподівань.
Діти кажуть, чого вони очікують від уроку і прикріплюють на магнітну дошку свої промінчики.
-Я теж хочу прикріпити свій промінчик. Сподіваюся, що ви будете на уроці старанними, активними, працьовитими. І все у нас буде добре.
- Подивіться, яке гарне у нас вийшло сонечко.
ІІ. Перевірка домашнього завдання ( 3 хв ) ( слайд 2 )
- Яку тему вивчали на минулому уроці ?
1. Тести
1.Птахів змушує летіти у вирій:
а) голод б) холод
2.На південь відлітають :
а)синиця б) ластівка в) дятел
3. Горобці , галки,ворони :
а) перелітні б) зимуючі
4. Яка з цих пташок перелітна :
а)Ластівка б) сорока в) ворона
5. Птахів , які восени відлітають , а навесні повертаються у свої краї , називають :
а) зимуючими б) перелітні
6. Оберіть зимуючого птаха :
а) Зозуля б) лелека в) горобець .
— Розкажіть, які птахи живуть поруч із житлом людей восени.
2. Взаємоперевірка ( слайд 3 )
• 1. а
• 2. б
• 3. б
• 4. а
• 5.б
• 6. в
ІІІ. Хвилинка спостереження ( 3 хв ) ( слайд 4 )
1. Календар природи
- Яка пора року ?
- Які зміни відбулися в живій та неживій природі?
- Які осінні місяці знаєте ?
- Чому вони мають таку назву ?
- Який сьогодні день?
- Який стан неба?
- Чи були зранку опади?
- Яка температура повітря?
- Що ти помітив у поведінці птахів?
- Що ви помітили у природі цікавого, незвичного?
- Яку народну прикмету ти перевірив?
ІV.Мотивація навчальної діяльності учнів ( 1 хв) ( слайд 5 )
1. Гра «Знайди "зайве"»
■ Шпак, ластівка, ведмідь, грак.
■ Бабка, метелик, заєць, бджола.
— До якої групи тварин ми відносимо ведмедя, зайця? (До звірів.)
V. Повідомлення теми і мети уроку ( 1 хв) ( слайд 6 )
- Багато клопоту восени не тільки птахам, комахам, а й звірам. І вони змушені рятуватися від холоду та голоду. А як саме ви дізнаєтесь сьогодні на уроці. Тема нашого уроку «Звірі восени. Підготовка звірів до зими.»
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як звірі восени готуються до зими.
VІ. Вивчення нового матеріалу ( 15 хв ) ( слайд 7 )
1. Робота з ілюстраціями
- Доведіть , що заєць , ведмідь належать до групи « Звірі ».
А) Пам’ятка ( слайд 8 )
Робота за пам’яткою
1.Яку будову тіла мають звірі ?
2.Яка тварина за розміром?
3.Яке забарвлення хутра має?
4.Чим найчастіше харчується?
5.Де проживає?

— Пригадайте характерні ознаки в будові звірів. Як зміни в неживій природі впливають на життя звірів? Як осінні явища у житті рослин впливають на поведінку звірів?
А) робота за картиною ( слайд 9 )
— Розгляньте картину в художній галереї Матінки-Природи. Яку осінь зобразив художник?

— Що розповів їжачок Хитрячок про осінні турботи різних звірів? Що таке линяння?
Підсумок. Накопичення запасів жиру та линяння — це осінні явища у житті звірів.
Фізкультхвилинка
1.Робота за підручникам (с. 60-61)

А).Відгадайте загадку. ( слайд 10 )

■ Маленький, чорненький, сліпенький, горбатенький, все поле переорав.

(Кріт)
Зображувальний ряд: купка землі і кріт.
— Чому легко знайти місця поселення крота? Де він живе? Коли найактивніше риє?
Що є основною його їжею? Який улюблений делікатес крота? Доведіть, що кріт, так само як і їжак, належать до комахоїдних — миролюбних м’ясоїдів.
— Чи впадає кріт у зимову сплячку?
Б)Розгляньте фотографії на с. 61. Що ви знаєте про життя інших звірів восени?
— Вовк, лисиця, заєць, лось ведуть активний спосіб життя. Заєць їсть узимку кору дерев. Вовк узимку майже завжди голодний, тому він пробігає десятки кілометрів, перш ніж йому вдасться кого небудь вислідити. Узимку він не погидує з’їсти навіть мишу, птаха й мертву тварину, хапає собак, що заґавилися, коло житла людини. Лисиця полює мишей. Опустивши низько голову, вона бігає підтюпцем по снігу, прислухаючись, чи не пискне полівка. Зачувши писк, кидається в сніг і хапає здобич. Лисиця ловить куріпок, які ночують під снігом. Часто підкрадається в село за домашньою птицею.
2. Розповідь дітей» Як зірі готуються до зими » ( слайд 11)
Бобри
Роблять запаси з гілок, стовбурів дерев, які перегризають і складають у воді біля своїх хатинок.

