УРОК 28 Тема: Ознайомлення з дією віднімання. Знак «мінус». Складання прикладів на відніманняМета: розкрити суть дії віднімання; познайомити зі знаком «мінус»; вчити складати, читати й розв'язувати приклади на віднімання за малюнками і числовим відрізком; розвивати мислення; виховувати старанність. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Повторення вивченого матеріалу 1 Усна лічба Учні показують відповіді на числових віялах. — Назвіть числа від 1 до 10, від 10 до 1. — Назвіть число попереднє до числа 7. — Назвіть число, наступне числу 8. — Назвіть сусідів числа 3. — Як одержати число, наступне числу 5? — Покажіть, з яких двох чисел складаються числа 8; 10. 2 Складання прикладів на додавання за малюнками — Сьогодні ми вирушимо у подорож на Арифметичну гору. Тільки той, хто добре вчиться, зможе подолати її круті схили. На полонині нас зустрічає чарівник. Його ім’я — Чарівник Арифметичних дій. У руках у нього — чарівний мішок, а в ньому — знаки. Давайте подивимося, що це за знаки? — Деякі із цих знаків вам уже знайомі. Назвіть, які. — А з іншими ми ознайомимося пізніше. Ці знаки допомагають Чарівнику пасти овець, корів, кіз, коней. — Скільки білих овець пасеться в долині? (5) А скільки чорних? (4) — Чарівник показує вівцям знак « + », і вони об’єднуються в череду. — Який приклад можна записати? (5 + 4 = 9) — Як ви знайшли відповідь? (Полічили всіх овець.) — Скільки корів пасеться в долині? (7) — Одна корова відбилася від череди. Що повинен зробити Чарівник? (За допомогою знаку «+» об’єднати всіх корів.) — Який приклад запишемо? (7 + 1 = 8) — Як знайшли відповідь? (При додаванні одиниці утворюється наступне число.) Учитель на дошці виставляє 6 коней і збоку ще одного коня. У руки Чарівника прикріплює картку зі знаком «+». Діти записують приклад у зошит. (6 + 1 = 7) Учитель виставляє 5 овець і 3 кози. Показує знак «+». Учні записують приклад. (5 + 3 = 8). — Як називаються числа при додаванні? Покажіть їх у цих прикладах. — Ви бачите, що знак «плюс» ми використовували в усіх випадках, коли треба було об’єднати кілька предметів в одну групу. Цей знак ми використовуємо й для запису складу чисел. 3 Повторення складу чисел — Скільки спілих ягід росте в долині? (4) А скільки зелених? (4) — Запишіть приклад на склад числа. (8 = 4 + 4) — На краю долини ростуть дерева. Скільки ялинок? (6) Скільки беріз? (4) — Запишіть приклад на склад числа. (10 = 6 + 4) — Від долини до гірського озера веде стежка. Чарівник щодня вимірює її кроками. 4 Додавання за числовим відрізком — На третьому кроці в нього з під ніг вискочив коник і приземлився через 4 кроки. Який приклад складемо? (3 + 4 = 7) III. Ознайомлення з новим матеріалом 1 Пояснення нового матеріалу — Коли наш Чарівник пасе свою череду, йому доводиться не тільки поєднувати тварин у групи, а іноді й відокремлювати частину овець від череди. — Порахуйте, скільки тепер овець? (6) Треба забрати 2 вівці, щоб зістригти з них вовну. Щоб забрати частину овець, Чарівник показує їм ось такий знак «-». Цей знак позначає відняти. Складемо приклад на віднімання. (6 - 2 = 4). — Цей приклад читаємо так: від шести відняти два буде чотири. — Скільки корів п’ють воду з озера? (9) Одна корова напилася швидше й відійшла убік. Скільки корів залишилося у озера? Запишемо приклад. (9 - 1 = 8). — На горі, на самій її верхівці, живе зла Чаклунка. Одного разу вона вкрала в Чарівника знак «-» і з його допомогою заманила у свою печеру частину тварин. — Скільки овець було? (5) Скільки заманила? (2) Учитель відсуває 2 вівці. — Складіть приклад на віднімання. (5 - 2 = 3) — Давайте повернемо цих овець назад. Який знак використовуємо? Запис прикладу на додавання. — З тих пір Чарівник дуже оберігає свій мішечок. 2 Первинне закріплення — Дія віднімання позначає відділення частини предметів. Коли віднімаємо, предметів стає більше або менше? — Давайте покажемо чарівникові, як ми навчилися віднімати. — Скільки риб в озері ліворуч? — Скільки риб зловили? — Скільки риб залишилося? — Запишемо приклад: 5 - 1 = 4. читання прикладу по-різному. 3 Робота із числовим відрізком. Складання прикладів на віднімання 4 Складання, читання й запис прикладів на віднімання за малюнками (на дошці) 3 - 1 = 4 - 2 = 4 - 3 = 5 - 1 = ● Фізкультхвилинка IV. Закріплення вивченого матеріалу 1 Гра «Встав необхідні знаки» 5 □ 1 = 43 □ 1 = 2 5 □ 3 = 24 □ 1 = 3 6 □ 1 = 57 □ 1 = 6 2 Хвилинка каліграфії. Гра «Конкурс красунь» ● Пальчикова гімнастика «Курочка» Вийшла курочка гуляти, Свіжої травички поскубати, А за нею малятка — жовті курчатка, Ко-ко-ко, ко-ко-ко, не ходіть далеко! лапками гребіть, Зернятка шукайте. З’їли товстого жука, Дощового черв’яка, Випили водиці. (Плескаємо ручками по колінах.) (Ідемо пальчиками.) (Погрожуємо пальчиком.) (Загрібаємо ручками.) (Клюємо пальчиками зернятка.) (Показуєморучками, який товстий жук.) (Показуємо, як черпаємо воду й п’ємо.) 3 Гра «Засели будиночки» 4 Віршовані задачі • Сидів хлопчик біля річки, Він спіймав аж три плотвички. Лисенятко одну вкрало. Скільки рибок у нього стало? • Гляньте білочка одна Визирає із дупла. Ще одна стрибнула з гілки, А за нею ще три білки. Ми просимо, діти милі, Щоб всіх білок полічили. • Мчаться на санчатах Четверо малят. Троє з них дівчата. Скільки ж тут хлоп’ят? • 5 яблунь у саду ростуть. 4 з них уже цвітуть. А скільки ще не розцвіли, Ну, як би ви відповіли? V. Підсумок уроку. Рефлексія — Де ми сьогодні побували? (На Арифметичній горі) — Кого там зустріли? — З яким новим знаком ознайомилися? — Коли використовуємо знак віднімання? (Коли забираємо частину предметів.) — Предметів залишається більше або менше? — Якщо вам було цікаво на уроці, намалюйте сонечко, а якщо було складно — хмаринку. Джерело: noindex | |
| |
Переглядів: 4933 | |
Практична робота: обговорення поведінки відомих літературних героїв (або геро... |
Вправи на додавання і віднімання в межах 20. Задачі на знаходження невідомого... |
Безпека на відпочинку |
Десяток. Утворення і назви чисел другого десятка. Нумерація чисел у межах 20 |
Вчинок — це реальна дія. Наміри і недостойні вчинки. Що допомагає уникати пом... |
Всього коментарів: 0 | |