Чому відбувається зміна пір року?

Тема 5. Чому відбувається зміна пір року?

Мета: ознайомити учнів з обертанням Землі навколо Сонця як причини зміни пір року на Землі; розвивати увагу, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

— З чим пов’язана зміна дня і ночі на нашій планеті?

— Навколо якої вісі обертається Земля: справжньої чи уявної?

— Скільки обертів робить Земля за добу?

— Які явища природи повторюються щодоби?

— Чи змінюється тривалість дня і ночі в різні пори року?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Виберіть висновок, якого ми дійшли на минулому уроці.

 1)Ніч настає, оскільки на небі з’являється Місяць.

 2) Планети обертаються навколо Сонця.

 3) День і ніч настають через те, що Земля обертається навколо своєї вісі і по-різному освітлюється Сонцем. (Останній висновок стосується минулого уроку.)

— Які рухи Землі вам відомі? (Рух навколо своєї вісі,рух навколо Сонця.)

— До чого призводить рух навколо своєї вісі? (До зміни дня і ночі.)

— До чого призводить рух Землі навколо Сонця? (Ми поки не знаємо.)

— Як ви вважаєте, чому буде присвячений урок?

— Ви дізнаєтеся про обертання Землі навколо Сонця, причини зміни пір року, скільки триває рік.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручникам (с. 74-75)

— Пригадайте, що вам відомо про рух Землі навколо своєї вісі. Які бувають пори року?

Якою є послідовність зміни пір року?

Уважно роздивіться малюнки на с. 14 та розкажіть друзям, як змінюється розташування Сонця опівдні влітку та взимку? Коли тіні опівдні бувають короткими, а коли — довгими?

— Поміркуйте! Чому вдень тепліше, ніж уночі? Чому влітку тепло, а взимку — холодно?

Рабата в парі

— Роздивіться пейзаж у різні пори року. Розкажіть, як змінюється полудневе розташування (висота) Сонця в різні пори року?

— Чому розташування Сонця на небосхилі в різні пори року змінюється? Що є причиною настання весни, літа, осені та зими на нашій планеті? Скільки триває один оберт Землі навколо Сонця?

— Уважно роздивіться малюнок-схему «Рух Землі навколо Сонця* (с. 15). Зверніть увагу, що вісь Землі завжди нахилена в один бік. Тому поверхня Землі освітлюється Сонцем у різні пори року по-різному.

Для допитливих

Шлях, яким Земля обертається навколо Сонця, називають орбітою.

Підсумок. Зміна пір року — вічне і незмінне явище природи. Його причиною є рух Землі навколо Сонця, який триває 365 днів, або рік.

2.Фізкультхвилинка

V.Узагальнення й систематизація знань

Демонстрування зміни пір року на Землі за допомогою телурія

— Діти! Подивіться на цей прилад.

— Хто з вас знає, як він називається? (Телурій)

— Промовте слово хором.

— Ви сьогодні маєте розкрити таємницю, чому на цей урок я принесла саме цей прилад. (Учитель умикає телурій.)

— Я хочу вислухати ваші думки.

— Які припущення? (Модель Землі і Сонця, телурій зображує, як оберта ється Земля відносно Сонця.)

— Яку роль гратиме лампа? (Лампа гратиме роль Сонця.)

— Уявіть спочатку, що поверхня Землі — це ваша рука. Увімкнемо лампу (іспостереження за вчителем, дотримання правил безпеки з електричними приладами), піднесемо руку на такій відстані від лампи, щоб рука і лампа були на однаковій висоті від столу. Що ви відчуваєте? (Руці дуже тепло.)

— Тепер, залишаючи руку на такій самій відстані від лампи, повільно підніміть 'її вгору. Що ви відчуваєте? (Руці вже не так тепло.)

— Поверніть руку у вихідне положення. Що відчуваєте тепер? (Руці знову тепло.)

— Опустіть униз. Чи тепло руці? (Руці ке так тепло.)

— Чому? (Діти висловлюють свої думки.)

— Зробіть висновок.

— Розкажіть про те, як падають промені на руку в першому, другому і третьому випадках. (У першому випадку промені падають прямо на руку, а в другому і третьому — навскоси.)

— Так чому в першому положенні руці було тепліше? (Тому що промені були прямі, а рука знаходилася ближче до джерела тепла.)

— Виконаємо такий самий дослід з глобусом — моделлю Землі. У глобуса є уявна вісь, навколо якої обертається Земля.

— Простежимо за обертанням глобуса.

— Куди дивиться вісь Землі: на Сонце чи у напрямку від нього? (Від Сонця.)

— Як ви вважаєте, що несуть сонячні промені: світло, тепло або те і інше? (/ світло, і тепло.)

— Давайте визначимо, де тепліше при такому положенні Землі: в Києві чи в Австралії. (В Австралії більше тепла.)

— Як ви вважаєте, яка пора року в Києві? (У Києві зима, а в Австралії — літо.)

— Продовжуємо спостерігати за обертанням глобуса навколо Сонця.

