💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Олесь Донченко. Дівчина над струмком
Тема уроку: Олесь Донченко.  Дівчина над струмком
Мета уроку:
Навчальна мета. Вчити учнів знаходити у тексті описи і  роздуми,     формувати  вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного й побаченого; характеризувати головну героїню з опорою  на текст і малюнок, збагачувати словниковий  запас учнів.            
Розвиваюча  мета. Розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси учнів, об’єктивну самооцінку, спостережливість,увагу, фантазію, уміння працювати з підручником, виділяти головне; порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати загально навчальні та творчі  компетентності учнів, уміння долати перешкоди; формувати зацікавленість уроками читання
Виховна  мета. Виховувати в учнів любов і дбайливе ставлення до рідної  природи  

Хід уроку 
І. Організація  класу 
Живої природи світ таємничий 
Ми на уроці сьогодні відкриєм
Навчимося його красу не руйнувати,
А примножувати, любити, оберігати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності 
1.    Бесіда 
-    Чи доводилося вам бувати в осінньому лісі ?
-    Що ви там бачили, чули? 
-    Яке враження справив на вас ліс ?
Підсумок: Людина – улюблене дитя природи – завжди відчуває  необхідність спілкування з нею. Природа багато нам дає, але вимагає багато любові та турботи. Доля природи в наших руках, на нашій совісті, в нашому ставленні.
-    Сьогодні ми познайомимося із музичним альбомом російського композитора Петра Ілліча Чайковського «Пори року»
-    В  нього ввійшло 12 п’єс, по числу місяців у році. Получився музичний календар  природи зараз ми послухаємо п’єсу «Жовтень». Уважно слухайте, а потім скажете, які асоціації викликав у вас цей твір.

2.    Слухання п’єси Петра Ілліча Чайковського «Пори року» - «Жовтень»
3.    Створення емоційного настрою 
Поглянь навколо – чарівниця осінь
В коралах, в золоті стоїть!
Пожовкле листя і бездонна просинь,
І срібна павутинка вдаль летить.
Іскриться сонце, але вже не жарко,
Вітрець в русявих кленах шурхотить,
І шелест листя чути на вершинах лісу…
А листячко кружляє і летить.
Дихне вітрець, і листячко зірветься,
Щоб політати в синяві небес.
А я дивлюся, і мені здається, 
Що я іду у казку, в світ чудес…
4.    Створення  «Асоціативного куща»
-    Які асоціації у вас виникли ?

 
ІІІ. Оголошення теми  і  мети  уроку 
-    На сьогоднішньому уроці ми здійснимо уявну мандрівку до осіннього лісу разом з героїнею оповідання Олеся Донченка «Лісовою стежиною»
1.    Виступ       групи   «дослідників» 
 (Заздалегідь підготовлені учні дають коротку інформацію про життєвий і творчий шлях Олександра Донченка)
•    Олесь Донченко народився у сім’ї сільського вчителя в селі Сорочинці на Полтавщині
•    За своє життя письменник посадив багато дерев, бо  вважав, що «обов’язково за життя треба посадити хоч одне дерево»…
•    Творчість для дітей розпочалася із віршових оповідань  та казок
•    Написав понад 30 віршових книжок, але справжнім його покликанням стала проза
•    Написав повість «Лісничиха», уривок з якої ми сьогодні прочитаємо на уроці
Підсумок:  Ви зуміли самостійно знайти і надати інформацію про життєвий і творчий шлях письменника, опрацювавши додаткову літературу. І в майбутньому із маси інформації вам потрібно буде виділяти тільки головне, суттєве. Тому потрібно вже цьому вчитися зараз.
ІV.  Опрацювання оповідання О.Донченка «Лісовою стежиною»

1.    Підготовка до читання. Словникова  робота 
Біла                              синя 
Чорні                           ніжне
Світлі                           кругле 
Засмагле                    картата
Кирпатенький          новенька 

-    Що спільне у цих словах ?            (всі вони прикметники)
-    Прочитайте слова, які відповідають на питання ЯКА?   ЯКЕ?    ЯКІ?   ЯКИЙ ?
-    Як ви розумієте значення слова : 
Засмагле    (загоріле)
Кирпатенький    (короткий, задертий угору ніс)
Картата                (з візерунком   у клітинку)    
2.    Слухання оповідання у запису
-    Під час звучання оповідання  ви слідкуйте. 
-    Першу частину ми слухаємо, 
-    другу частину  -  ми читаємо разом,
-     а третю – слухаємо.
3.    Бесіда  за  змістом 
-    Про кого розповідається в оповіданні?
-    Звідки йшла дівчинка ?
-    Чи відоме ім’я дівчинки ?
-    Скільки років дівчинці ?
4.    Перевірка усвідомлення прочитаного. Робота на картках з тестовими завданнями 

