Розвиток мовлення. Усний твір з попереднім складанням плану «Зима»

Тема: Розвиток мовлення. Усний  твір з попереднім складанням плану   « Зима».

Мета: 1. Удосконалювати навички усного мовлення, вчити фантазувати, бачити прекрасне у навколишньому середовищі, складати усний твір на задану тему.

            2.Виховувати естетичні почуття.

            3. Розвивати уяву, спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Загадка. ЇЇ аналіз.

Сніг на полях. Лід на річках.

Віхола гуляє. Коли це буває? ( Зимою)

  1. Повідомлення вчителя.
  • Наше завдання – навчитись за допомогою художнього слова передавати красу рідної природи.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Милування природою.
  • Зима – чудова пора року. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники. Сьогодні і ми постараємось розказати про красу зими. Але спочатку проаналізуємо твори відомих людей.
    • Розгляд і аналіз картини Антона Шпільчака « Зима».
    • Слухання і аналіз музики П. І.Чайковського.
    • Читання і аналіз вірша Л. Первомайського» Срібні дерева»  

Срібні дерева,срібне гілля,

Сріблом пухнастим вкрита земля.

Срібні у синьому небі хмарки,

В срібних наметах срібні стежки.

Срібний-пресрібний ліс приберіг

Білочці срібній срібний горіх.

  • З чим поет порівнює дерева, хмари, сніг, землю?
  1. Робота над образними висловами.
  • Послухайте загадку.

Ніжна зірка сніжно-біла

На рукав згори злетіла.

Поки ніс її сюди –

Стала краплею води. (Сніжинка)

  • Яка сніжинка?
  • Чи завжди сніг білий?
  • Коли сніг буває: Він ще довго голубів –

                                              Застиг у сонній мрії.

                                              Ось небокрай почервонів –

                                              І він вже рожевіє.  ( Вранці)

 

Як тільки сутінь настає,

Ліхтарики мигають,

Він фіолетовий стає

І таємничо сяє.(  Ввечері)

                                  Спочатку він міцний і білий,

                                 Та коли сонце припікає,

                                Він враз слабкішає, жовтіє,

                               Чорніє,  тане і тікає. ( У відлигу)

  • Якого кольору може бути сніг?
  • Назвіть ознаки снігу. ( Холодний, блискучий, розсипчастий, лапатий, зірчастий, колючий, м’який, сипкий, липкий, дірчастий, пізній, іскристий, свіжий, ранній, несподіваний, глибокий, мокрий, пухнастий … )
  • Які ознаки головні? Чому?
  • Чому зиму інколи називають сивою?
  • Який колір неба взимку?
  • Отже, зима не безбарвна, вона має багато кольорів. А які звуки ми чуємо взимку?
  • Який голос у зими – тихий чи голосний? Від чого це залежить?

Безмежна тиша навкруги –

Ні голосу, ні шуму …

На все навіяли сніги

Якусь глибоку думу. ( О. Олесь)

  • Яка зима О. Олеся?
  • Але ж зима, як ви сказали, може бути і голосною. Голос її страшить. Чи чули ви, як вітер рвучко піднімає сніг, гонить його по землі? Що це починається?                ( Хурделиця)
  • Доберіть синоніми. ( Віхола, завія,  завірюха … )
  • Доберіть слова, які характеризують таку погоду. ( Вітер виє, стогне, плаче, співає, голосить, ридає … )
  • Якого настрою надає природі хуртовина?  (Тривожного, занепокоєного, схвильованого, погрозливого, бентежного, зловісного, ворожого … )
  • Ми створюємо образ зимової краси, підкреслюючи її вдачу. Дайте характеристику зимової краси, продовживши ряд: сувора, стримана, застигла … ( запорошена, заціпеніла, велична, казкова, зачарована … )
  • Пограємось у гру »Додай свої слова»
    • Закружилися сніжинки,

Як веселі … ( пушинки, комашинки),

Наче зграї білих мух,

Як мякий холодний … (пух).

  • Все навколо ніби в … ( казці, блискавках, самоцвітах)

Може, то й для мене зокрема,

Білі-білі рушники на вітах

У саду розвішала зима?

  • Квітка блакитна, як … ( озеро чисте, очі дитини, море безкрає)

Що їй метелиці, що хуртовини?

Вітрів і снігів не боїться вона,

Знає: уже на порозі весна!

  1. Робота над будовою тексту, складання плану.
  • Згадайте, з яких частин складається текст?
  • Про що може розповідатись у кожній частині нашого тексту?
  • Складемо план.
  1. Прийшла зима.
  2. Зимова природа.
  3. Небо взимку.
  4. Люба зимонько!

4. Робота в групах. Складання розповіді «Зима».

Зима

         Білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні у Карпати.

        Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою дрімають замріяні гори.

       Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться різнобарвною веселкою і стиха кружляють у вальсі.

     Всі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває серйозна чи сварлива.

ІV. Руханка.

Діти йшли, йшли, йшли.

Сніжинку знайшли.

Присіли, помилувались

І дальше пішли. ( Повторити кілька разів)

V. Підсумок уроку.

- Що робили на уроці?

- Що сподобалось?

- Що корисного взяли з уроку?

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 2948 | Рейтинг: 0.0/0
Урок-повторення. У комп’ютерному класі
Аплікація з паперу. Види аплікацій. Виготовлення аплікації
Приголосні мають різний характер
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 23
Про що можна дізнатися спостерігаючи за Сонцем
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]