— Вісь Землі дивиться на Сонце чи у напрямку від Сонця? (До Сонця.)

— Давайте визначимо, де тепліше при такому положенні Землі — в Києві чи в Австралії? (Тепер тепліше в Києві.)

— Яка пора року в Києві? (Тепер в Києві літо, а в Австралії — зима.)

— Спробуємо зробити висновок. Чому так сталося? (Версії дітей.)

— Поки наша півкуля повернена до Сонця, дні у нас довгі, промені прямі, пора року — літо. Поки наша півкуля повернена від Сонця, дні у нас короткі, промені косі, пора року — зима.

— Як ви вважаєте, що станеться, коли Земля зробить повний оберт навколо Сонця? (У Києві знову настане зима, а в Австралії — літо.)

— За який період це станеться? (Зарік.)

 — Скільки триває рік? (12 місяців.)

 — Отже, що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця? (Зміна пір року.)

 — Яка головна причина аміни пір року? (Нахил земної вісі і рух Землі навколо Сонця.)

 — Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над гори зонтом.)

 — Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.)

 VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

 — Які рухи здійснює натпа Земля?

 — Скільки днів триває рік?

 — Розкажіть одне одному в парах, в чому ж причина зміни пір року?

 VII. Домашнє завдання

 С.13-14.

 — Порівняйте, як змінюється розташування Сонця на небосхилі опівдні в різні пори року.

 — Складіть казкову розповідь про пригоди Сонця на небосхилі.

 — Дізнайтеся, чи є місце на нашій планеті, де буває тільки ніч або день, зима або літо.

ДОДАТОК ДО ЗУСТРІЧІ 1

 Робота в групах

 — Які пори року ви знаєте? (Осінь, зима, весна, літо)

 — Скільки їх? (4)

 — Зараз ми об'єднаємося у 4 групи.

 Учні обирають жетончики 4-х кольорів: жовтий, білий, зелений, червоний.

 — У нас утворилися 4 групи.

 — Учні з жетончиками жовтого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Осені) Правильно.

 — Учні з жетончиками білого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Зими) Правильно.

 — Учні з жетончиками зеленого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Весни) Правильно.

 — Учні з жетончиками червоного кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Літа) Правильно.

 Вислуховуються виступи кожної групи.

 На дошку вивішуються ілюстрації із картинами цієї пори року як допомога і підтвердження сказаному. Звертається увага на зміни в живій і неживій природі.

 Висновок: кожна пора року гарна по-своєму, має свої особливості, тобто свої сезонні зміни.

ДОДАТОК ДО ЗУСТРІЧІ 8 Гра «Уяви»

 — Заплющте очі й уявіть себе певною рослиною або твариною водойми.

 — Якби ви могли говорити, що б ви сказали людям?

 — Чому ви так вирішили?

 — Пам’ятайте, що чистоту води у водоймі можна оцінювати за наявністю живих істот: бабок, травневих мух, водяних жуків, водяних метеликів, мух одноденок та ставкових клопів-водомірок, які є супутниками чистої води. У забрудненій воді їх дуже мало або зовсім немає.

Про забруднення водойми свідчить «цвітіння» води, поява жовтої чи жовто-білої піни біля берега.

ДОДАТОК ДО ЗУСТРІЧ115 Творче завдання. Складання казки про осінь (с. 41}

— Давайте спробуємо скласти казку про синочків Осені. А розпочнемо її так, як зазвичай починаються казки.

Жила-була на світі Осінь.

— Як звали синочків Осені? (Вересень, Жовтень, Листопад — сини Осені.)

— Де вони жили? (Жили вони окремо від своєї матусі.)

— Що вирішила Осінь одного разу зробити? (Вирішила відвідати своїх синів.)

— До кого першого Осінь пішла в гості? (До Вересня.)

— Що вона побачила в господарстві старшого синочка? (Син веселий, лагідний, багатий.)

— Чим же порадував її середній син? (Різнокольоровим убранням дерев, золотими килимами.)

— Як зустрів свою матір Листопад? (Голими деревами, пустими полями.)

Учні добирають заголовок до казки та переказують її.

Зразок

КАЗКА ПРО ОСІНЬ

Жила-була на світі Осінь. У неї були сини — Вересень, Жовтень, Листопад. Вони жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають.

Спочатку зазирнула в господарство старшого сина Вересня. Там вона побачила свого сина — лагідного, веселого, багатого, щедрого.

Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює син, усе в роботі.

Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Засмутилася матуся, повернулася додому стомлена й заснула міцним сном на цілий рік..

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (06.01.2014)
Переглядів: 7769 | Рейтинг: 0.0/0
Текстильні матеріали. Плетіння «косичка»
Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 2. Закріплення додавання...
МУЗИКА РОЗПОВІДАЄ
Композиції за мотивами казок. Правила безпечного користування інструментами т...
А. Качан «Загадки», «Білі мухи налетіли». С. Жупани «Підкажи словечко». Г. Ма...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]