Ти — пасажир

УРОК 24

Тема. Ти — пасажир

Мета: розширити уявлення учнів про те, хто такі пасажири; вчити правил користування громадським транспортом; ознайомити дітей із дорожньою розміткою й дорожніми знаками, що позначають місце зупинки пасажирського транспорту; виховувати культуру поведінки.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакат «Транспорт».

ХІД УРОКУ

1. Робота із загадками

• Я літаю, я літаю,

Я зірки на крилах маю,

І мотор у мене є,

Що життя мені дає. (Літак)

• Маленькі будиночки По місту біжать,

Хлопчики й дівчатка

В будиночках сидять. (Трамвай)

• Дім по вулиці іде,

На роботу всіх везе —

Не на курячих лапках,

А в гумових чобітках. (Автобус)

• Не трамвай це, не автобус,

Хоч тримається за проводи І у гумових черевиках

Ходить маршрутом туди-сюди. (Тролейбус)

Учитель. Літак, поїзд, трамвай, тролейбус — види транспорту. Вам вже відомі деякі правила користування транспортом. Назвіть їх.

2. Робота за підручником

1) Читання тексту (С. 77).

— Хто такі пасажири?

— Який транспорт називають громадським або пасажирським?

— Чому кожен пасажир повинен не тільки знати, а й виконувати правила користування пасажирським транспортом?

— Де слід чекати пасажирський транспорт?

— Чому пасажирський транспорт слід чекати на тротуарі або посадковому майданчику?

— Де потрібно чекати пасажирський транспорт, якщо немає посадкового майданчика?

— Як позначається місце зупинки пасажирського транспорту?

— Розгляньте дорожні знаки. Розкажіть про кожний із них за планом.

• Як називається знак?

• Якої форми цей знак?

• На якому тлі він намальований?

• Якого кольору облямівка?

— Розгляньте нижній малюнок.

— Як ще позначається місце зупинки пасажирського транспорту?

— Яким громадським транспортом батьки дозволяють вам користуватися самостійно?

2) С. 78.

— Розгляньте малюнки.

— Хто з дітей на малюнку порушує правила користування пасажирським транспортом?

— На яку небезпеку наражаються діти?

— Дайте їм корисні поради.

— Чому коли на зупинці скупчується багато людей, треба бути особливо обережним? Чим це небезпечно?

— Як слід поводитися, щоб не потрапити під колеса транспорту?

— Чому не можна підходити до краю проїжджої частини дороги?

— Як слід поводитися, коли заходиш у транспорт чи виходиш з нього?

— Коли дозволяється посадка і висадка з транспорту?

— Чому посадка й висадка з транспорту дозволяється лише після повної зупинки тролейбуса, трамвая чи автобуса?

— Через які двері треба заходити до автобуса, трамвая, тролейбуса?

— Чому до автобуса, трамвая, тролейбуса треба заходити через задні двері, а виходити — через передні?

— Чому до виходу треба готуватися заздалегідь?

— Чому, коли зайшов до салону, не треба поспішати займати місце?

— Кому повинен поступитися місцем школяр?

— Яке місце слід обрати, щоб нікому не заважати і щоб вас ніхто з пасажирів не штовхав?

— Що треба робити, щоб під час раптової зупинки транспорту не втратити рівновагу і не впасти?

— Чому не можна голосно розмовляти й пустувати у салоні?

3) С. 79.

— Розгляньте верхні малюнки. Оцініть поведінку дітей.

— Які правила-заборони ви запам’ятали?

— Чому не можна стрибати з транспорту, що рухається?

— Чому не можна їхати на підніжках, виступах пасажирського транспорту?

— Чому не можна висуватися з вікон, перешкоджати зачинен-ню дверей, спиратися на двері?

— Розгляньте нижні малюнки.

— Які правила користування пасажирським транспортом порушують діти? На яку небезпеку вони наражаються?

4) С. 80.

— Чому не потрібно поспішати переходити дорогу після того, як вийшов із транспорту на тротуар чи узбіччя?

— Що треба намагатися знайти?

— Чому краще користуватися підземним чи наземним пішохідним переходом?

— Як треба обходити автобус і тролейбус? трамвай? Чому?

— Які правила безпечного переходу проїжджої частини дороги ви знаєте?

— Чому миттєво зупинити транспорт не можна?

— Коли можна йти до тротуару, якщо трамвайну колію прокладено на проїжджій частині дороги? (Йти до тротуару можна тільки тоді, коли переконаєшся, що на дорозі немає транспорту.)

