💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу

Тема: Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу

Мета: вдосконалювати вміння дітей розпізнавати дієслова теперішнього часу в усному і писемному мовленні, ознайомити із змінюванням дієслів за особами і числами, формувати вміння розрізняти особу і число дієслова; розвивати мовні вміння дітей; виховувати вміння бачити прекрасне у природі і захоплюватися ним, смак до художнього слова.

Обладнання: картки індивідуального опитування

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

 1.Робота із вправою 102

 2.Картки індивідуального опитування Картка 1

Утвори ланцюжки за зразком.

Зразок. Добувати — добував — добуває — добуватиме.

Читати, жити, думати, говорити, іти, мати.

Картка 2

Випиши з тексту дієслова теперішнього і майбутнього часу.

ПІСНЯ ПРО ПШЕНИЦЮ

Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золоту сорочку тче.

А в тій золотій сорочечці, як маля,

Буде красуватися, буде усміхатися вся земля. Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золотий коровай пече.

А золотий коровай на столі засія —

Буде веселитися і благословитися вся земля.

Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають. Картка 3

Випиши прислів’я, до складу яких входять дієслова теперішнього часу.

Золото добувають із землі, а знання — з книжок. Книга корисна, коли її читають. З книгою жити — з другом дружити. Більше думай, а менше говори. Учений іде, а неук слідом спотикається. Хто знання має, той і мур ламає. Книга вчить, як на світі жить. Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Визначення закономірності груп Читав — читатиме.

Спав — спатиме.

Їхав — поїде.

— Яких дієслів не вистачає? Доберіть їх.

2. Вибірковий диктант

Виберіть і запишіть дієслова теперішнього часу.

На узліссі тиша, спокій.

Співає терен чорноокий,

Пломеніє глід,

Тьмяно жевріє шипшина,

Червоніє горобина,

І пишається калина,

Наче маків цвіт.

III. Оголошення теми й мети уроку

— Зверніть увагу на дошку. Розгляньте схему, визначте тему уроку.

Іменник — число, відмінок.

Прикметник — число, рід, відмінок.

Дієслова —...

— Правильно, сьогодні ми дізнаємось, як змінюються в українській мові дієслова теперішнього часу.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

 1.Колективна творча робота

— Заповніть таблицю, змінюючи дієслово шукаю.

Я (що роблю?)Ми (що робимо?)

Ти (що робиш?)Ви (що робите?)

Він

Вона (що робить?) Вони (що роблять?)

Воно

— Давайте проаналізуємо, що змінювалось у дієслів. (Число, особа)

— Зробіть висновок. Сформулюйте його за зразком: «Ми побачили, що дієслова теперішнього часу змінюються за., а не за., як іменникі прикметник».

 2.Робота у парах за варіантами (вправа 104)

І варіант — мріяти, в’язати; ІІ варіант — водити, гоїти.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Гра «Пошук»

— Спробуйте визначити число й особу дієслів, записаних на дошці: бігає, лежать, вчити, працюєте, ріжемо.

— Чи вчилися ми це робити?

— Які будуть ваші пропозиції?

Вислухати пропозиції дітей про те, як визначити число й особу дієслова. Якщо ніхто не підкаже правильний варіант, то звернути увагу на правило на С. 57.

2. Диференційоване завдання

Учні з недостатньою підготовкою виконують вправу 106.

Сильні учні готують вправу 105.

Завдання 105(3) виконати колективно.

— Як пишеться не з дієсловами?

— Як змінюються дієслова теперішнього часу?

— Наведіть приклад дієслів 2-ї особи множини, 3-ї особи однини.

3. Творча робота (за вправою 108)

— Визначте усно число й особу дієслів, що змінювалися.

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Які граматичні характеристики має дієслово?

— З дієсловами якого часу ми працювали на уроці?

— Що цікавого ми про них дізналися?

— Як визначити особу й число дієслів теперішнього часу?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання VI!. Домашнє завдання

Правило на С. 57; вправа 109, визначити число й особу дієслів теперішнього часу.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (13.07.2015)
Переглядів: 1568 | Рейтинг: 0.0/0
Найбільші річки та озера України, їх значення для людини
Прикраси для ялинки
А. Коваль «Слова розповідають». Л. Компанієць «Ковалівна». Олена Пчілка «Жура...
Вимірювання довжини відрізків у сантиметрах та дециметрах і сантиметрах. Побу...
Що таке культурна спадщина. Правила поводження у громадських місцях. Правила ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]