💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

А. М'ястківський «Неня». Д. Білоус «Звертання»

УРОК 12

Тема. А. М'ястківський «Неня». Д. Білоус «Звертання»

Мета: вчити читати в особах, збагачувати словниковий запас учнів синонімами; вчити правильно звертатися до близьких; виховувати повагу до старших, навички культури поведінки; виховувати в дітей почуття любові до найдорожчої людини, бажання приносити їй радість.

Обладнання: підручник, портрети письменників, етимологічний словник для початкових класів.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Читання оповідання А. Коваля «Слова розповідають». Бесіда.

— Яке значення слова написати нове?

— Що означає слово «пістрявий»?

— Як називається розмальоване яйце?

— Що вам найбільше сподобалось в оповіданні?

2) Виразне читання вірша Л. Компанієць «Ковалівна».

2. «Розпитування».

1) Читання складів із голосними звуками [і], [е], [о]. ^

2) Читання з дошки вірша В. Гринько з метою відпрацювання інтонації, артикуляції.

Мати, матінка, матуся,

Мама, мамочка, мамуся! —

Називаю тебе я, рідна ненечко моя!

У ч и т е л ь . — Скільки слів, близьких за значенням до слова «мати», вжито у віршику?

— А як ви звертаєтесь до мами?

— Яке із звертань сьогодні ви почули вперше або чуєте дуже рідко?

II. Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь . Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання Андрія М'ястківського «Неня» і вірш Дмитра Білоуса «Звертання», із яких повчимося, як правильно звертатися до рідних і дорогих нашому серцю людей.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання А. М'ястківського «Неня».

1) Передбачення змісту твору за заголовком і малюнком.

У ч и т е л ь . Прочитайте заголовок твору, розгляньте малюнок перед твором. Подумайте, про кого йтиметься в оповіданні.

2) Читання твору вчителем.

— Чи правильним було наше передбачення?

— Між ким відбувалася розмова?

3) Словникова робота.

Малий, додає, Демид, збирається, дивується, розкажи-но, допитується, українська.

4) Повторне читання оповідання вголос.

5) Бесіда за змістом твору.

— Чому хлопчик не одразу зрозумів, про кого говорив дідусь?

— Прочитайте, як можна назвати маму.

— Що здивувало хлопчика?

— Що дідусь пояснив онукові?

— Чи сподобалось Дмитрику, що можна так називати маму?

— Прочитайте слова, які описують хлопчика.

— Прочитайте тільки питальні речення, передаючи голосом відповідну інтонацію.

— Прочитайте слова мами.

— Прочитайте речення із звертанням.

2. Вправи з читання.

1) Читання оповідання в особах.

2) Вправа на подання регресій (перечитування): дітям пропонується мовчки прочитати текст, напівприкриваючи букви лінійкою.

3. Фізкультхви линка. Вірш «Допоможемо мамі» з імітацією рухів.

Дружно вправними руками

Допоможемо ми мамі.

Посуд гарно перемиєм,

Витрем насухо, складем

І при цьому не поб'єм.

Пил зітрем і підметем —

Скрізь порядок наведем.

4. Колективна робота.

Опрацювання вірша Д. Білоуса «Звертання».

1) Підготовча вправа з розгадуванням мовної загадки.

У ч и т е л ь . Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені букви. Подумайте, які з них ви найчастіше вживаєте і коли.

Та...о, та...ко, тат...сь, тат...чко, тат...нього, т...тусик.

Д...д, ді...ок, дід...сь. ді...унь, діду...енько, дід...ган.

Б...бка, ба...ця, баб...ня, баб...ся, бабу...ечка.

У ч и т е л ь . Якщо ви вживатимете ці слова щоденно, то станете найласкавішою дитиною. А не такою, як герой вірша «Звертання».

2) Читання вірша вчителем. Бесіда.

— Чи вживав такі чудові слова Федько?

— Як він звертався до мами і тата?

3) Словникова робота. Пояснення значення слів.

Сокровенне — щось особисте, своє.

Творить — утворює, робить.

Оглашає — оголошує.

Белькотати — незрозуміле говорити.

Кумекать — розуміти.

5. Вправи з читання.

1) Читання вірша учнями напівголосно.

2) Вибіркове читання.

— Як автор звертається до рідних? Як називаються такі слова?

— Які звертання творить Федько? Чому вони «душу вивертають»?

— Чи схвалює автор таке мовлення хлопчика?

— Чому ж він так говорить?

— Прочитайте, на що може бути схожим наша мова, коли будемо говорити, як Федько.

— Прочитайте окличні речення; питальні речення.

— У яких реченнях описано захоплення автора красою рідної мови, а в яких — обурення від розмови Федька?

3) Виразне читання вірша.

IV. Підбиття підсумків уроку

1. Бесіда.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Якими звертаннями до рідних ви користуєтесь?

— А як ласкаво і ніжно можна звертатися до дядька і тітки, брата і сестри?

2. Робота в зошитах (с. 7—8, завдання 2, З, 4).

V. Домашнє завдання

1) Читати вірш, аналізуючи репліки дійових осіб.

2) Читати виразно оповідання.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 4772 | Рейтинг: 0.0/0
Коло і круг. Вправи та задачі на засвоєння таблиці множення числа 3. Порівнян...
Застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до випадку обчисл...
Загальні уявлення про папір та його виробництво. Види паперу. Економне викори...
Щоб бути здоровим і все встигати робити
Зв’язок дій множення й ділення. Розв’язання задач і прикладів на дії першого ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]