— Розгляньте малюнки. Які правила переходу дороги після висадки з транспорту порушують діти?

— Чому цього не слід робити?

3. Фізкультхвилинка

Часу гаяти не варто —

Руки покладем на парти.

Сонце, діти, вже високо!

Всі вдихаємо глибоко,

Руки разом опускаєм І глибоко видихаєм.

В другій вправі для дітей Руки ставим до плечей.

Руки вгору почергово —

Вправу робимо чудово,

Чітко руки піднімаєм,

Пальці вгорі розтискаєм.

Руки вже за головою —

Дивимось перед собою.

Випрямляємо хребет,

Лікті зводимо вперед.

Мов метелики, злітаєм,

Крильця зводим — розправляєм.

Треба на поясі руки тримати —

Будем вставати та присідати:

Встати-присісти, встати-присісти,

Як перед грою всі футболісти.

4. Робота в зошиті (С. 38-41)

1) № 1. Які види транспорту належать до громадського?

2) № 2. Які види громадського транспорту є в нашому місті (селі)?

3) № 3. Розгляньте малюнок.

— Хто із зображених героїв мультфільмів порушив правила користування громадським транспортом? Обведіть порушників червоним олівцем. Дайте їм корисні поради.

 4) № 4. Розгляньте малюнки на с. 39.

— Як треба обходити трамвай, тролейбус і автобус? Зафарбуйте відповідну стрілку.

5) № 5. Тест «Так чи ні?»

— Чекаючи на автобус, трамвай або тролейбус, ти:

вийдеш на проїжджу частину вулиці;

будеш чекати на зупинці;

підійдеш до узбіччя дороги.

— Під час посадки у транспорт:

зайдеш спокійно, дотримуючись черги;

забіжиш поза чергою;

відштовхнеш літніх людей і зайдеш.

— Під час виходу з транспортного засобу:

самовільно відчинеш двері;

обережно, не штовхаючись, вийдеш;

вийдеш на проїжджу частину дороги.

— Якщо відходить автобус, а ти не встигаєш до нього сісти, то: голосно закричиш;

швидко побіжиш;

будеш чекати наступного.

6) № 6. Розгляньте малюнки на с. 40.

Які правила користування громадським транспортом порушують хлопці? Дайте їм корисні поради.

7) № 7. Що вчинити у такій ситуації?

• На зупинці чимало людей. Ти станеш у чергу чи проберешся наперед, щоб бути першим?

• Після тебе в черзі стоїть дівчинка. Ти її пропустиш чи відштовхнеш?

• Біля тебе стоїть бабуся. Даси їй дорогу чи проскочиш під її руками сам?

• Ти сидиш в автобусі, а на зупинці до салону увійшов дідусь. Твої дії?

• Ти з мамою зайшов до автобуса. Вільне місце було лише одне. Твої дії?

• Ти виходиш на наступній зупинці. Як ти звернешся до пасажирів із проханням пропустити тебе до виходу?

• Тобі треба передати гроші на квиток. Як ти звернешся до пасажирів?

8) С. 41. Гра «Ввічливо — неввічливо».

Зафарбуйте відповідь «так» — зеленим, «ні» — червоним кольором.

Поступитися в трамваї місцем.

Привітатися під час зустрічі.

Штовхнути, не вибачитись.

Допомогти підняти річ.

Не поступитися місцем у транспорті.

5. Підсумок уроку

— Які види громадського транспорту вам відомі?

— Які правила безпечної поведінки пасажирів ви запам’ятали?

— Які правила користування пасажирським транспортом ви знаєте?

— Чому їх потрібно виконувати?

— Ознайомте своїх братиків і сестричок з вивченими правилами.

— Як позначається місце зупинки пасажирського транспорту?

— Яких правил поведінки слід дотримуватися на зупинці громадського транспорту?

— Як потрібно заходити до автобуса, трамвая, тролейбуса?

— Як необхідно обходити автобус, трамвай, тролейбус?

Категорія: Основи здоров’я | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 2682 | Рейтинг: 0.0/0
Столи бувають різні
Чому пташки в'ють гнізда по-різному? Англійська народна казка «Сороче гні...
Із папером, і з картоном працювати ми майстри!
Декларація прав дитини. Основний Закон держави. Обов'язки батьків та діте...
Д. Павличко «Де найкраще місце на землі». В. Скуратівський «Калина». А. Листо...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]