Дзвоник кличе нас до школи. Складання 3-4 речень, пов'язаних за змістом, складання розповіді

Урок 1

Дзвоник кличе нас до школи

Складання 3-4 речень, пов'язаних за змістом, складання розповіді

Мета: вчити складати речення, пов'язані за змістом, за запитаннями на визначену тему; викладати свої думки в логічній послідовності; правильно будувати речення; розвивати мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до школи, країни.

Обладнання: малюнки на тему «Школа», робочий зошит.

Хід уроку

І. Організація класу.

II. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

1. Робота над загадками.

- Послухайте і відгадайте загадки.

Стоїть дім великий

Вікна сяють,

Ходять туди діти

Знання здобувають.

(Школа.)

Дає здоров'я спорт,

Вагу - солодкий торт,

Мед - працьовиті бджоли,

Знання глибокі -

(Школа.)

- Які слова допомогли вам знайти відгадки?

III. Визначення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- На яку тему ми сьогодні будемо говорити?

- Так, про школу. Ми будемо складати речення, пов'язані за змістом, про уроки, про книги, про знання.

IV. Основна частина уроку.

1. Бесіда за малюнками. (Вчитель будує бесіду відповідно до малюнків, які підібрав на тему «Школа».)

2. Колективна підготовча робота.

Поетична сторінка. Читання віршів підготовленими учнями.

Послухайте вірші про школу, які підготували ваші однокласники.

Перше вересня

Жовтіє листя на тополі,

Летять у синяві хмарки.

Відкриті навстіж двері в школі -

Ідуть до школи першачки.

З гілок тополь злітає листя,

Кружляє й падає до ніг.

Уперше діти урочисто

Переступають цей поріг.

(Н. Забіла)

- Коли учні йдуть до школи?

- Поставте запитання до вірша «Перше вересня» Н. Забіли. Чого навчає школа? Як про це сказано у вірші «Школа»?

Школа

Школо наша, школо,

Пригорни нас, мила,

Пригорни усіх нас,

Як голуб, під крила.

Ти нас всіх научиш,

Як у світі жити,

Як зло обминати,

А добро чинити.

Бджілоньки - на квіти,

Дітоньки - до школи,

Там збирають мудрість,

Як мед у полі бджоли.

(М. Підгірянка)

- Подумайте і скажіть, яку професію називають головною. Де отримують цю професію? Послухайте, як про це сказано у вірші А. Костецького. (Декламує підготовлений учень.)

Спитай у тата чи у мами,

Які професії у них.

Професій в світі є чимало,

Сповна їх вистачить на всіх.

Та є одна поміж професій,

- Якої вчаться всі в житті,

Яка для кожного найперша,

Якої вчитиметесь ви.

Учитель, лікар чи геолог,

Письменник, слюсар чи шахтар -

Всі називають головною

Одну професію - школяр!

Бо всім відомо, що без школи,

Без знань, що мусиш там набуть,

Не станеш у житті ніколи

Тим, ким в дитинстві мрієш буть.

(А. Костецький)

3. Робота в зошиті (завдання 1).

- Відгадайте загадки.

Він нам, як мама, дорогий,

Він хоче нас навчити

Любити край чудовий свій.

Це мудрий наш

(учитель).

В сумці - зошити, буквар.

Хто до школи йде?

(Школяр.)

Ось до класу всіх скликає

Голосистий цей дзвінок

А ми радо поспішаєм

Не в садок, а на

(урок).

4. Весела хвилинка.

Урок - серйозна праця для школяра, але в школі бувають і веселі хвилини. Послухайте жарти.

Урок математики

Мама Лесі купила лінійку і терези.

- Гратимусь», - каже Леся.

- А хіба ними бавляться?

- Скажіть, для чого вони?

Урок мови

- Скільки букв у азбуці? запитала вчителька.

- Шість, - відповів Тарасик.

- Як так? Назви їх.

- Будь ласка: а, з, б, у, к, а.

- Чи правильно відповів Тарасик?

5. «Мозковий штурм». Робота на дошці і в зошиті (завдання 2).

Назвіть и запишіть слова на тему «Школа».

Вчитель записує слова на дошці, учні - в зошиті.

дзвінок                                                              знання

вчитель                                                              урок

книга                            школа                           читати

однокласники                                                    розв'язувати

малювати                                                          допомагати

6. Лексична підготовка (завдання 3 в зошиті).

Доберіть прикметники до слів з теми «Школа».

Школа (яка?) світла, тепла, мила, люба, добра.

Школярі (які?) працьовиті, веселі, дружні, розумні, добрі, ввічливі.

Учитель (який?) привітний, розумний, мудрий, добрий, лагідний.

Знання (які?) глибокі, міцні, багатогранні.

Уроки (які?) веселі, цікаві, змістовні.

7. Робота в групах. Складання речень, пов'язаних за змістом.

- Що таке речення?

- Чим речення відрізняється від словосполучення?

- Складіть 3-4 речення, пов'язані за змістом.

1. група: про книгу.

2. група: про урок української мови.

3. група: про шкільні предмети.

4. група: про правила поведінки.

8. Перевірка роботи груп.

Представники груп читають складені речення. Інші учні аналізують зв'язок речень за змістом.

Фізкультхвилинка

Раз-два, запам'ятай:

До школи вчасно прибігай.

Три-чотири, треба знати:

Майна шкільного не псувати,

Товаришам допомагати,

«Добрий день» чемно казати,

Шість-сім, гарно вчитись всім,

Бо школа - це наш дружній дім.

 Йдуть всі в школу недарма:

Вчення - світ, невчення - тьма.

Ми прийшли знання здобути,

Хочем грамотними бути.

9.  Самостійна робота в зошиті.

Складіть і запишіть текст про школу. Доберіть заголовок.

План

1. Коли діти йдуть до школи?

2. Який вигляд має школа?

3. Як діти одягнені?

4. Що у них в руках?

5. З ким діти зустрічаються и школі?

6. Про що вони розмовляють?

7. Чому школу називають другою домівкою?

V Підсумок уроку.

2 - 3 учні читають складені розповіді. Інші учні аналізують, дають поради.

Бесіда про улюблений урок.

Читання з дошки гасла «Не кажи: "Не вмію", а кажи: "Навчусь!"».

VI. Домашнє завдання.

Напишіть 3-4 речення, пов'язані між собою за змістом, про улюблений урок (шкільний предмет).

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 6838 | Рейтинг: 0.0/0
Шестиногі сусіди. Добирання заголовка до тексту
Колискові пісні, записані поетом М. Сингаївським: «Ой люлі, ой люлі...», «Тих...
Продовження екскурсії
Сонце та його значення для життя на Землі
Материнська свята доброта. Урок позакласного читання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]