Тестові завдання 
1.    Події описані в оповіданні, відбувалися:
а) узимку;
б) на початку жовтня;
в) улітку.
            2. Звідки поверталася дівчинка?
                 а) з базару;
                 б) зі школи;
                 в) з гостей.
            3. Що несла дівчинка ?
                  а) портфель;
                  б) пироги  для бабусі;
                  в) книжки й зошити.
            4. Стежка зненацька :
                   а) повернула   вбік;
                   б) поверну ліворуч;
                   в) повернула праворуч.
             5. Де сиділа дівчинка ?
                    а) над струмком;
                    б) на березі;
                    в) на лавці.
              6. Як кликали дівчинку подружки?
                    а) Улянка - кульбабка;
                    б) Улянка – ромашка;  
                    в) Оленка – веселика.
Відповіді:             1. Б  ;       2. Б;       3 а;       4  в ;             5 а ;          6 а.
-    За  кожну  вірну  відповідь  ви отримуєте 1 бал
-    А тепер здійснимо з вами взаємоперевірку
-    Оцініть один одного 

5.    Опрацювання опису дівчинки
- Знайдіть у І частині опис дівчинки і прочитайте його.
- Перед вами малюнок - розфарбуйте його відповідно до тексту.
- Але спочатку прочитаємо слова  на дошці, і я сподіваюсь вони вам допоможуть у роботі

Біла                              синя 
Чорні                           ніжне
Світлі                           кругле 
Засмагле                    картата
Кирпатенький          новенька 
6.    Аналіз роботи за малюнками
-    А тепер порівняйте опис дівчинки  в підручнику  і вашу роботу 
-    За правильно виконане завдання ви маєте зарахувати собі  2 бали 
(Вчитель читає опис дівчинки)

V.  Фізкультхвилинка 
 
Ми лісочком йшли,
Грибочки знайшли, 
Нагнулись, підняли,
У  кошик поклали
І  далі пішли.
Ми лісочком йшли,
Горішок знайшли,
Потягнулися, дістали,
У кошик поклали
І далі пішли
 

VІ. Робота  над другою  частиною
1.    Бесіда
- Закрийте очі і уявіть, який пейзаж ви намалювали б ?
- Давайте з малюнків складемо уявний пейзаж 

(малюнок струмка, стежки, кладки)
2.    Складання загадки. Робота в групах
- У  пейзажі, який ви назвали є струмок.
- Давайте про струмок складемо загадку, використовуючи слова з оповідання
- А, щоб легше було виконувати завдання  ми  об’єднаємося в групи.
 Час виконання – 2 хв.
Завдання для груп:
- З’єднайте слова з І  і ІІ стовпчиків  так, щоб відповідали змісту
Видзвонює,                                                             а не скло,

Прозорий,      а не хлопчик.

Відбивається обличчя,                                     а не дзвіночок,  

Біжить,     але не в дзеркалі, 


-    Оскільки всі групи складали одну загадку, ми зробимо взаємоперевірку, і виявимо, чи всі групи  правильно впоралися із завданням.
-    Оскільки крім вас  і  я виконувала таке ж завдання, давайте поглянемо, чи співпадають наші думки.
-    За виконання цього завдання ви маєте у аркуш досягнень  2 бали 

3.    Гра «Утвори  порівняння»
-    З’єднайте  рядки, щоб утворилися порівняння
-    Хустинка, як                                       пух
-    Очі блимають, як                             терен – цвіт
-    Кругле підборіддя, як                    жовта лісова груша
-    Довгі стьожки                                    як дубова кора      
-    Припечений  ніс, як                         світлячки 
-    Біле волосся, як                                яблуко
-    Руки шаршаві                                    як стьожки 
-    Дівчинка                                             кульбабка 

Висновок : Ми ще раз переконалися, що Улянка дуже любить ліс. Письменник підкреслює зв’язок людини з природою, застосовуючи порівняння, які співзвучні з образами природи.
- Завдяки  порівнянням текст стає точним  і  виразним. 
VІІ. Робота  над  третьою  частиною
1. Словникова  робота 
- Прочитайте слова, правильно наголошуючи їх
 
