За вікном летить сніжок. Складання речень з використанням допоміжного матеріалу

Урок 7 (варіант ІІ)

Тема: За вікном летить сніжок. Складання речень з використанням допоміжного матеріалу

Мета: за допомогою художніх засобів вчити дітей складати речення на задану тему, сприймати івідчувати емоційне забарвлення слова, розвивати фантазію, спостережливість, вміння доцільно вживати образні вирази; виховувати любов до природи.

Обладнання:картина «Перший сніг», ілюстрації.

 Хід Уроку

1. Організація класу до уроку

2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку

2.1. Бесіда

- Продовжити речення:

«Щоб результати на уроці гарні мати, нам необхідно із собою взяти старання, лінь, натхнення, неуважність, наполегливість»

- Як ви розумієте такий вислів?

«Рідна мова – це музика й малювання» (В. Овсянко- Куликовський.)

- Слово торкається струн людської душі і звучить музика. Вона може бути спокійною, тривожною, лагідною, запальною, надихаючою….

Сьогодні ми спробуємо за допомогою слів творити картину на тему: «За вікном летить сніжок». Після кожного правильно виконаного завдання на полотні з’являтимуться нові деталі. Постараємось, щоб картина нам сподобалась, вийшла гарною.

3. Робота над новим матеріалом

3.1. Аудіювання на тлі музики

- Послухайте вірш, уявіть змальовану в ньому картину, зверніть увагу, що сказано про сніжинку.

(Хлопчик зі сніжинкою читає вірша).

Упала сніжинка мені на рукав

Яка ж вона гарна, а я і не знав,

Біленька, пухнаста, така чарівна,

А я завжди думав – вона крижана…

Дивився на неї я мить чи хвилинку

«Ти звідки взялася ?» - спитав я сніжинку.

І диво маленьке, легке, невеличке

Мені відказало: «Я просто водичка»

Від сонечка раптом вона заіскрилась,

Краплинкою стала, водою зробилась.

- Сніжинка (яка?) біленька, пухнаста, чарівна, крижана.

- Схожа на (що?) зірку, пушинку, кришталеву квіточку.

- Із даних слів утворити речення:

повітрі, кружляють,У, біленькі, сніжинки, пухнасті.

(У повітрі кружляють біленькі пухнасті сніжинки).

(На полотні з’являються сніжинки)

3.2. Робота в групах

- Замінити слова.

1 група у повітрі; (у високості, над землею, вгорі)

2 група кружляють; (вальсують, танцюють, літають)

3 група сніжинки (пушинки, метелики, зірочки)

Скласти речення із заміненими словами.

- Які почуття у вас виникають, коли йде пухнастий сніг?

3.3. Поетична хвилинка

Читання вірша Людвіга Єжи Керна «Сніг»

Скажіть, чи не правда: було б пречудово,

Щоб сніг кольоровим зробився раптово?

Чи то бузковим,

Чи то бордовим,

Чи то зеленим,

Чи навіть беж

3.4. Інтерактивна вправа «Займи позицію»

- Хто вважає, що було б добре, якби сніг зробився кольоровим, піднімає картку бузкового кольору, а хто хоче, щоб сніг залишався природнім, - білу. Доведіть свої міркування, використовуючи слова:

Я вважаю, що…Оскільки… Наприклад…. Отже,…

-А ось послухайте, як далі розмірковує поет:

Зима би зробилася дивом казковим!

А баби із снігу були б кольорові-

Чи то бузкові,

Чи то бордові,

Чи то зелені,

Чи навіть -

Беж.

І стали б тоді пустотливі хлоп’ята

Щодня кольоровими сніжками грати

Чи то бузковими,

Чи то (всі хором) бордовими

Чи то зеленими,

Чи навіть –

Беж.

Було б непогано, щоб мрія здійснилась,

Та з неба поволеньки падає білий

Навдивовижу-

Ніжний- преніжний,

Сніжний-пресніжний

Сніг.

(Людвіг Ежи Керн. Переклав з польської А. Костецький)

Фізкультхвилинка. (Під музику «Сніг кружляє, літає і тає…»

- Уявіть себе сніжинками і покружляйте під музику.

(З’являються замети)

3.5. Добір римдо слова сніжинки

(пушинки, ялинки, краплинки)

(На картині з’являється ялинка).

3.6. Практичні завдання:

а) Доповнити вірш словами. (Усно)

Ой сніжок, ой сніжок!

Він накрив увесь (лужок)

Стало так біленько, чисто,

Гарно й дуже (урочисто). (Домальовуємо зайчика)

б) Складання речень за малюнками.

в) Вставити слова з довідки, що підходять за змістом.

Дібрати заголовок (письмово, з коментуванням )

(Прихід зими)

Дихнув (перший) мороз, пробіг на (срібних) ковзанах річкою. Закружляли лапаті (сніжинки). Прийшла (чарівна) зимонька.

г) Знайти межі слів, прочитати і пояснитиприслів’я.

Зимазснігами-літозхлібами

Наполяхснігхвилястий-будутьхлібарясні.

4. Підсумок уроку

   - Чи сподобалась вам картина? А завдання, які ми виконували?

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 5831 | Рейтинг: 1.5/2
Найбільші річки та озера України, їх значення для людини
І. Гнатюк «Наша хата». Прислів'я. «Роде наш красний» (українська народна ...
Як людина пізнає світ
П. Глазовий «Як Сергійко вчив клоуна Бобу складати вірші»
Червона книга. Червонокнижні рослини рідного краю
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]