Українські народні пісні. «Ходить гарбуз по городу», «Три товариша»

Тема. Українські народні пісні. «Ходить гарбуз по городу», «Три товариша»

Мета. Ознайомити учнів з музично-літературним жанром «пісня», дати уявлення про авторські і народні пісні. Розвивати вміння, виявити настрій пісні та кожного героя. Виховувати любов до народної пісні.

Методично-дидактичне забезпечення. Ілюстрації гарбузової родини (корони), запис пісні «Ходить гарбуз по городу».

Тип уроку. Урок з елементами театралізації.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Дзвоник вже сигнал нам дав:

Працювати час настав

То ж і ви часу не гайте

Працювати починайте.

ІІ. Мовна розминка.

1. Гра «Яке слово не таке, як інші?

Семеро солов’ят співали сумну пісню (не починається на «с»).

2. Читання гнізд споріднених слів

пісня спів

піснярі співи

пісенний співати

пісенька співачка

3. Читання скоромовки.

Має втіху солов’їха:

Солов’ята всі у тата.

Всі співучі, голосисті,

Всі із хистом, всі артисти.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Українці, як соловейки - співучий народ. Кажуть, де три українці, там цілий хор. Споконвіку наші предки мали хист до співу. Ще змалку знали вони багато пісень, колядок, щедрівок. Послухайте одну із них.

- У формі чого створювались народні пісні (вірша).

Народна пісня – невеличкий усний віршований твір, що співається. Наш сьогоднішній урок присвячуємо народним пісням.

2. Легенда про пісню розповідають (кращі учні Гошкович, Звозьков, Братченко, Токарська).

Читати пісні треба наспівано, наче ведете довірливу розмову.

ІV. Опрацювання української народної пісні «Ходить гарбуз по городу».

1. Словникова робота: бараболя, свояки, перістий, приправа.

2. Голосне читання пісні учнями (кращими).

3. Аналіз змісту прочитаного.

- Який настрій пісні? (весела)

- Які інтонації переважають у розмові овочів? Яким тоном треба читати слова автора, гарбуза і родичів?

4. Вправи на розвиток швидкості читання (показую ілюстрації овочів, учні знаходять і зачитують слова пісні про них, а спочатку розповідають вірш про цей овоч або загадку).

Мене смажать, мене варять,

Хоч отрутою і кроплять

Всі мене їдять і хвалять,

Звати як мене? (картопля)

Ми зеленої всі масті,

Всі довгасті , всі смугасті.

Прив’язали нас в рядках

На зелених ланцюжках

Гарбуза ми сини й дочки

Звати як нас? (огірочки)

В темній я живу коморі,

А коса моя надворі.

Гарбузова я сестриця,

Мене звати … (морковиця)

Ми столові, ми кормові,

Є брати у нас цукрові

На полях ростем грядками

Люди звуть нас… (буряками)

Я на грядці сонцем сяю

Родичів багато маю

Гарбузову господиню

Всі впізнають

Хто я? (диня)

Повз, мов танк, я на городі,

Повз на гудині й загруз.

Та чомусь мене в народі

Звуть не танк. А як? (гарбуз)

(Один з учнів здивовано каже:)

Ой! Дивіться, ой, дивіться!

В класі тут гарбуз з’явився!

Тож і ми часу не гаймо

І про нього заспіваймо!

5. Виконання української народної пісні «Ходить гарбуз по городу» учнями класу.

6. Фізкультхвилинка.

7. Гра «Відшукай рими».

Диня – господиня, буряки свояки, біб – рід, бараболя – квасоля, огірочки – дочки.

8. Узагальнення прочитаного.

- Що у цій пісні нагадує казку?

- В яку пору року виконували цю пісню? Доведіть свою думку.

V. Опрацювання української народної пісні «Три товариші».

1. Читання пісні підготовленим учнем.

2. Читання пісні ланцюжком.

3. Вибіркове читання.

Прочитайте:

- слова Місяця;

- слова Сонця;

- Дощику

- де збирались три товариша.

VІ. Підсумок уроку.

1. Побудова асоціативного куща

2.Обговорення.

- Про який жанр усної народної творчості ми говорили? (пісню)

- Як до нас потрапила пісня? (Божий Дар)

VІІ. Домашнє завдання.

Підготувати і вивчити 3 прислів’я, скоромовку.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (11.01.2015)
Переглядів: 5634 | Рейтинг: 0.0/0
Н. Забіла «Древній Київ», М. Познанська «Зацвіли каштани»
Світ за вікном. Побудова і записування речень, що передають, описують вид із ...
В. Сухомлинський «Як же все це було без мене?», «По волосинці»
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 17
Узагальнюючий урок із теми «Пластика форм». Виготовлення подарунка до зимових...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]