Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами.( Плетемо український віночок)
Окомашенко Н.С.,
вчитель початкових класів Піщанського НВК Покровського району Донецької області.
Урок української мови. 3 клас.
Тема уроку. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами.( Плетемо український віночок)
Мета уроку: систематизувати знання учнів про граматичні ознаки прикметника, який змінюється за родами і числами, закріплювати вміння розпізнавати прикметники серед інших частин мови;
розвивати спостережливість, творчі здібності, уміння робити висновки;
виховувати любов до України, до традицій українського народу, почуття прекрасного, вчити берегти свою національну культуру.
Обладнання: загадки, малюнки до загадок, віночок, квіти до віночка, картки із завданнями, відеосюжет «На нашій Україні».
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
Учитель. Пролунав дзвінок, починаємо урок.
Учениця. Працюватимо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що так нас чекає й збагачує мову.
Сплетемо сьогодні вінок український.
(Діти обирають по квітці, об’єднуються в групи).
Учитель. Ми повинні виконати всі завдання, щоб сплести український віночок, а дізнатися про значення кожної квітки нам допоможе Мудра Сова.
ІІІ. Закріплення знань, формування умінь та навичок.
1. Каліграфічна хвилинка з граматичним завданням.
Зошит свій ви відкривайте,
Та під нахилом кладіть.
Сядьте рівно, не зігніться,
За роботу враз візміться
- Для того, щоб вплести у вінок ґрона калини, проведемо каліграфічну хвилинку.
ЗА ВІ ІЛ ВО АЛ ЗАЦВІЛА
Зацвіла в долині червона калина.
- Хто автор цих слів?
- Хто може продовжити вірш?
Протягом уроку у нас будуть лунати уривки з творів Т.Г.Шевченка.
Завдання:
Підкреслити основу речення.
Вказати зв’язок слів у реченні
Назвати частини мови.
- Завдання виконано, вплітаємо ґрона калини.
Учень. Щоб вівся рід, калину садили біля хати. Кущ калини біля материної хати – це не тільки окраса, а й наш духовний символ, наша спадщина. З калини плели гірлянди, прикрашали світлиці, весільні столи, коровай. Калинові букети ставили перед молодими, бажаючи їм вічної краси і міцного кохання. Калина - символ нев’янучої краси, кохання, рідної землі. А ще калина- символ дівочої вроди та нашої України.
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Сьогодні ми з вами продовжимо подорожувати володіннями прикметника, а для того, щоб виконати наступне завдання, дещо пригадаємо.
- Які частини мови ви знаєте?
- Яку частину мови ми називаємо прикметником?
- З якою частиною мови прикметник пов’язаний у реченні?
- Як визначаємо рід і число прикметника?
3. Словникова робота
а) запис словникових слів з коментуванням.
Україна, столиця, Київ, до Києва, у Києві, вулиця, український.
б) лексична робота в парах.
До іменників добираємо прикметники.
Україна-гостинна, привітна,славна, вільна, миролюбива.
Київ-зелений, прекрасний, величавий, древній.
Столиця-велика, багатолюдна,прекрасна.
Вулиця-широка, вузька, затишна.
в) колективна робота.
Складаємо з цими словами речення.
Наша Батьківщина-Україна, мій рідний край.
Столиця нашої славної України- древній Київ.
Головна вулиця Києва- Хрещатик.
Величавий Київ розташований на річці Дніпро.
До Києва можна доїхати автомобілем, прилетіти літаком, допливти теплоходом.
У Києві працює Верховна Рада є багато музеїв, бібліотек,театрів.
Український народ дуже гостинний.
- Ви дуже добре попрацювали і тому ми вплетемо в наш віночок квіти деревію.
Учениця. Найпочесніше місце у віночку належало деревію. Ці дрібненькі маленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку. Коли квіти перецвітають, вітер розносить насіння далеко-далеко. І де б не проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому й люди шанують її як символ нескореності.
г) робота в групах
Кожна група отримує завдання на картках.
Завдання. Виписати прикметники і вказати число і рід.
1. Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
2. І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен синім морем
То виринав, то потопав.
3. Попрощалось ясне сонце
З чорною землею,
Виступає круглий місяць
З сестрою своєю.
4. Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила.
- Завдання виконано. Вплітаємо у наш віночок яблуневий цвіт.
Учень. Квіти яблуні - символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли батько торкався віночком голівоньки дитини і промовляв: «Мати-яблуня моя, дай моїй доньці здоров’я і долі щасливої».
д) Вибірковий диктант.