Їжаки
Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кормів, їжаки зариваються в опале листя і загортаються у клубок, впадаючи у глибоку сплячку аж до березня. Під час сплячки у їжаків більше, ніж на третину, зменшується маса, бо протягом сплячки вони не живляться, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени.

Білки
Білки дуже старанно запасають на зиму корми — жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на сучках дерев. Іноді в білчиних запасах буває до трьох і більше кілограмів горіхів. У зимову сплячку білки не залягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину кілька днів сплять. . Міняє білка хутро руде на сіре – тепліше, пухнастіше.

Заєць
З настанням холодів хутро у зайців стає густішим і світлішим. На відміну від інших звірів, зайці не мають постійних лігвищ, не риють нір. Запасів їжі на зиму вони не заготовляють. Харчуються дрібними корінцями, згризають молоді пагони дерев, кору.

Ведмідь
Ведмідь за кілька тижнів до холодів намагається якомога більше наїстися – їдять все, що трапляється їстивного: горіхи, рибу. Потім вибирає у тихому густому лісі закуток під великим деревом і там готує барліг. Викине зайву землю, нанесе туди сухого листя й гілочок ялини і вкладеться спати на всю зиму.


Борсук
Борсук ,як ведмідь і їжак, запасається жиром, споживаючи жуків, ящірок, ягоди. Потім утеплить нору і лягає спати на зиму.


3. Поради на екскурсії у лісі ( слайд 12 )
- На екскурсіях, під час походів і прогулянок не ламати гілки дерев і чагарників.

-У лісі намагатися ходити стежками, щоб не пошкодити траву і грунт.

- Не розкопувати нори й не турбувати лісових мешканців.

- Не розводити багаття в лісі, від багаття може виникнути пожежа.

- Не вмикати на повну потужність музику, не піднімати крик і шум. Від цього звірі і птахи залишають свої нори.

- Не залишати в лісі після себе безлад.

- Виготовити годівниці для пташок.



V. Узагальнення й систематизація знань ( 5-7 хв) ( слайд 13 )
1.Тести
1.Які звірі роблять на зиму запаси корму?
А)зайці;
Б)ведмідь;
В)білки;
2. Що таке линяння тварин?
А) зміна забарвлення і густоти хутра;
Б) зміна довжини хвоста;
В)зміна кольору очей;
3. Які звірі впадають в сплячку?
А)зайці;
Б)ведмеді;
В)бобри;
4.Для чого деякі звірі відкладають запаси жиру?
А)щоб спати до весни;
Б)щоб швидше бігати;
В)щоб краще виглядало хутро.
2. Самоперевірка ( слайд 14 )
3.Робота над загадками ( слайд 15 )
■ Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід,
Та й замела мітлою слід. (Лисиця)


■ По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята.
Хто це? Спробуй відгадати. {Білка)



■ Я — вухастий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик, довгі вуса,
Я усіх-усіх боюся. (Заєць)

■ Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,

І не ходить, не гуляє,
А у лігво залягає. (Ведмідь)

■ Котиться клубочок,
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок —
Триста голочок. (їжак)

— Які з цих тварин змінюють забарвлення хутра?
— Які з цих тварин готують запаси кормів?
— Які з цих тварин готуються до зимової сплячки?
3.Робота у зошиті ( слайд 16 )
С.23
VI. Домашнє завдання ( 2 хв ) ( слайд 17 )
- Читати с.60-61, відповідати на запитання .
- Скласти розповідь про одного із звірів .
- Підготуати проект про звірів .
VIІ. Підбиття підсумків. Рефлексія ( 4-6 хв ) ( слайд 18 )
1.Вправа « Мікрофон »
— Якою новою інформацією ви поповнили свій багаж знань?
— Що цікавого запам’ятали про звірів?
— Наведіть приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра?
— Наведіть приклади тварин, які готують запаси кормів?
— Наведіть приклади тварин, які готуються до зимової сплячки?
2.Читання вірша ( слайд 19 )
Хочу звернутися, діти, до вас із проханням.
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику — в будці, в сараї — корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона в лиху завірюху.
Горю зарадити можемо —
В будку Шаркові настелим соломи,
Зайчикові покладемо під кущик
Кілька морквинок, листочок капусти,
Теплу корівці поставим водичку
Птицям насиплемо крихти в годівничку.
Як допоможемо дружно, малята,—
Виживуть взимку птахи і звірята.
(Л. Левченко)
3. Оцінювання учнів.( Мотивація балів .)
Ви всі молодці, добре попрацювали . Дякую за увагу, старанність і активність на уроці. На своїх сонечках відобразіть свій настрій на кінець уроку .
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: вчитель9059 (13.07.2016)
Переглядів: 4379 | Рейтинг: 0.0/0
Природа Кримських гір
В. Сухомлинський «Про що думала Марійка». О. Буцень «Новий м'яч»
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКІВ № 24
Лічба в межах 20. Таблиці додавання й віднімання чисел 2 і 3 в межах 10. Поня...
Листяні та хвойні рослини
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]