Літературна казка. Ернст Теодор Амадей Гофман «Лускунчик і Мишачий король»

Урок 8

Тема. Літературна казка. Ернст Теодор Амадей Гофман «Лускунчик і Мишачий король»

Мета: ознайомити учнів з казкою Е. Т. А. Гофмана; вчити самостійно розрізняти, визначати, обґрунтовувати жанрові ознаки літературних творів, складати невелику усну розповідь про життєвий шлях письменника, висловлювати особисті міркування щодо прочитаного; виховувати уважність.

Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань ►► Дидактична гра «Опорні слова»

Дидактична мета: вчити запам’ятовувати деталі сюжету, відтворювати їх в усних переказах.

1) Скрипка, вишивальниця, вовчиця, пастка, принцеса. («Вишивальниця птахів», грецька казка)

2) Сторож, савана, леопард, змія, страус. («Сторож савани», кенійська казка)

3) Брати, півбудинка, півосла, суддя, вирок. («Як гукнеш — так і відгукнеться», ефіопська казка)

4) Дракончик, бджола, чернець, Тенгу, монастир. («Тенгу», японська легенда)

 ►► Дидактична гра «Відгадай»

Дидактична мета: розвивати вміння впізнавати жанри різних творів, закріплювати знання основних особливостей жанрів.

Учитель зачитує уривки творів різних жанрів. Діти відгадують, який за жанром цей твір, і доводять свою думку. Виграє той, хто дасть найбільше правильних відповідей.

Наприклад:

• Казка, друзі, — не на сміх,

Не із брехеньок пустих.

Казка — це не просто міх небувалих лих і втіх...

(Валентин Бичко «Казка, друзі, — не на сміх», вірш)

  • Народився Робін Гуд у Ноттінгемському графстві, неподалік від

міста Локслі. («Робін Гуд», англійська легенда)

  • Ліс — не школа, а всіх навчає. (Прислів’я)

• Біля корабельного дзвона боцман поставив високу скриню. Матроси скаржились, що та скриня заважає їм вибивати склянки.

(Микола Трублаїні «Пустуни на пароплаві», оповідання)

  • Летить — пищить, сяде — мовчить.

Хто його вб’є, той свою кров проллє. (Загадка)

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Назва розділу — «Літературні казки» — підказує, що йдеться про казки, які, на відміну від народних, мають автора. Тому їх ще називають авторськими.

Як і в народних казках, у цих творах дійовими особами є люди, тварини, рослини...

Сьогодні ви послухаєте уривок з казки «Лускунчик і Мишачий король».

Автор її — відомий німецький письменник Ернест Гофман. Народився Ернест Теодор Амадей Гофман у 1776 році в Кенігзберзі (зараз це російське місто Калінінград). Хлопчиком він був веселим, дуже допитливим і ще в школі виявив великий хист до музики і малювання. Ернест також наполегливо опановував мистецтво слова: залюбки складав вірші, оповідання, казки тощо. Але вчитися після школи пішов, як і його батько, на правника, бо в ті часи це був фах, що давав змогу людині забезпечити собі та своїй родині життя. Після навчання Е. Гофман почав працювати у суді, але недовго. Невдовзі став керівником оркестру, потім диригентом та художником-декоратором у театрах. І весь час багато писав. Спершу то були музичні твори: опери, дуети, вокальні п’єси, статті про музику та про музик. З 1812 р. Е. Гофман майже цілком віддається літературі. З того часу він написав чимало: романи, повісті та оповідання, що разом склали 6 великих томів. Найвідоміші з них — збірки оповідань і казок «Фантазії в дусі Калло», «Серапіонові брати», романи: «Еліксир диявола», «Життєві переконання кота Мурра». Гофман — автор опер «Аврора», «Ундина». Йому було всього 46 років, коли він пішов з життя. Він здобув собі світову славу художніми творами. Майже всі його оповідання та повісті мають казковий сюжет, у них поруч із людьми діють феї, чаклуни, добрі і лихі духи, тварини. Та є серед героїв Гофмана люди, особливо діти, які мають чисте, вразливе серце.

Запрошую вас побувати в дивовижному світі Гофмана.

 зажадала

 найтвердіші

 безперестанку

 присоромлений

IV. Робота над новим матеріалом

1 Первинне слухання твору

— Назвіть дійових осіб казки.

— Хто її головний герой?

2 Словникова робота

ГусариЛускунчик

тулупспоконвіку

вельмипредки

ошатнийнайдужче

— Доберіть синоніми до слів: вельми, ошатний, споконвіку.

3 Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання

— Прочитайте, яким був Лускунчик, що стояв тихо і скромно під ялинкою.

— Кому батько доручив доглядати й оберігати Лускунчика?

— Хто ще мав право користуватися його послугами?

— Чим Марі сподобався Лускунчик?

— Яким було його обличчя, очі? Пригадайте.

— Яким було ставлення Фріца до Лускунчика? Прочитайте, що говорить про це батько.

— Доведіть, що Марі була доброю і вразливою дівчинкою.

— Перекажіть уривок казки від імені Марі, а потім — від імені Фріца, передаючи інтонацію їх ставлення до Лускунчика.

V. Підсумок уроку

— Поміркуйте, чому Марі була сердита на хрещеного Дросель-маєра.

— Що вас здивувало в казці?

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (08.05.2014)
Переглядів: 2581 | Рейтинг: 0.0/0
Аплікація із рослинних форм
Число і цифра 3. Порівняння чисел у межах 3. Написання цифри 3. Порівняння до...
Таблиця ділення на 5. Вправи та задачі на засвоєння таблиці ділення на 5. Зад...
Тарас Шевченко. Урок позакласного читання
Письмове приладдя. Правила сидіння за партою. Ознайомлення із зошитом для пис...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]