Тваринка в моєму домі. Редагування тексту шляхом заміни повторів того самого словаблизькими за значенням словами

Урок 3

Тема: Тваринка в моєму домі. Редагування тексту шляхом заміни повторів того самого словаблизькими за значенням словами

Мета: формувати вміння помічати й усувати недоліки в тексті шляхом заміни повторів того самого слова близькими за значенням словами; розвивати зв’язне мовлення, увагу, вміння слухати й розуміти зміст текстів; виховувати любов і відповідальне ставленнядо тварин.

Обладнання: малюнки тварин: котика, собачки, папуги; опорна схема, конверти із завданнями.

Хід Уроку

1. Організація класу до уроку

2. Актуалізація знань учнів

2.1. Відгадування загадок

Звір, а тішить ласкою, в кожушку атласному.

Оксамитні лапоньки ходять попід лавоньки.

Вушка хоч малесенькі - чуйні та гостресенькі.

Оченята - віченьки світяться щоніченьки.

На лежанці гріється, без водиці миється.

А як розгуляється, часом помиляється:

Злиже ненарочком не із черепочка,

А із того дзбанка, де смачна сметанка.( Кіт)

Гладиш – ласкається, дражниш – кусається.

На ланцюгу сидить, дім сторожить. ( Собака)

Лісовий птах з яскравим пір’ям, живе у тропічних лісах Африки, Америки і Австралії, деякі види здатні наслідуватилюдську мову, добре приручається, впізнає хазяїна. (Папуга)

(Вчитель вивішує на дошку малюнки тварин.)

3. Повідомлення теми уроку

- Погляньте на цих тварин. Які почуття вони у вас викликають?

- Дивлячись на ці гарні створіння, переповнюєшся теплом, відразу піднімається настрій, до них хочеться доторкнутися. Чи здогадались ви, яка тема сьогоднішнього уроку?

- Сьогодні ми будемо вчитися виправляти помилки в текстах про тварин, замінювати повтори того самого слова близькими за значенням словами.

4. Робота над новим матеріалом

4.1. Колективний аналіз тексту. (Текст записаний на дошці).

Цуценя

Влітку Василько на березі річки знайшов маленьке цуценя. Цуценя було мокре і жалібно скавучало. Хлопчикові стало жаль цуценя, і він приніс цуценя додому.

Василько добре дбав про цуценя. Цуценя стало домашнім улюбленцем.

- Прочитайте текст.

- Які недоліки ви помітили в ньому?

- (Повторюється слово цуценя.)

- Якими словами можна замінити це слово?

(2 речення)– воно;

(3 речення) – песика, його;

(4 речення) - тваринку;

(5 речення) - вона.

- Прочитайте відредагований текст і запишіть його.

4.2. Перевірка відредагованого тексту

(Один учень читає, решта стежать, звіряють написане з почутим.)

4.3. Хвилинка – цікавинка

На думку вчених, всі собаки походять від свого дикого предка – вовка. Більше 10 тисяч років тому люди почали ловити вовченят для того, щоб з’їсти, коли підростуть.

Поступово окремих вовченят залишали і приручали. Завдяки доброму нюху, слуху, спритності приручені вовки допомагали полювати на тварин. Пізніше нащадки приручених вовків – собаки, стали свійськими тваринами.

 Людиною виведено більше 300 порід собак: великих і маленьких, волохатих і майже голих, мисливських, службових, кімнатних.

 Люди повинні турбуватися про своїх чотириногих друзів, любити їх. Це те, що ми можемо їм дати за їхню працю і вірність.

Фізкультхвилинка

Сірий котик міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та, нарешті, він проснувся

І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

Та чистенько умиватись.

Порозчісував він вуса

Довгі – довгі, русі – русі.

Зуби й кігті нагострив

Й до комірчини побрів.

Й ми, як котик, відпочили,

Щоб зміцніли наші сили.

4.4. Фронтальна бесіда

- У кого з вас вдома є тваринка?

4.5. Складання «сенкану»

- Розкажіть, опираючись на схему:

1. Назва тваринки.

2. Яка вона?

3. Що робить?

4. Як я ставлюсь до неї.

5. Замініть назву тваринки близьким за значенням іншим словом.

Наприклад,

1. Папуга.

2. Яскравий.

3. Розмовляє.

4. Піклуюсь.

5. Птах.

4.5. Робота в групах

1 група.

Редагування тексту. ( Усно)

Прочитайте текст. Яке слово повторюється? Замініть його іншими словами.

Слова для довідок: вона, їй, пташка.

Прочитайте відредагований текст.

Синичка

  Узимку до вікна прилетіла синичка. Синичка змерзла і шукала затишку. Діти відчинили синичці кватирку. Синичка влетіла в хату. Діти годували синичку.

 2 група

 Поєднати фразеологізми з їх значенням.

 Купити кота в мішкудуже мало

 Кіт наплакавбути досвідченим

 З’їсти собаку придбати щось, не знаючи суті

 3 група

Продовжити віршовані рядки.

Пішов котик у (лісок)

Знайшов котик поясок.

За люлечку прив’язав

Та дитину ( погойдав)

4 група

Вивчити скоромовки.

Всім подобається це куце цуценя.

Для мишки немає звіра страшнішого від кішки.

4.6. Звіт про роботу в групах

5. Підсумок уроку

- Прочитайте вислів: «Ти назавжди відповідальний за всіх, кого приручив»

 (Антуан де Сент-Екзюпері «Маленькийпринц»)

- Як ви його розумієте?

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 4573 | Рейтинг: 0.0/0
Як людина сприймає інформацію
Вода в природі. Властивості води. Як дбати про чистоту водоймищ
Два уроки поспіль. У царстві рослин
Українська народна казка «Лисичка та журавель»
Розпорядок дня учнів і його вплив на здоров'я. Правиль­на організація роб...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]