Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду

Тема: Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду

Мета: ознайомити з чергуванням голосних при відмінюванні іменників, вчити правильно утворювати форми іменників чоловічого і жіночого роду при відмінюванні; розвивати фонематичний слух; виховувати повагу до старших.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 137 (фронтально)

2. Творче списування

Як виконуєш завдання,

Не забудь про чергування:

Як поріг — то на поро_і,

Ну, а ріг — пиши на ро_і.

Коли вухо — то у ву_і,

А кожух — то у кожу_і,

Як урок — то на уро_і,

Око — порошинка в о_і.

— Розкажіть все, що знаєте про чергування приголосних при відмінюванні іменників.

 3.Картки індивідуального опитування Картка 1

Постав іменники, подані у дужках, у потрібній формі. Визнач відмінок.

Прочитати в (книга), в теплій (шапка), написати (подруга), дати (білочка), відпочивати (природа).

Підкресли зайве слово.

Картка 2

Постав іменники, подані в дужках, у потрібній формі. Визнач відмінок. Знайди і підкресли зайве слово.

Пастись у (луг), сидіти на (берег), годинник на (рука), сидить на (сосна), черевик на (нога).

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Змініть за зразком.

Пліт — немає плотаГусінь —

Кіт —Річ —

— Чому у вас вийшли несхожі слова?

— Хочете знайти відповідь на це питання?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство із чергуваннями, які відбуваються при відмінюванні іменників.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Аналітично-пошукова робота (за вправою 138)

— Розкажіть, що ви з’ясували під час виконання вправи.

— Звірте свої висновки із правилом на С. 70.

2. Самостійна робота з підручником Вправа 139 (1) — колективно.

Завдання 2, 3 — самостійно.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Робота у парах з деформованими реченнями. Вправа 141 (1, 2)

2. Гра «Кращий мовознавець» (за вправою 140)

VI. Підсумок уроку

1. Гра «Я — тобі, ти — мені»

Змініть форму слова так, щоб відбулося чергування.

Міль, юність, повінь, осінь, поміч, печера, річ, сіль, радість.

— У формі яких відмінків ви ставили іменники?

— Яке зайве слово вам зустрілося?

— Дайте усно відповідь на запитання із завдання 141 (3).

2. Бесіда

— То з яким явищем ми сьогодні зустрілися?

— Які звуки чергуються? Як їх назвати одним словом?

— Чим чергування голосних відрізняється від чергування приголосних? (Тим, що чергування голосних завжди відбувається тільки в корені.)

3. Коментар до домашнього завдання

VII. Домашнє завдання

Правило, С.70;вправа 142.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (22.06.2015)
Переглядів: 2222 | Рейтинг: 1.0/1
Т. Коломієць «Подарунок». В. Лучук «Кольорові пташки». В. Конопелець «Якого к...
Вправи та задачі на засвоєння таблиці ділення на 3. Обчислення довжини сторон...
Природа Українських Карпат
Що може комп’ютер
Чорне та Азовське моря. Значення морів
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]