💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Практична робота: проект «Ми бережемо електроенергію!»

УРОК 17

Тема. Практична робота: проект «Ми бережемо електроенергію!»

Мета: ознайомити школярів із заходами щодо енергозбереження, дати корисні поради; формувати у дітей світогляд дбайливого господаря своєї країни; розвивати зацікавленість учнів до проведення заходів енергозбереження; виховувати відповідальність.

ХІД УРОКУ

1. Вступне слово учителя

Учитель. Сьогодні ми поведемо розмову про всім відоме: про бережливість, про економію електроенергії, тепла — про енергозбереження. Щоб розібратися з цією досить непростою і суперечливою проблемою, проведемо прес-конференцію. Представляю вам групу вчених, інженерів, кореспондентів, художників, експертів.

2. Прес-конференція

«Кореспондент». Із чого виникла проблема економії енергоресурсів — тепла й електричної енергії? Адже зараз добувають так багато нафти, вугілля, газу, побудована велика кількість електростанцій, у тому числі атомних, тобто постійно зростає виробництво енергії.

«Інженер». Простота і доступність електроенергії породила у багатьох людей уявлення про невичерпаність енергетичних ресурсів.

«В ч е н и й». Людство багато років добуває із надр землі мільярди тонн енергоресурсів. Енергія — показник життєвого рівня сучасної людини. І цей показник включає, зокрема, обігрів житла, кондиціювання, приготування їжі, виробництво промислових товарів і продуктів харчування.

Весь час проводяться серйозні дослідження енергетичних запасів, пошук більш ефективних і більш економічних енергоносіїв. В результаті такої роботи вчені дійшли висновку, що існуючих запасів вистачить не на багато років. У майбутньому, можливо, основна частина наших енерговитрат ляже на альтернативні види енергії: енергію Сонця, енергію вітру, підземну (геотермальну) енергію тощо. А сьогодні одним із заходів енергозбереження стало введення в нашій країні літнього та зимового часу. У результаті цього заходу всього за один сезон економиться майже 500 тисяч кіловат-годин електроенергії.

«Експерт». Людство має забезпечити себе енергією на майбутнє. Тому піклування про економію енергоресурсів — одна з головних проблем.

«Кореспондент». Ми іноді чуємо від дорослих, що наш дім дірявий. Чому так говорять?

«Інженер». Говорять, що дім дірявий, бо йде витікання тепла із квартири.

Попри те, що будівельники отримують не досить якісні деталі — панелі, віконні рами, вони до цього додають ще й свої огріхи: погано замазують стики, іноді перекошують вікна. Тож виходить будинок, який ми називаємо дірявим.

У сучасних будинках — подвійні рами вікон, під покрівлею є тепловий демпфер — повітряний простір, у під’їзді — подвійні тамбури.

«Вчений». Якщо розглянути тепловий баланс житла, стане зрозуміло, що більша частина теплової енергії опалювальної системи йде на те, щоб перекрити збитки тепла. А вони у квартирі з центральним опаленням і водопостачанням такі:

• збитки через неутеплені вікна — 20 %,

• через неутеплені вхідні двері — 12 %,

• через незачинені двері і розбите скло на сходовій клітці — 70 %.

Підраховано, що тільки через неущільнені балконні двері тепла вивітрюється стільки, скільки вивітрювалося б через дірку у стіні діаметром 20 см.

«Інженер». Замість проведення робіт з утеплення приміщень деякі мешканці для створення у домах комфортної температури додатково до системи центрального опалення застосовують електро-опалювальні прилади (комини, радіатори, конвектори). Все це викликає нові витрати електроенергії, у яких часто немає потреби, якщо своєчасно підготувати вікна та двері до зими.

«Експерт». Більша частина теплової енергії йде на те, щоб перекрити збитки тепла. Бережіть тепло!

«Кореспондент». А економія води! Багато хто вважає, що це інша проблема, яка не стосується електроенергії.

«Інженер». Це неправильна точка зору. Коли ми економимо воду, ми економимо електроенергію. Адже вода не сама приходить у наші багатоповерхові будинки. Потужні насоси, які приводяться у рух електричними моторами, піднімають воду на потрібну висоту.

«Експерт». Бережіть воду — збережете електроенергію.

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, настав вже час Трохи відпочити,

Хочу на фізкультхвилинку Всіх вас запросити.

Раз — підняли руки вгору.

Два — схилились всі додолу.

Руки в боки!

Повернулись, нахилились І вправо і вліво —

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири!

Набираємося сили.

Нахиліться, поверніться,

До товариша всміхніться.

«Кореспондент». Сьогодні більшість людей живе в окремих квартирах. Ми купуємо красиві люстри на 8-10 лампочок, сучасні пральні машини, пилососи, кондиціонери, фени, міксери, комп’ютери, музичні центри тощо. Чимало сімей використовують по два телевізори, два холодильники, мікрохвильову піч. Чи не вважаєте ви, що таке різке збільшення споживання електроенергії в побуті — одна з причин проблеми, що обговорюється?

«Вчений». Дійсно, скільки енергії витрачається на забезпечення роботи радіотелевізійної та іншої апаратури, яка працює одночасно у декількох кімнатах квартири! У приміщеннях, де нікого немає, горять електролампи, без потреби працюють конфорки електроплит, світяться екрани телевізорів. А горіння лампочки потужністю 40 Вт без потреби протягом доби дорівнює витратам електроенергії, достатньої для випікання 20 кг хліба, виробництва 10 кг це-мента, виготовлення двох пар взуття.

«Інженер». На побутові потреби використовується більша частка електроенергії, газу, тепла, води. Електрифікація дозволила значно скоротити час на ведення домашнього господарства, покращити умови праці у побуті.

Бережливе використання енергоносіїв — обов’язок кожного. Поступово бережливість стане потребою.

«Експерт». Бережливе використання енергоресурсів — обов’язок кожного.

Робота з прислів’ями

• Як про тепло дбаєш, так і маєш.

• Тепло маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо.

• Хто добрих порад не слухає, той потім і на пальці дмухає, та пізно!

Виготовлення плакатів

Учитель. Наші художники намалюють плакати за вашими пропозиціями.

Приклади плакатів:

• Бережливо використовувати тепло й енергію — значить економити працю мільйонів людей.

• Коли вимикаєш лампочку, яка даремно горить, ти одночасно запалюєш вогонь, але тільки в потрібному місці.

• Навіть якщо виходиш із кімнати на декілька хвилин, вимикай світло.

Учитель

На землі, у домі вселюдському —

Протиріч і негараздів тьма.

Будьте, люди, бережливі в ньому!

І тоді достатньо буде всім тепла!

3. Підсумок уроку

— Чому виникла проблема економії енергоресурсів — тепла й електричної енергії?

— Як у ваших сім’ях бережуть електроенергію?

— Чому говорять: «Бережи воду — збережеш електроенергію»?

— Чому бережливе використання енергоресурсів є обов’язком кожного?

Категорія: Основи здоров’я | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 3654 | Рейтинг: 1.0/1
Школа ввічливості. Гостини
Загальні уявлення про папір та його виробництво. Види паперу. Економне викори...
У царстві тварин
Свято здоров'я (урок проводять два вчителі)
Українська народна казка «Дрізд і голуб». Прислів'я. Загадки. Підсумок із...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]