Г. Бойко – майстер сміху. Життя і творчість Г. Бойка «Г. Бойко» (про нього). Г. Бойко «Як невдаха виступав», «Сашко». Людські чесноти.
Тема: Г. Бойко – майстер сміху. Життя і творчість Г. Бойка «Г. Бойко» (про нього). Г. Бойко «Як невдаха виступав», «Сашко». Людські чесноти.
Мета: Ознайомити учнів із творчістю Г. Бойка. Вчити читати гумористичні твори.  Визначати морально - етичні проблеми висвітлені в них. Вчити давати характеристику головних героїв з опорою на текст, виділяючи негативні риси характеру (хвалькуватість, самовпевненість, невихованість) . Розширити знання учнів про людські чесноти; вчити думати про свої вчинки  та їхні наслідки.
            Формувати навички свідомого, правильного, виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів. Вчити зв’язно висловлювати свої думки. Виховувати спостережливість,  доброзичливість, уважність, повагу до старших.
Обладнання: Виставка книжок Г.Бойка, портрет автора, уривок з біографії поета(відео), презентація.
Хід уроку
I. Організація класу
У ч и т е л ь
Любе сонечко нам посміхається,
З нами радісно, щиро вітається
І дарує веселий нам сміх —
На здоров’я та щастя повний міх!
Міх цей розв’язався, діти, а у ньому — жарти й сміх.
Ось смішинка вам одна, скоромовочка така.

    Розминка перед читанням.

ОЖИНА                                                             
Біжать Стежини 
Поміж Ожини.
І вже У Жені
Ожина В жмені.

ГОРІШИНА
В горішнику Горішина
Горішками Обвішана.
Оришка  Й Тимішко
Струшують Горішки.

ЧЕРЕДА
Рано-Вранці 
В середу Пригнав 
Прокіп  Череду.
А корови В череді:
Рябі,Чорні Та руді.

ЧАПЛЯ
В чаплі Чорні Черевички.
Чапля  Чапа До водички.

СУМНО САМОМУ
В ямі
Не спиться
Вусатому
Сому.
Сому
Вусатому
Сумно
Самому.

Кричав Архип, Архип охрип.
Не треба Архипу кричати до хрипу!


Вч. :Які емоції викликають у вас ці скоромовки?
Уч.:Задоволення, радість ,сміх.
Вч.: Діти, а який у вас сьогодні настрій?
Уч.:
Вч.: У мене теж гарний і чудовий настрій. Тому пропоную працювати за таким девізом:
Девіз: Прочитай, посміхнись і …. задумайся.
2.Перевірка домашнього завдання
Вч.:А над чим ви задумувались, коли писали  есе «Моя мрія» ми дізнаємось перевіривши домашнє завдання. Поділіться своїми думками.
Кілька учнів зачитують власний твір «Моя мрія»
 Вч.:      Всі люди бажають жити в мирі і злагоді , бути щасливими,           посміхалитись.

Вч.:  Сміх, діти, робить наше життя щасливим, веселим і радісним.
Дотепний гумор належить до тих духовних начал,які ніколи і ніде не старіють. Наш народ здавна й недаремно славиться своїм гумором.
Гумор породив прекрасних чародіїв сміху: Остапа Вишню,Павла Глазового . Сьогодні ми познайомимось із творчістю одого з них.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів
Відео  

Надворі пізній вечір. Тихо постукують колеса приміського поїзда. У кутку, біля вікна, примостився 15- річний юнак. На колінах у нього лежать шкільні підручники, а в руках - олівець. Дорогою додому доводиться вчитися. Треба багато і наполегливо працювати. І районна газета вже надрукувала його перший вірш. Це юний Грицько Бойко - майбутній поет, гуморист. А для кого він писав свої вірші, загадки, скоромовки, веселинки ми дізнаємось сьогодні на уроці.

III. Повідомлення теми та мети уроку.
Вч.:Сьогодні ми дослідимо життєвий і творчий шлях Грицька Бойка.
    Робота в групах. Дослідження біографії поета, за методикою «джигсоу»
 Правила роботи в групі:
      1. Перед роботою слід домовитися, хто що виконує.
      2. Не сперечатись даремно.
      3. Намагатись зрозуміти одне одного.

