💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Праця людей годує, а лінь марнує

Тема: Праця людей годує, а лінь марнує.

Мета: учити дітей міркувати, робити висновки; співставляти вивчене з життєвим досвідом; привчати цінувати слово, дотримувати його, не обіцяти, якщо не впевнений у тому, що виконаєш обіцянку; виховувати чесність, правдивість, працьовитість.

Обладнання: магнітофонний запис тексту оповідання Є. Дубаря «Треба», картки «Моральні правила».

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Зачитування правил, складених удома.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Інтелектуальна розминка.

— Про яку рису характеру свідчать ці вчинки?

1) Оля з Катрусею розглядали малюнки в книзі. Сашко, пробі-гаючи исівз дівчаток, зачепив і звалив книгу. Хлопчик підняв книгу, віддав дівчаткам, вибачився.

2) Андрійко смакував яблуко і помітив, як на нього поглядає Олег. Андрійко здогадався, що Олегу теж хочеться яблука (хлопчика виковує бабуся). Він вийняв із портфеля ще одне яблуко і сказав Олегу: «Пригощайся, будь ласка».

3) Учителька Надія Іванівна попросила Валю віднести мамі хворого Іванка записку і подала їй учетверо складений папірець. Валі дуже хотілося розгорнути папірець і прочитати. Але вона цього не зробила.

2. Визначення дітьми що таке «добро», «доброта», «делікатність».

3. Дидактична гра «Опиши характер».

Учень записує на дошці гарні риси характеру людини. Діти доповнюють список, добираючи протилежні за значенням слова.

4. Робота над прислів'ям.

— Якій людині ви б сказали таке прислів'я: «Менше слів, більше діла»? (Яка любить говорити, але мало працює; багато обіцяє, але обіцянок не виконує.)

— Якою уявляєте ви собі цю людину? Опишіть.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

На цьому уроці ми обговоримо питання «Що значить дотримувати слова?».

V. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

1. Читання оповідання мовчки у супроводі магнітофоного запису.

(Звучить оповідання «Треба» Є. Дубаря.)

— Які бажання з'являлись у хлопчика? Це гарні бажання?

— Чому він їх не зміг виконати?

— Що легше: дати слово чи виконати його?

— Яка потрібна риса характеру, щоб дотримувати слова? (Працьовитість.)

2. Слово вчителя.

Усе, що нас оточує, створено людськими руками і розумом: заводи, будинки, автомобілі тощо. Працюють і дорослі, і діти. Кожен виконує посильну роботу. Іноді за бажанням, іноді — тому, що треба обов'язково щось робити. Український народ поважає тих, хто трудиться, і не любить того, хто каже «не вмію», «не знаю», «не хочу», «зроблю потім».

3. Робота за підручником.

Розгляньте малюнки (с. 48). Дайте дітям імена. Порадьте, як краще ділтя. Свої поради викладіть у формі спонукальних речень.

4. Фізкультпауза.

5. Інсценізація за твором В. Шаповалова «Втрачений день».

Дійові особи: батько, три сини (Юрко, Микола, Петрик). Батько: Як ви сьогодні прожили день, розкажіть. Ю р к о: Я сьогодні посадив дерево. Батько: Ти сьогодні добре прожив день. Микола: Я сьогодні зайчика намалював. Батька: Ти теж непогано прожив день. Петрик: Я сьогодні в м'яча грав... і морозиво їв. Батько (сумно): У тебе сьогодні втрачений день.

6. Інтерактивна гра «Мікрофон».

— Чому батько так відповів третьому синові?

— Що міг корисного зробити Петрик протягом дня?

— Як ви можете пояснити його слова?

7. Робота над прислів'ями.

Оберіть прислів'я, яке було б порадою для Петрика.

«Щоб руки не мерзли, налягай на роботу».

«Для їжі є час, для праці — пора».

«Ледачого всі обминають, а роботящого шанобливо вітають».

«Добре у світі тому жити, хто працьовитий».

«Праці — життя, дозвіллю — година».

«Роботящі руки гори вернуть».

«Якщо добре працюватимеш — честь і славу матимеш».

«На дерево дивись, як ходить, а на людину,— як робить».

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Бесіда.

— Який висновок з уроку ми можемо зробити для себе?

— Чи завжди ви дотримуєтесь даного слова, доводите справу до кінця?

— Які риси характеру вам треба у собі виховувати?

Давайте разом прочитаємо пам'ятку «моральні правила», яка

лежить у кожного з вас на парті.

Хай ці правила допоможуть вам бути чесними, обов'язковими, працьовитими.

Моральні правила

1) Перш ніж обіцяти, подумай, чи зможеш потім виконати цю обіцянку.

2) Якщо дав слово, то дотримуй його.

3) Якщо не навчився дотримувати слова, виконувати свої обіцянки і доручення, то спробуй поставити перед собою нескладне завдання й обов'язково довести його до кінця.

4) Якщо обіцяв комусь принести книгу, зошит, іграшку чи якусь іншу річ або прийти до визначеного часу, обов'язково виконай обіцянку.

5) Якщо у тебе щось трапилось і ти не можеш виконати обіцянку, обов'язково знайди можливість повідомити товариша, учителя.

6) Слідкуй, щоб твоє слово не розходилося з ділом.

7. Читання вчителем вірша з подальшим обговоренням.

Обіцяв сестричці сома

В мене вудки, як у тата, Довгі, довгі та міцні! Можна сома підсікати На самісінькому дні. Тільки сом таке ледащо — Не клює та не клює! Ось лина впіймаю краще, Бо й нажива добра є. Покладу лина в корзину, Та й на цім розмова вся! Не клює... Та що линина? От зловлю я карася. А до кінчика гачка Причеплю я черв'ячка. Не впіймається карась — Клюне окунь або в'язь. Є ж у річці риба всяка... Упіймать би вже хоч рака! Обіцяв сестричці сома, А ні з чим прийду додому...

В. Ладижець

— Що у вас викликало посмішку?

— Виберіть для героя вірша правило з пам'ятки,

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Оберіть вислів, який стосується вас.

1) «Я зрозумів, що значить дотримуватись даного слова».

2) «Я зрозумів, що значить дотримуватись даного слова, і знаю, які недоліки в мене є».

3) «Я не тільки зрозумів тему і знаю свої недоліки, але також довідався, як зможу працювати над собою».

Заплющте очі і за допомогою пальців покажіть, яку відповідь вибрали.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюватидекст на с. 46—48.

2. Переказати зміст пам'ятки «Моральні правила».

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (10.01.2015)
Переглядів: 1327 | Рейтинг: 0.0/0
Осінь щедра, осінь золотава. Урок позакласного читання
Здоров'я і хвороби. Інфекційні та застудні хвороби. Їх профілактика, щепл...
І. Гнатюк «Наша хата». Прислів'я. «Роде наш красний» (українська народна ...
Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу....
Охорона природного довкілля
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]