Осінь. Рослини восени. Охорона здоров'я восени

УРОК-ЕКСКУРСІЯ 11

Тема. Осінь. Рослини восени. Охорона здоров'я восени

Мета: виявити зміни, що сталися восени в неживій природі, в житті рослин; встановити причини, що зумовлюють ці зміни; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; ознайомити з принципами охорони здоров'я восени; виховувати дбайливе ставлення до рослин, до свого здоров'я.

Обладнання: папки, плакат, листки клена, берези, дуба, хвоя.

Підготовка до уроку-екскурсії.

1. Вивчити вірш на уроці читання.

2. Дати індивідуальне завдання:

а) вивчити вірш М. Підгірянки «Співанка про місяці»; М. Сингаївського «Вересень»; Н. Забіли «Жовтень»; Я. Купала «Листопад»; М. Підгірянки «Ліс восени»

б) Підготувати повідомлення «Чомучок»: про березу, клен, ялину, дуб, ліщину, калину, шипшину.

Хід уроку

І. Організаційний момент до уроку-екскурсії

1. Бесіда в класі.

— Сьогодні ми з вами підемо на екскурсію в ліс.

Там побачимо рослини лісу, дізнаємось, як вони пристосувались до життя в цьому середовищі. Пригадаємо правила поведінки на екскурсії:

а) Потрібно бути дисциплінованими і уважними.

б) Слухати, що говорить учитель, екскурсовод.

в) Не відокремлюватися від групи.

г) Не ламати гілок і не рвати без потреби квітів.

д) Поводитися тихо, щоб не налякати мешканців лісу.

є) Не руйнувати мурашники.

— Нагадайте, що бере кожний учень з собою на екскурсію?

Тож рушаймо в країну, яка зветься «Лісом». Ця країна дуже цікава, і ми з вами будемо знайомитися з її життям.

2. По дорозі до лісу діти спостерігають яка погода, які зміни відбулися в природі. (Записують у блокноти.)

II. Сприйняття та усвідомлення нової теми

1. Бесіда.

— Ми підійшли до лісу. Подивіться на його красу.

Які зміни ви помітили? Осінь господарює скрізь, куди не глянь. Що вона зробила з деревами? Дивишся і милуєшся: чарівниця пофарбувала усе навколо в червоні, жовті, багряні й мідні кольори. Уже деякі дерева скинули листя. Ось подув вітер, помилуйтеся, як падає листя.

Згадаймо віршик, який вивчили на уроці читання. (Листочки-парашутики).

— Діти, ми заходимо в ліс, будемо спостерігати, які зміни в ньому відбулися порівняно з літом, зберемо листя і насіння дерев, кущів, пограємо в цікаві ігри, почитаємо вірші.

Зупинка № 1 — «Листяні дерева».

— Погляньте довкола. Як багато різних дерев. На які види вони поділяються (листяні і хвойні).

За якими ознаками їх можна розпізнати? Ось листяні дерева. Які вони різні. На цьому листочки жовті, а тут багряні, а он — зовсім голе.

2. Гра «Відшукай дерево».

Вчитель називає дерево, діти підбігають до нього.

3. Повідомлення «Чомучок».

Діти розповідають про березу, дуб, клен. Всі підходять до цих дерев — малюють листочки, кладуть у папку.

4. Гра «Порівняй дерева».

Порівняти спільні і відмінні риси (береза, дуб, клен): колір, форма, розмір.

Учні читають вірші «Вересень», «Жовтень», «Листопад».

Зупинка № 2 — «Кущі».

— У нашому лісі росте багато кущів — ліщина, глід, калина, шипшина. Яка найважливіша відмінність куща від дерева?

— Послухаємо цікаві повідомлення «Чомучок» про ліщину, калину, шипшину. (Діти підходять до певного куща під час розповіді про нього, записують цікаве.)

Гра «Впізнай рослину на дотик».

Діти заплющили очі, вчителька дає в руки плід шипшини, калини; листочки ліщини, шипшини.

Зупинка № 3 — «Хвойні дерева». Діти підходять до сосни чи ялинки. Роздивляються, торкаються до кори, хвоїнок.

Чомучки розповідають цікаве про ці дерева.

Гра «Впізнай дерево на дотик».

Два учні будуть називати спільні і відмінні риси ялини та сосни.

Слово вчителя.

— Опале листя — це лісова підстилка, яка взимку охороняє від холоду і морозу землю, зберігає коріння дерев, а влітку зберігає вологу, захищає від жаркого сонечка, збагачує лісовий ґрунт поживними речовинами. Ось чому не треба руйнувати листяну підстилку лісу — все в природі відбувається розумно, на користь, не на шкоду. Шкодить тільки людина. Приходить людина в ліс, смітить. Ліс приймає людей, як добрих гостей. А вони залишають після себе купу сміття.

Пам'ятка

Щоб газета, кинута в лісі, змішалась із землею, потрібен рік; порожня бляшанка — 10 років; поліетиленовий пакет — сотні років; скло розбитої банки буде псувати ліс віками.

— Дерева ростуть повільно, тому їх треба насаджувати після вирубування. Які вирубувати, знають тільки лісники і тому будь-хто рубати не має права.

Молоді дерева треба оберігати. У хвойних лісах легшее дихати, вони очищують повітря від шкідливих бактерій. І тому санаторії будують переважно недалеко від лісу.

6. Зупинка М 4 — в класі.

— Як треба одягатися восени? Це важливо для здоров'я. Щоб не захворіти, слідкуйте, щоб одяг відповідав погоді: не перемерзайте, не намочіть ноги.

III. Домашнє завдання

Намалюйте свої враження від осіннього лісу.

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (24.10.2013)
Переглядів: 4153 | Рейтинг: 0.0/0
Таблиця додавання числа 6. Задачі, до яких поставлено два запитання
Уявлення про симетричну форму. Практична робота «Світ комах»
Вправи та задачі на засвоєння таблиці ділення на 3. Обчислення довжини сторон...
«Половина», «третина», «чверть». Дії з величинами. Складання простих і складе...
Письмо рядкової букви к ("ка"), складів та слів із нею
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]