1 група – народився Григорій Пилипович Бойко 5 вересня 1923 року на Донеччині. Декілька поколінь Бойків, вміли говорити віршами. Дід і батько поета писали пісні і вірші.
2 група – по закінченню сільської школи, юнак навчався в Оленівській рудниковій школі. Щодня Грицькові доводилося йти до школи кілька кілометрів, їхати поїздом.
3 група – після випускного вечора, пішов на фронт,пройшов всю війну. Після війни закінчив інститут і взявся за перо. Початком літературної діяльності поет вважає 1950 рік. 
4 група – перша дитяча збірка вийшла в 1951 році. Письменник видав близько 100 книжок для дітей, написав більше 400 пісень. Грицько Бойко працював у всіх жанрах дитячої літератури:поеми,вірші,скоромовки,веселики,загадки, п’єси,казки.
          Помер Гриць Бойко у 1978 році.
    Об’єднання в постійні групи, переказ тексту в цілому. 
    Перевірка сприймання тестуванням.
Тест:
    Де народився Грицько Бойко?
А. На Київщині;
Б. На Черкащині;
В. На Донеччині.
    Кілька поколінь в сім’ї бойків вміли:
А.Говорити віршами;
Б. Будувати будинки;
В. Шити взуття.
    До школи Грицько добирався:
А. Пішки і автомобілем;
Б. Пішки і поїздом;
В. Велосипедом.
    Після випускного вечора Грицько Бойко:
А. Вступив до університету;
Б. Пішов на фронт;
В. Працював на шахті.
    Письменник написав для дітей більше:
А.100 книг;
Б. 200 книг;
В. 300 книг.
    В яких жанрах дитячої літератури працював поет:
А. Вірші й поеми;
Б. У всіх жанрах дитячої літератури
В. Скоромовки і веселинки.
Обговорення правил самооцінювання учнів за карткою

Картка самооцінювання
    Тестове завдання  (6 б.)__________________________
    Утворення антонімічних пар ( 1 б.)
    Моделювання ситуацій в групах (1б.)_______________________
    Відновлення послідовності подій(1б.)__________________________
    Діаграма Вена(2б.)___________________________________
Загальний бал___________________

Вч.: То в яких літературних жанрах працював Грицько Бойко? (Гронування)

Жанри:           казки     вірші    п’єси   скоромовки    веселинки   загадки поеми


