І. Франко «Лисичка і Журавель». Прислів'я

УРОК 71

Відчиняє двері казка.

Тема. І. Франко «Лисичка і Журавель». Прислів'я

Мета: ознайомити учнів із жанром літературної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; інсценувати частини казки; удосконалювати уміння стисло переказувати прочитане; розвивати навички свідомого виразного читання.

Обладнання: таблиця складів (додаток 1), картки зі словами; маски кози, вовка, козенят.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

1. Мовна розминка.

1) На дошці учитель прикріплює малюнки лисички, їжака, кози, журавля. Учні називають слова, визначають, що в них є спільний звук [а], вказують місце у кожному слові.

2) Словотворча вправа.

За зразком утворюють слова: лисиця — лисенята, їжак — їжаченята, коза — ..., журавель — ... ; згадують, героями яких казок були ці тварини.

3) Робота над скоромовкою.

Лис у лісі заховався, ліс лиса сховав.

2. Вправи з читання.

Читання складів за таблицями 1,4.

Учні працюють в парах. Спочатку один учень читає колонку складів із буквою «а», другий перевіряє, потім міняються ролями. Учитель перевіряє кількох учнів, у яких недостатньо сформовані читацькі навички.

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Відгадування загадок.

1) Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь — кабан біжить.

Тут і вовк іде, й ведмідь.

Й кожен в хатці хоче жить.

Так вже тісно їм усім —

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить —

І ворушиться, й дрижить? («Рукавичка»).

2) Що втекло від баби з дідом —

Не всиділо на вікні.

А зустрілось з зайченятком —

Й ну співать йому пісні? («Колобок»).

3) Я бичок-третячок,

Смоляний в мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив.

(«Солом'яний бичок»).

2. Слово вчителя з елементами бесіди.

— Хто автор цих казок?

— У якому розділі ми читали деякі з них?

Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім'я автора забувалось. Казка ставала народною. Але є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими, або літературними.

У новому розділі «Казки українських письменників» зібрано твори, які були написані у різні часи.

— Відкрийте зміст і прочитайте, твори яких письменників ми будемо читати.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання казки Івана Франка «Лисичка і Журавель».

1) Словникова робота.

а) Вправи розширення кута зору.

тим на бачите

вгощу хата пригощати

прошений пробує молочком

дрібненько мається подякувала

вйтягне завтра розсердилась

стало каже гостинність

йти ти багата

б) Тлумачення незрозумілих слів і виразів.

Призволяйся — пригощайся;

облизня спіймати — залишитися ні з чим.

2) Самостійне читання казки учнями.

3) Робота у групах: охарактеризувати Лисичку (1 група) і Журавля (2 група).

4) Вибіркове читання. Бесіда.

— Прочитайте, як Лисичка частувала Журавля.

— Як Журавель віддячив Лисичці? Прочитайте.

— Чому Лисичка зареклася не дружити з Журавлем?

5) Робота над інтонацією читання казки. Бесіда.

— Як треба читати спонукальні речення?

— Як треба читати слова Лисички? (улесливо, хитрувато).

— Назвіть слова-звертання (лебедику, Журавлику).

— Зверніть увагу на слова автора, яким голосом їх треба читати?

6) Інсценування казки.

IV. Домашнє завдання

1) Читати казку виразно.

2) Порівняти казку народну «Лисичка і Журавель» і казку з такою ж назвою І. Франка. Визначити, що спільного і цих казках; чим відрізняються.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 10085 | Рейтинг: 2.0/2
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
В. Сухомлинський «Про що думала Марійка». О. Буцень «Новий м'яч»
Запитання до природи. Як економно використовувати воду вдома?
Поняття про композицію як витвір мистецтва. Практична робота «Півник і курочк...
Робота з природним матеріалом. Аплікація із рослинних форм. Сюжетна аплікація...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]