Незабаром літо. Побудова розповіді за зразком і запитаннями

Урок 17

Тема: Незабаром літо. Побудова розповіді за зразком і запитаннями

Мета:вчити школярів складати розповідь за зразком і запитаннями, розвивати образне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи рідного краю, спостережливість.

Обладнання: ілюстрації-пейзажі літньої природи, лікарських рослин, стенд "Календар народнихсвят”.

Хід Уроку

1. Організація класу

2. Психологічний настрій учнів на урок

3. Актуалізація опорних знань

 – Діти, які пори року ви знаєте? Назвіть їх у послідовності, в якій вони змінюються.

3.1. Відгадування загадки

Розквітають в луках квіти,

Зеленіють в лісі віти.

Все зелене молоде...

За весною що іде? /Літо/

4. Оголошення теми і мети уроку

4.1. Ознайомлення з планом уроку

ПЛАН УРОКУ

1. Змінив живій і неживій природі влітку.

2. Робота в групах"Чому так говорять”.

3. Гра "Заочна подорож до літа”.

4. Календар народних свят.

5. Побудова розповіді "Незабаром літо”.

6. Правила поведінки в природі.

4.2. Розповідь з елементами бесіди про причини змін у живій та неживій природі.

Зміни, що відбуваються у природі, залежать від того, скільки світла і тепла посилає Сонце на Землю. А кількість тепла і світла залежить від того, як високо піднімається Сонце на небі.

4.3. Робота в парах. Пояснення змісту прислів′їв.

Червень – рум’янець року.

Червень складає сіно в копиці.

Як настав цей літній місяць, -

Все росте у нас навколо,

Ягідки почервоніли,

Спіє в полі щедрий колос. /Червень/

    (С. Жупанин)

4.3.1. Перший місяць літа має назву червень за щедрість на червоні барви. А ще його називають місяцем тиші. На початку червня чимало дрібних пернатих годують безпорадних пташенят. Підростають малята у багатьох звірів. Прийшовши у ліс, на луки, озера, ми повинні пам’ятати про птахів і звірів.

4.3.2. Липень – вершина літа.

Липень молодий бджілок радує.

А місяць липень гарячим літом

Обсипле липи пахучим цвітом

4.3.3. Серпень – жнивець

Серпень чудовий булки дарує.

4.3.4. - Яку роботу виконують люди на городах, полях влітку?

- За допомогою яких машин збирають урожай?

4.4. Гра "Заочна подорож до літа”.

- Назвіть, які ви знаєте лікарські рослини?

- З яких кольорів складається веселка?

- Яких комах бачите влітку?

- Які ягоди дарує нам літо?

- На який місяць літа припадає найдовший день року?

- З якого дерева на початку літа летить пух?

- За назвою якого дерева названо місяць літа? Це дерево цвіте найпізніше.

- Які польові квіти, що цвітуть влітку, ви знаєте?

4.5. Календар народних свят

4.5.1. Червень

На 50 день по Великодню наступає свято Трійці (Зелені свята).

Трійця – в давні часи велике свято поминання мертвих.

12 трав святились на Трійцю і мали магічну оберігаючу силу протягом усього року.

4.5.2. Липень

7 липня – свято Івана Купала,день літнього сонцевороту. У християнській традиції свято Купала святкується як день Івана Предтечі.

12 липня – свято апостолів Петра і Павла. Після "Петра” починались жнива.

Прикмета: якщо липень стоїть жаркий, то грудень буде морозяний.

4.5.3. Серпень

2 серпня – день Пророка Іллі. За народною міфологією, Ілля є наступникомгромовика Перуна. Після Іллі починається засів озимих жита й пшениці.

14 серпня – Маковея. В цей день святили воду, квіти і мак.

19 серпня – Преображення Господнє, або Спаса. В цей день святять груші, яблука, мед.

28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці. Час збору садовини.

Серпень в народі звуть по-різному: серпень, або жнивець (від слів "серп”, "жнива”).

Липень і серпень – найкраща грибна пора. Потрібно бути обережним у лісі – бо не кожна ягода, гриб -їстівні.

4.6. Побудова розповіді за питаннями

- Яка пора року приходить після весни?

- Назвіть літні місяці?

- Що літо несе людям? (тепло, врожаї, щастя, відпочинок, канікули, зустріч з природою...)

- Які квіти розпускаються і цвітуть в цей час?

- Які овочі і фрукти дозрівають влітку?

- Чим вам подобається літо?

4.7. Правила поведінки в природі

Бережи природу – вона твій лікар.

Збирати лікарські рослини можна в тих місцях, де їх багато. Частину рослин треба обов’язково залишати.

У лісі намагайтесь ходити по стежках, щоб не знищувати, витоптуючи, трав’янисті рослини.

Не залишайте на лісових галявинах, на березі річки, озера сміття.

Розчищайте джерела.

5. Підсумок

Вмійте природу любити

Вам упоходи ходити

І мандрувать, любі діти,

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблині радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева, і трави...

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї,

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю.

(П. Сиченко)

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 5367 | Рейтинг: 0.0/0
«Осінь спати захотіла, землю листом застелила...». Побудова речень різних тип...
Обговорення можливостей і демонстрація режимів роботи комп’ютера. Складові ча...
Тварини весною. Зустрічаємо птахів
Вирізування з паперу серветок, сніжинок
Поводження з незнайомими людьми у під'їзді, на вулиці
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]