Вч.: Для кого поет писав вірші, загадки, веселинки?
Уч.: Для дітей і про дітей.
Вч.: А чому для дітей?
Уч.: Тому, що дуже любив дітей і більшість його творів ті, які люблять читати діти.
Вч.:Твори Грицька Бойка розкривають різні риси характеру . Автор прагнув, щоб з маленьких читачів виросли справжні люди з позитивними рисами в характері.
Вч.:А як називаються гарні риси характеру прочитаємо в підручнику «Я у світі» на ст.58
4.Робота за підручником « Я у світі» с.58
Вч.: Як називаються гарні риси характеру людини? (прочитайте 1 речення)
Уч.: Їх називають чеснотами.
Вч.: Які риси характеру є чеснотами?( прочитайте 4 абзац)
Уч.: Працьовитість,доброзичливість, чуйність, щедрість, чемність,сміливість, відповідальність.
Вч.: Чи завжди у людини тільки добрі риси характеру?
Уч.: Ні. Можуть бути і погані риси.
Вч.: А які погані риси ви знаєте?(жадібність,заздрість, пихатість, брехливість)
Вч.: прочитайте, як називають такі риси.
Уч.:Їх називають  вади.
5.Робота в парі(1 бал)
Утворіть антонімічні пари іменників з’єднавши слова лівого і правого
стовпчика .
           Доброта                           – злість
           Ввічливість                     -нечемність
           Правдивість(чесність)   - брехливість
          Сміливість                      - боягузство
          Щедрість                         - скупість 
Вч.: Чи буває так, що у людини тільки чесноти, або тільки вади?
Уч.: Так не буває. У людини є і хороші риси і погані.
Вч.: А як визначити , яких рис у неї більше – чеснот чи вад?
Уч.: Подивитись, яких вчинків у людини більше – добрих чи поганих.
Вч.:Дійсно, діти, це так. Коли людина вчиняє добре, люди ставляться до неї приязно та шанобливо, і навпаки. Щоразу, коли ти вибираєш, як учинити, ти вибираєш, яким бути. Пам'ятайте народну мудрість «Не роби іншому того, чого не хочеш, щоб робили тобі»
Вч.:     І саме  у своїх творах Грицько Бойко у веселій, інколи смішній      формі розкриває вади людського характеру, заставляє задуматись, оцінити вчинок того чи іншого героя, поміркувати - а як потрібно зробити. 
6.Опрацювання вірша  «Як невдаха виступав»
Робота над заголовком
Вч.:- Що означає слово невдаха?
Вч.:- Як може виступити невдаха?
Вч.:- Як ви гадаєте про що може йти мова у цьому вірші?
Уч.: ……
Вч.: Перевіримо ваші передбачення.
7.Слухання вірша у виконанні учня (відеозапис)
Вч.: Чи справдились ваші передбачення?
Уч.: Так. Хлопчик не вмів співати і його побили.
Вч.: Прочитайте мовчки і визначте скільки частин у вірші.  ( 2 частини)
Вч.: Що робив хлопчик на сцені?
Уч.: Співав
Вч.:Як він співав?
Уч.: Горлав щодуху.
Вч.: А як це щодуху?
Уч.: Співаючи кричав з усієї сили.
Вч.: Чи сподобався б вам такий спів?
        А чому хлопчик так співав?
Уч.: Бо він не мав слуху, але хотів щоб його почули всі.
Вч.:А як кажуть у народі про людину ,у якої не має слуху?
Уч.: Ведмідь на вухо наступив.
Вч.:- На що розраховував співак виступаючи на сцені?
Уч.:- На бурні аплодисменти.
Вч.:- А чому на бурні аплодисменти?
Уч.:- Сподівався, що його спів всім сподобається.
Вч.:- А чи сподобався?
Уч.:- Ні.
8.Робота над другою частиною вірша.
Читання «сніговою кулею»
    Як глядачі віднеслися до виступу хлопчика?
Вч.: Відновіть  послідовність подій
9.Робота в парах (1 бал)
(на картці слова: зірвались, ледь не рознесли,несли, набили, вхопили)
 Вч.: Як це зірвались?( Дуже швидко)
Вч.:  З яким настроєм слухачі покинули залу? ( роздратовані, злі)
Вч.:   А що зробили з співаком?
Вч.:  А чи треба було бити? 
         А що можна було зробити?
Вч.: Попрацюємо над інтонаційним оформленням вірша.
    Які рядки читаємо з найбільшою силою голосу?
    Тихо?(набили)
    Які повільніше? Швидше?
    Які речення переважають?( окличні)
    Чому?
Уч.: Бо хлопчик із захопленням розповідає про свій виступ.
Вч.:Чи зрозумів « артист» свою невдачу?
- З якою інтонацією читаємо останнє слово у вірші?( із здивуванням)
Вч.: Яку рису людської вдачі розкриває поет у вірші?
Уч.: Хвалькуватість і невміння оцінювати свої можливості, самовпевненість.
Вч.: То який це вірш?
Уч.: жартівливий, веселий, гумористичний,
 Вч.: А ще який? 
Уч.: Не лише розважальний, а й повчальний.
Вч.: Чого вчить цей вірш? Над чим примушує задуматись?
Вч.: Яку пораду дасте хлопчику.
Уч.: Не хвались, не задавайся, реально оцінюй свої можливості. Розвивай ті таланти, які є у тебе.
10.Робота над віршем Грицька Бойка «Сашко»
Вч.: Розгляньте малюнок на ст.107  і поясніть ситуацію.
Вч.: Де відбуваються події?
Уч.: Автобус, трамвай.( В транспорті)
Вч.: Кого ми бачимо в трамваї? 
Уч.: Хлопчика, дідуся...
Вч.: Хто сидить на  сидінні? А хто стоїть поруч?
Вч.: Змоделюйте ситуацію за ілюстрацією і ситуативною підтримкою.
11.Робота в групах (1 бал )
ПЕРША СИТУАЦІЯ 
У трамваї.
Літній ранок. На зупинці до трамвая зайшов дідусь. Усі місця були зайняті, а на передньому сидінні сидів хлопчик із футбольним м'ячем.
Д (дідусь);
X (хлопчик).
ДРУГА СИТУАЦІЯ
Зупинка     Подякував
Зайшов    Сидить
Втомився    Побачив
Обіперся    Підвівся
Стоїть    Привітався
Сів    Поступився місцем

ТРЕТЯ СИТУАЦІЯ
Автор: «В трамваї сидить ... і тримає м'яч. Поруч стоїть ... із паличкою.
Дідусь запитує:
Д.  - Звідки ... хлопче?
Х — Були змагання із ...
Д. - Чому …  веселий ?
Х. - Бо наша ... перемогла.
Д. - Ти мабуть ... Ну, посидь.
Х. - Так, я дуже втомився.
Автор: - Хлопчик... до вікна, а дідусь ... стояти.

