Тема: Господарська діяльність людей. Мета: збагатити уявлення дітей про природні багатства України, дати поняття про виробництво та про його окремі галузі, ознайомити з господарською діяльністю людей у різних регіонах та окремих містах; учити логічно мислити, робити висновки; виховувати почуття гордості за державу, почуття відповідальності за майбутнє України, бажання приносити користь своєму народові. Обладнання: фізична карта України, Прапор України, таблиця-схема «Виробництво», колекція корисних копалин, ілюстративний матеріал із зображенням різних видів господарської діяльності людини. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 1. Фронтальне опитування. — Яке найбільше місто України? — Найбільша річка України? — Найбільший літак? — Які українські боксери є чемпіонами світу з боксу? 2. Розповіді дітей на тему «Що у нашому країнай-най...». III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ Діти, на уроках громадянської освіти ви мали змогу пересвідчитися, що Україна — це велика, багата держава. Сьогодні ми дізнаємося, що в нашій державі створюється руками працьовитих українців, як використовуються у виробництві природні багатства; ознайомимося з галузями, в яких у майбутньому будете працювати і ви. Люди працюють у полі, на заводі, у шахті, на морі, в небі, на залізниці. Усе це утворює виробництво. Виробництво складається з багатьох галузей. Ми ознайомимося з основними. Погляньте на схему і скажіть, які галузі виробництва ми розглянемо на уроці. IV. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й ОСМИСЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ 1. Слово вчителя з елементами бесіди. Історично й географічно склалося так, що Україна займає вигідне положення серед країн Європи. Вона має переважно рівний рельєф, теплий помірно континентальний клімат, родючі чорноземи. Усе це сприяє розвитку різних галузей народного господарства, зокрема сільського господарства. — Які складові частини сільського господарства ви знаєте? (Складовими частинами цієї галузі є рослинництво і тваринництво.) — Які сільськогосподарські рослини вирощують в Україні? — Чому Україну називають житницею Європи? — Згадайте, якого кольору наш прапор. Що символізує жовтий колір? — Які зернові культури, що вирощують в Україні, ви знаєте? (Використання ілюстративного матеріалу із зображенням пшениці, жита, ячменю, кукурудзи тощо.) З вирощування соняшнику Україна посідає перше місце у світі. Цукрові буряки, картопля, льон, різні овочі, садові культури — все це вирощують на українській землі. — Що дає нам тваринництво? — Яких тварин вирощують в Україні? — Тваринництво поділяється на скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво. Які тварини належать до кожної з цих груп? — Що отримує людина від сільського господарства? (Продукти харчування, одяг, взуття, ліки, сировину для промисловості.) — Чи добре розвинена в Україні транспортна галузь? Що до неї належить? (Залізниці, морський та річковий флот, авіація, трубопровідний транспорт, автомобільний.) Цікаво знати, що через територію України проходить 9 залізниць. Це найважливіший вид транспорту. — Який транспорт називають трубопровідним? (Газо- і нафтопроводи.) Багата наша держава і на корисні копалини. Чи знаєте ви, що запасів вугілля в Україні вистачить на 200 років, торфу — на 40— 50 років, залізної руди — на 90—100 років, калійної солі — на 200 років, кухонної солі — на 100 років? (Дані записані на дошці.) — Де є найбільші залежі кам'яного вугілля? (У Донбасі.) Буре вугілля видобувають у Кіровоградській, Черкаській, Житомирській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. Поклади кухонної солі знаходять у Донбасі, у Криму, на Закарпатті, залізну руду у Криворізькому їа Кременчуцькому басейнах. Родовища нафти і газу відносно невеликі, але їх нараховується близько 214. Найбільше вапняків у Хмельницькій, Тернопільській, Івано-Франківській областях. На торф багате Полісся. Добування корисних копалин належить до видобувної галузі промисловості. Розгляньмо, які ще галузі має промисловість: переробну, машинобудівну, легку, харчову, енергетичну. (Учитель стисло коментує, у чому полягає особливість кожної з наведених вище галузей промисловості.) 2. Робота за підручником (с. 69—70). • Читання статті «Господарська діяльність людей у деяких містах». • Підготувати розповіді за статтею: 1-й ряд — про індустрію Харкова, 2-й ряд — про досягнення Львова, 3-й ряд — чим славиться Волинь. 3. Фізкультпауза. V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ Гра «Подумай, поясни». У якій галузі працюють люди? 1. Мама Оленки працює на птахофермі. 2. Мамин брат Василь працює на шахті, добуває вугілля. 3. Іван Петрович навесні з отарою овець виходить на гірські полонини. Пасе, доглядає тварин усе літо. Хто він? 4. Мій сусід Олег Іванович часто не буває вдома, бо він капітан великого корабля, перевозить вантажі з Африки до Одеси. 5. Оленчин дідусь — комбайнер. У липні — серпні в нього особливо гаряча пора. 6. Світлана Миколаївна виготовляє на фабриці шкарпетки, панчохи. VI. ПІДСУМОК УРОКУ Бесіда. — Чому Україну називають сільськогосподарською державою? — Чи можна нашу країну назвати багатою на корисні копалини? — Які корисні копалини видобуваються в Україні? — Яка галузь сільського господарства забезпечить сировиною Луцьку фабрику з виготовлення лляних і шовкових тканин? — Мишенятко Пік дуже любить сир. Куди йому треба податись, щоб посмакувати найкращим у Європі сиром? — Собака Опал полюбляє солодощі- Де б йому було найсолод-ше? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1. Опрацювати статтю на с. 68—70 підручника. 2. Підготувати розповідь про одне з господарств краю. Звернути увагу, до якої галузі належить господарство, що виробляє (вирощує), які має традиції, історію, здобутки. 3. Дібрати малюнки, ілюстрації, фотографії. | |
| |
Переглядів: 3302 | |
Весняні свята. Мамин день |
Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Задачі, які двічі міс... |
Вирази зі змінною. Позначення змінної буквою. Розв'язування і порівняння ... |
Істинні та хибні висловлення. Закріплення навичок роботи з мишею. Розвиток пр... |
Звуко-буквений аналіз слів. Робота з дитячою книжкою. Ю. Т. Ярмиш "Зайча... |
Всього коментарів: 0 | |