💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 253-256.)

Тема: Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 253-256.)

Мета: Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій.

Обладнання: Мовний матеріал, загадки, зразки новорічних листівок.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 251.)

а) Читання вірша з пропущеними закінченнями прикметників.

б) Пояснення правопису слів з ненаголошеними е, и в коренях слів.

в) Визначення роду і відмінка виписаних прикметників.

2. Самостійна робота.

— Спишіть, розкриваючи дужки.

— Визначте рід і відмінок прикметників.

(Своєрідний) жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. З (ранній) дитинства кожна дівчинка вчилася виплітати віночки. їх в Україні плели з різного зілля від весни і до (пізній) осені. З (давній) пори кожний віночок був не тільки окрасою голови дівчини, а й (могутній) помічником, що і біль знімає, і волосся береже. (За О. Воропаєм)

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

Дд Дд др руж б ба дружба Дружній череді вовк не страшний.

— Як ви розумієте це прислів'я?

— Доберіть спільнокореневі слова до слова дружня.

— У якому роді і відмінку вжито прикметник дружній?

2. Оголошення теми і мети уроку.

3. Робота над правилом.

а) Колективна робота над вправою 253.

б) Виведення висновку і зіставлення його з правилом, с. 125.

Фізкультхвилинка.

IV. Тренувальні вправи.

1. Розрізнення форм давального і місцевого відмінків.

а) Вправа 254.

— Спишіть речення, вставляючи пропущені закінчення.

— Визначте відмінок прикметників.

— Підкресліть головні члени у четвертому реченні.

б) Творчий диктант.

— Запишіть подані сполучення прикметників з іменниками у давальному відмінку однини.

Зелена трава, рідна сестра, смішна історія, міцна дружба, гілляста липа.

— Запишіть ці прикметники з іменниками у місцевому відмінку однини. Лісова галявина, сонячна країна, весела мелодія, народна пісня, захоплююча книжка.

2. Робота над текстом (за вправою 255).

а) Читання тексту і визначення його типу.

б) Словникова робота.

в) Пояснення ролі прикметників у поданому тексті.

г) Списування тексту і визначення відмінків прикметників.

Різдво — християнське свято народження Христа, що відзначається 7січня.

Хай за вікном хуртеча злиться,

а нам співати і радіти.

Горить ялинка у світлиці.

— З Різдвом Христовим, любі діти!

Дніпро обняв дзвінкі Карпати,

а в хаті вже — кутя і сіно.

Дозвольте заколядувати:

— З Різдвом Христовим, Україно!

(Й. Струцюк)

3. Розвиток зв'язного мовлення (за вправою 256).

а) Гра «Новий рік» (за віршем Р. Скачко).

Учитель. — Хто ступає на поріг,

не обтрушуючи сніг?

Діти. — Новий рік!

Учитель. — Хто несе веселий сміх,

розсипаючи на всіх?

Діти — Новий рік!

Учитель. — Для дорослих і малих

хто гостинці приберіг?

Діти. — Новий рік!

Учитель. — А прикрашеній сосні

подарує хто пісні?

Діти. — Новий рік!

Учитель. — Аж до ранньої зорі

зустрічають ліхтарі

Діти. — Новий рік!

Учитель. — Сумувати з ним не смій,

бо для кожного — він свій.

Діти. — Новий рік!

б) Ознайомлення із зразком вітальної листівки, поданої в підручнику.

в) Складання новорічного привітання своїм друзям, рідним.

V. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

— Над чим ми працювали на уроці?

— Як розрізняють форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду?

2. Гра «Загадковий калейдоскоп».

— Відгадайте загадки і знайдіть у них прикметники жіночого роду однини в місцевому відмінку.

• У зеленій траві зійшло,

усміхнулось, розцвіло. Потім стало біле-біле і за вітром полетіло. (Кульбаба)

• Я росла в земляній темниці, як зросла — взяли в світлиці. З мене шкуру всі деруть,

мене варять, мене труть. (Картопля)

• Бідовий хлопчина в теплій сорочині по дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)

• У зеленім кожушку,

в костяній сорочечці

я росту собі в ліску,

всім зірвати хочеться. (Горіх)

VI. Домашнє завдання. С. 125, правило.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (24.08.2015)
Переглядів: 2802 | Рейтинг: 0.0/0
Фантастичні герої, виліплені з пластиліну
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 7
В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка» В. Нестайко «Руденький»
Інформація. Як людина сприймає інформацію. Робота в графічному редакторі Pain...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 17
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]