Вч. : У яких із змодельованих вами ситуацій ви схвалюєте вчинок хлопчика,а в яких ні?
Вч.: Перевіримо, яку ж ситуацію описав у вірші «Сашко» Грицько Бойко.
12.Інсценізація вірша підготовленими учнями
Вч.: То яка ситуація була змодельована подібно до змісту? (1 група, 3 група)
Вч.: Прочитайте мовчки і скажіть: хто кого повчав?
Уч.: Пасажир повчав хлопчика.
Вч.: На що сподівався пасажир, звертаючись до Сашка?
Уч.:
Вч.: А як? ( доведіть словами з тексту)
Вч.: Що відповів Сашко? Прочитайте.
Вч.: Чи сподобалась вам відповідь Сашка?
Уч.: Ні! (чому?)
Вч.: А мені сподобалась. Хлопчик відповів з гумором. Він виявився кмітливим,
        Адже був на канікулах і не повинен виконувати правила для учнів.
Уч.: Може розумний, може кмітливий, але безкультурний і невихований.
13.Робота над партитурою вірша
Вч.: Прочитайте мовчки і визначте репліку кожної дійової особи , інтонацію з якою потрібно її читати.
 Читають в особах.(інсценізація)
Вч.: То яка проблема розкривається автором вірша?
Уч.: Культура поведінки.
Вч.: Чи зрозумів Сашко свою помилку?
Уч.: Ні!
Вч.: То яким треба бути ?
Вч.: Уявіть себе у ролі Сашка, як би ви вчинили у цій ситуації?
Уч.: Встав і поступився місцем.
Вч.: А хтось вчинив би так, як Сашко?
Уч.: Ні!
Вч.: Чому?
Уч.: Бо старість треба поважати.    
Вч.: А яких людей поважають у суспільстві?    
Уч.: Чесних, чуйних, уважних, милосердних, культурних.
14.Діаграма Вена   (2 бала)  (працюємо в групах по 4 чоловіки, одна четвірка позаду дошки)
Вч.: Порівняємо за діаграмою Вена вірші «Як невдаха виступав» і «Сашко»,     щоб знайти спільне і відмінне між ними.(Вони повчальні, жартівливі, герої діти, через їхні вчинки висміюються негативні риси характеру)
V. Підсумок уроку
Вч.: Ось і урок наш підходить до завершення. Пригадайте, за яким девізом ми сьогодні працювали?
Уч.:   «Прочитай, посміхнись … і задумайся»
Вч.: Ми сьогодні читали? Ми сьогодні посміхались? Ми сьогодні задумувались?
       Над чим задумувались?
Уч.:Чи мої вчинки не викликають у друзів сміх
        Чого у мене більше : чеснот чи вад?
        Чи не робив я так, як герої віршів Г.Бойка?
        Як товариші оцінюють мої вчинки? 
Вч .:       Якщо хочеш , друже, 
           Щоб тебе любили
           Чемним і привітним, 
           Добрим, чесним будь!
           Не роби всім людям, 
           що тобі не миле.
           Правило це мудре,
           Друже, не забудь.
VI. Оцінювання.
Вч.: Оцініть свою роботу на уроці за карткою самооцінювання. Тим, хто активно працював я маю право добавити бал.
VII. Домашнє завдання 
1 група - читають вірші ст..106-107, відповідають на питання
2 група - читають вірші ст..106-107, відповідають на питання, знайти гумористичні вірші на наступний урок . Вірш «Сашко» вивчити напам῾ять 
Категорія: Читання | Додав: SYLER (14.09.2016)
Переглядів: 2194 | Рейтинг: 0.0/0
Колір як засіб створення образу. Практична робота «В гостях у казкового персо...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 15
Конструювання меблів із сірникових коробок
Як людина пізнає світ
«Журавель», «Перстенець» (дитячі народні ігри). Лічилка
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]