Урок 40 Тема. Чергування голосних о, е, і в коренях слів Мета: ознайомити учнів із властивістю голосних у корені слова, чергуванням з о на і та е на і; формувати вміння учнів користува- тися цією особливістю при зміні слів або доборі спільнокореневих; збагачувати словниковий запас; розвивати каліграфічні навички, вміння узагальнювати; виховувати почуття поваги до старших. ХІД УРОКУ Організація класу до уроку Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання (Впр. 182) Як ви розумієте вислів: «Народ — зодчий мови, мова — зодчий народу»? Поясніть значення слів. Зодчий — художник-будівельник; творець — той, хто створює що-небудь цінне; будівничий — який створює що-небудь; творчий; архітектор — фахівець з архітектури, будівничий. Чи є спільнокореневими слова роду, народ, рідне? Оголошення теми й мети уроку Сьогодні на уроці ми ознайомимось із ще однією особливістю української мови. Зокрема ми поспостерігаємо за змінами голосних у корені, потренуємось у вмінні чергувати їх. Вивчення нового матеріалу 1. Спостереження чергування голосних звуків у коренях слів Рід, рХдне, родина. (о — і) Вправа 183 (усно). Які голосні звуки чергувалися з і? Спробуємо зробити висновок, коли в таких випадках писати о та е, а коли — і. Подивіться на слова першого стовпчика та скажіть, у якому складі (закритому чи відкритому) стоять о та е. (У відкритому) А в якому опиняється голосна і? (У закритому) Чи можете ви зробити висновок, коли писати о та е, а коли — і? 3) Хвилинка-цікавинка. ЯК ЧЕРГУЮТЬСЯ ГОЛОСНІ В переливах слів ми раді Відтінити тут одне: Там, де і в закритім складі, У відкритім — о та е. У закритім складі кінь, У відкритому — коня. Поміркуй над цим, прикинь — Не поїдеш навмання. У закритім складі гість, У відкритім — гостя жди. У закритім складі шість, У відкритому — шести. Не кінець тут прикладам, — Ще раз вам викладем: Лебідь — лебедя; обід — обода, Невід — невода, чобіт — чобота... А є й виняток: хобот — хобота. Й ще сучасніший: робот — робота. (Д. Білоус) Отже, у якому складі — закритому чи відкритому — чується звук [і]? Звуки [о] та [е]? Тренувальні вправи на чергування голосних у корені Усно змініть слова так, щоб змінився голосний звук у корені. Утворіть і запишіть словосполучення з кожною парою слів. Навчальні речі — навчальна річ; скрикнув від болю — терпів біль; пухнасті коти — пухнастий кіт; старі воли — старий віл; гострі роги — гострий ріг; скляні столи — скляний стіл; кухонні ножі — кухонний ніж; сильні громи — сильний грім. Чому всі утворені слова мають голосний і? (Стоїть у закритому складі.) Робота над віршем (Впр. 185) Прочитайте вірш. Знайдіть звертання. Яке ставлення до бабусі передає автор? Змініть виділені слова так, щоб голосний звук у них змінився. (Твого — твій, коси — кіс, іній — інею, ночі — ніч) Закріплення вивченого матеріалу Робота над текстом (Впр. 186) Прочитайте текст. Чи доводилося вам чути дзвін маленьких сніжинок? Випишіть спільнокореневі слова. Яке чергування відбулося? (Дзвонить, дзвш, давшочки, дзвенять.) ([о] л [і] л [е]) Зробіть звуко-буквений аналіз слова дзвонить (усно). Відгадування загадок Запишіть відгадки у стовпчик. Сопе, хропе, чхає, Сюди-туди зазирає; На морозі замерзає, Бо одежини не має. (Ніс) У щуки зовсім їх немає, А білий гриб одну лише має. Курчатко — дві; а що з трьома? Нехай кмітливий відгадає! А чорний жук їх має шість... Що це таке — хто відповість? (Ноги) Мене не їдять І без мене не їдять. (Сіль) Сам у церкві не буває, А інших туди закликає. (Дзвін) Стоїть дім. Увійдеш у нього сліпим — Вийдеш зрячим. (Школа) Змініть слова або доберіть спільнокореневі так, щоб у корені відбулося чергування. Ніс — ... (носом); ноги — ... (ніг); сіль — … (солі); дзвін — ... (дзвону); школа — ... (шкіл, шкільний). Підсумок уроку Які зміни можуть відбуватися в корені при зміні слів або доборі споріднених? Домашнє завдання Вправа 187, С. 80. Джерело: noindex | |
| |
Переглядів: 4023 | |
Криволінійне різання паперу. Виготовлення дидактичної гри «числове віяло» |
Вирази зі змінною. Позначення змінної буквою. Розв'язування і порівняння ... |
Робота з папером. Декоративна аплікація |
Елементарне поняття про декоративно-ужиткове мистецтво (ДУМ). Практична робот... |
Материнська свята доброта. Урок позакласного читання |
Всього коментарів: 0 | |