💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Різноманітність тварин у природі

УРОК 21

Тема. Різноманітність тварин у природі

Мета: розширити поняття звірі, птахи, комахи; сформувати елементарні поняття риби, земноводні, плазуни; вміння розрізняти тварин цих груп; формувати вміння визначати істотні ознаки тварин, знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності, класифікувати, розвивати уяву; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, прагнення дітей до самовираження й самореалізації у пізнавальній діяльності.

Обладнання: таблиці, ілюстрації різних тварин, картки із завданнями.

ХІД УРОКУ

I. Хвилина спостережень

— Що можна сказати про погоду сьогодні?

— Який зараз місяць?

— Що вам відомо про назву місяця?

— Які зміни сталися в неживій природі?

— А в живій?

Розкажіть про спостереження за домашньою твариною.

II. Тестові завдання

1) Який птах мешкає у нас і влітку, і взимку?

а) Іволга;

б) синиця;

в) сойка.

2) Хто взимку змінює колір хутра?

а) Ведмідь;

б) заєць;

в) бобер.

3) Що являє собою зимова посуха?

а) Промерзання водоймища до дна;

б) довгі, безсніжні морози;

в) час, доки немає снігового покрову.

III. Актуалізація опорних знань учнів Бесіда.

— Чим тварини відрізняються між собою?

— За якими ознаками вчені поділяють тварин на групи?

— Які групи тварин ви знаєте?

IV. Оголошення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми познайомимось із різноманітністю тварин у природі, навчимось розрізняти їх за групами.

V. Опрацювання нового матеріалу

1. Різноманітність тварин (робота в малих групах).

Головуючий кожної групи підходить до столу і виймає із скриньки конверт. У конвертах — назва кожної групи.

1 група — «Комахи»;

2 група — «Риби»;

3 група — «Земноводні»;

4 група — «Плазуни»;

5 група — «Птахи»;

6 група — «Звірі».

Завдання для груп. Опрацювати відповідний текст у підручнику і підготувати коротку доповідь за планом.

План

1) Назва групи тварин.

2) Наведи приклад.

3) Особливості зовнішньої будови.

4) Істотні ознаки цієї групи.

Доповідь кожної з малих груп.

2. Фізкультхвилинка.

Повз по лісу їжачок,

В нього шубка з голочок.

Ніс багато грушечок,

Аж болів йому бочок.

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Зупинився спочивать.

Піклувався їжачок Про маленьких діточок —

Чарівних, непосидючих,

Дуже милих і колючих.

Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!

Грушечки ці ніс він їм.

3. Хвилинка-цікавинка.

Зоолог. А чи знаєте ви, що...

• Найсильніша на Землі істота — не тигр, не лев, не слон, а жук-гной-овик скарабей. Ця комаха підіймає і переносить на своїй спині вантаж, який у 850 разів важчий за масу її тіла;

• Шпак працює на добу 17 годин, ластівка — 18 годин, стриж — 20 годин;

• Кількість ікринок у риб сягає від кількох тисяч (форель) до кількох мільйонів (осетрові);

• У середині лютого ведмедиця народжує в барлозі одне—двох малят;

• ставкові та озерні жаби взимку зариваються в мул непромерзаючих водойм;

• Вужі зимують у підземних норах кротів, ховрахів, хом’яків.

VI. Закріплення та осмислення знань

«Мозкова атака» (робота в парах).

— Доведіть, що черепаха — плазун, хоча її тіло вкрите не лусочками, а панциром.

— Доведіть, що їжак, вкритий голками, належить до групи звірів.

VII. Робота в зошитах (С. 32—33)

— Запишіть відповіді на запитання (завд. 1, 2).

— Розподіліть тварин на групи (завд. 4).

— Творча робота (завд. 3, 5, 7).

— Підпишіть малюнки (завд. 6, 8).

VIII. «Вікторина»

Завдання даються по черзі двом командам. Перемагає команда, що дасть найбільше правильних відповідей на запитання.

1) Найвища тварина землі. (Жирафа — до 5м)

2) Хто важчий — найбільша акула чи слон. (Найбільша акула важча за слона у 5 разів.)

3) Найбільший птах у світі. (Африканський страус)

4) Найменший птах у світі. (Колібрі)

5) Які птахи прилітають до нас навесні? (Граки, шпаки, жайворонки)

6) Найбільший із ссавців, що існують у природі. (Синій кит)

7) Назвіть найменшого із ссавців. (Землерийка, її вага — лише 2 г.)

8) Хто плаває швидше від усіх? (Меч-риба)

9) Який із ссавців пірнає глибше від усіх? (Кашалот)

10) Які тварини можуть швидко змінювати своє забарвлення? (Хамелеони, молюски, деякі риби)

IX. Підсумок уроку

— Яка група тварин вам найбільше сподобалась і чому?

— Чи є у вас вдома тваринка?

— До якої групи вона належить?

— Чому ви так вирішили?

X. Домашнє завдання

— Опрацювати статті «Звірі», «Птахи», «Плазуни», «Земноводні», «Риби», «Комахи». Підготувати розповідь про улюблену тварину.

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 1593 | Рейтинг: 0.0/0
У переддень літніх канікул. Правила поведінки влітку. Чи бувають канікули для...
Тварини весною. Зустрічаємо птахів
Елементарне поняття про архітектуру як вид мистецтва. Практична робота «Місто...
МУЗИКА РОЗПОВІДАЄ ПРО ПРИРОДУ
Повторення таблиць додавання й віднімання. Складання виразів за текстовим фор...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]