ПОВІЛЬНО 
ПРИБРАВСЯ
ПАЛАХКОТЯТЬ 
ДЕРЕВИНИ
НАВПРОСТЕЦЬ
ПРОДИРАЮЧИСЬ
 

-    Доберіть слово, протилежне за значенням до слова «повільно» (швидко)
-    Доберіть слово, близьке за значенням до слова «ПРИБРАВСЯ»
(причепурився, одягнувся)
1.    Читання  ІІІ  частини мовчки 
-    Між ким  відбувалася розмова ?
2.    Аналіз змісту з елементами вибіркового читання 
-    Між ким  відбувалася розмова ?
-    Що помітила Улянка в лісі ?
-    Подумайте і доведіть, що дівчинку, яка щодня проходила лісом і дуже полюбила його, вразили приємні зміни
                             (вона, "наче вперше помітила, що ліс її любий 
                               прибрався в нову чарівну одежу» )
-    Що то за чарівна одежа?
-    Який період осені зображено в оповіданні?
                              (це – золота осінь, початок жовтня)
-    Як Улянка звертається до берізок?
-    Як передано захоплення і здивування Улянки самою  осінню?
-    Чи можна ці звертання дівчинки до лісу, берізок, осені вважати її  роздумами, міркуваннями?
                             (так, бо автор пише «думає дівчинка»)
Підсумок : Опрацювавши оповідання «Лісовою стежкою»,ми  переконалися, що  ліс для дівчинки – друг і порадник.   
Бажаю і вам бути такими ж друзями лісу, охороняти його, берегти від варварського ставлення до нього, не нищити, і тоді ліс віддячить нам. Адже ліс – джерело здоров’я.
VІІІ. Рефлексія 
1.    Бесіда 
-     Що вас захопило  в оповіданні «Лісовою стежкою»?
-    Чим подобається вам Улянка ?
Ми разом з Улянкою мандрували лісом, бачили прекрасні картини золотої осені. Переконалися, що дівчинка знає ліс, любить його, милується його красою, а отже оберігає його красу. 
Очевидно і ви могли б розповісти про щось подібне із власних спостережень. Але зараз ви зіставите уявлювані вами картини від прочитаного. З тим. Що зображено на картинах відомих художників.
-    Картина відомого російського художника І. Левітана «Золота осінь»
-    
-    Як радісно золотяться на сонці крони беріз та осик, якою свіжою прохолодою віє від блакитно - синьої поверхні річки й неба !
Домашнє  завдання 
Читати оповідання,скласти план до оповідання, стисло переказувати

Додатки 

Тест. О.Донченко «Лісовою стежиною»

1.    Події описані в оповіданні, відбувалися:
а) узимку;
б) на початку жовтня;
в) улітку.
            2. Звідки поверталася дівчинка?
                 а) з базару;
                 б) зі школи;
                 в) з гостей.
            3. Що несла дівчинка ?
                  а) портфель;
                  б) пироги  для бабусі;
                  в) книжки й зошити.
            4. Стежка зненацька :
                   а) повернула   вбік;
                   б) поверну ліворуч;
                   в) повернула праворуч.
             5. Де сиділа дівчинка ?
                    а) над струмком;
                    б) на березі;
                    в) на лавці.
              6. Як кликали дівчинку подружки?
                    а) Улянка - кульбабка;
                    б) Улянка – ромашка;  
                    в) Оленка – веселика.
Видзвонює,                                                             а не скло,

Прозорий,      а не хлопчик.

Відбивається обличчя,                                     а не дзвіночок,  
Біжить,     але не в дзеркалі, 
Видзвонює,                                                             а не скло,

Прозорий,      а не хлопчик.

Відбивається обличчя,                                     а не дзвіночок,  
Біжить,     але не в дзеркалі, 

 
Тестове завдання         
Розфарбовування малюнка        
Складання загадки (робота в групах)        
Вибіркове читання        
За активність на уроці        
 Разом:        
 
Категорія: Читання | Додав: SYLER (16.02.2017)
Переглядів: 4183 | Рейтинг: 0.0/0
«Колючий клубочок прибіг у садочок». Побудова текстів за поданим початком
Природні матеріали. Ескіз виробу. Природні матеріали. Виготовлення аплікації ...
Cтворення з кольорового паперу орнаментів геометричних та рослинних форм на з...
Взаємозв’язок частин із цілою формою. Практична робота «Ліплення тварини»
В. Гринько «Сім» (лічилка). А. Костецький «Все починається з мами». Прислів&#...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]