Записати прикметники чоловічого роду.
БАРВИСТИЙ, УКРАЇНСЬКА, АКТИВНИЙ, МОЛОДА, РОЖЕВИЙ, СОНЯЧНЕ, ВІЧНИЙ, ПАПЕРОВА, ІСКРИСТИЙ, НОВИЙ, СИНЄ, ОСІННІЙ, ШКІЛЬНА, КАЗКОВИЙ.
Підкреслити першу літеру в кожному прикметнику, що записали, прочитати слово, яке вийшло.
БАРВІНОК.
- Вплетемо в віночок наступну квітку - барвінок.
Учениця. Барвінок завжди до людської оселі, городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від застуди, влітку прикрашають святковий стіл, хліб, хату, плетуть весільні вінки. На весіллі барвінок- символ вірності, краси. Цілий рік його шанують, вважають символом життя, мужності та безсмертя.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(під пісню Н.Май і відеосюжет «На нашій Україні»).
е) робота в парах
Виписати прикметники з іменниками, визначити рід і число.
На дошці записаний наступний текст:
Волошка - здавна ніжна улюблениця українських дівчат. Волошки в житі - це клаптик блакитного неба серед хлібів. У народних піснях захоплено оспівується дивна краса цієї квітки, неповторними пахощами сповнюють волошки чудову прозу багатьох українських письменників.
(Після виконання завдання діти вплітають волошки у віночок).
Учень. Люди люблять їх не тільки за пахощі і красу, а й за лікарські властивості. Ними миють волосся, освіжають хатнє помешкання, купають маленьких дітей. Тому у віночку волошки - символ людського розуміння та відданості, краси та величі неба, чистоти, простоти та ніжності.
ж) робота в групах.
- Загадка- це народний твір. Він виник ще в первісному суспільстві.
Відгадайте загадку про квітку, яку також вплітають у віночок.
Вона красива, ніжна, ніби всміхається до кожного із нас. Її пелюстки ніжно-білі. Серединка жовтого кольору. Це цариця полів і садочків, це символ ніжності і доброти.
Так, правильно. Це ромашка.
Учениця. Ромашка здавна була окрасою українського віночка. Ромашка - це символ ніжності, доброти. Вважалося, що ромашка- це дівоча краса.
- А зараз прочитайте вірш, що записаний на дошці.
Певно, знає з вас усяк,
Хто бував у полі,
Що червоний гарний…?...
Там росте на волі.
Й на городах, на грядках,
І в малих садочках
Червоніє квітка та
Гарна на віночки.
- Що це за квітка? (мак).
з) колективна робота, складання сенкану.
Сенкан
1. Мак.
2. Червоний,гарний.
3. Росте, цвіте, дарує.
4. Пролита кров українського народу.
5. Символ боротьби.
- Вплітаємо в віночок мак.
Учень. Неповторна краса, коли цвіте мак. І на городі коло хати, і серед пшеничного степу. Мак у віночку - символ боротьби українського народу за волю, за незалежність. І процвітає пролита кров маковою квіткою в українському вінку.
Учениця.
У гаю, на лузі, в полі-
Скільки там квіток!
Ми нарвали їх доволі,
Потім сіли в дружнім колі
І сплели вінок.
ІV. Підсумок уроку
1) «Хвилинка- цікавинка»
Український віночок - не просто краса, а й оберіг. В ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже, душу зцілює. Звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Наші предки знали, як і коли плести віночки, як зберігати квіти у вінках. До українського віночка вплітали різноманітні квіти, всього в одному віночку могло бути до 12 квіток.
2) Рефлексія.
- Чи сподобався вам,діти, урок?
- Чим саме він вам сподобався?
- Що нового дізналися?
- Чого навчилися?
- Про яку частину мови ми з вами говорили?
- Які квіти вплітають в український віночок?
- Скільки квіточок ми вплели в віночок?
V. Домашнє завдання.
Скласти загадки про квіти, які ще можна вплести в український віночок.
Категорія: Рідна мова | Додав: olgagavrilova1987 (20.04.2017)
Переглядів: 1961 | Рейтинг: 0.0/0
Збагачення палітри колірних відтінків. Малюнок на тему «Чарівник Смарагдового...
Текстильні матеріали. Загальні поняття про прядиво, нитки, тканини та ткацтво
Сітка зошита, робочий рядок. Письмо горизонтальних прямих довгих та коротких ...
Назви чисел при відніманні. Порівняння чисел і виразів. Розв'язування зад...
Екскурсія в природу
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]