💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?

Урок 19

Тема. Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?

Мета: з'ясувати властивості води, значення води в природі; розповісти про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний); дослідити, куди зникає вода з калюжі; виховувати пізнавальний інтерес.

ХІД УРОКУ

I . Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

1 Вправа «Погода»

Сьогодні грудня, день тижня Надворі погода. Небо Опади Вітер

— Як змінилася погода за цей тиждень?

Світ неживої природи 79

2 Робота над загадкою

Я і хмара, і туман,

І струмок,і океан,

І літаю, і біжу,

І скляною бути можу! (Вода)

— Сьогодні ми дізнаємося, як вода перетворюється на туман, або може стати шматочком льоду, яке значення має вода в природі.

III. Вивчення нового матеріалу

1) Читання казки учителем.

Зібралися якось Орел, Щука і фігуристи-спортсмени та розговорилися про те, яка речовина на світі їм більше подобається.

Ф і г у р и с т и . Наша речовина тверда як камінь, абсолютно прозора, на сонці блищить і іскриться — душу радує.

Щ у к а. А я люблю рідку речовину. Вона така пружна!

Орел. Мені подобається біла речовина, як я сам. Вона така легка! Я часто бачу її біля свого гнізда високо в горах.

2) Дослід (проводить учитель).

— Показали фігуристи свою улюблену речовину (шматочки льоду на блюдці). Показала щука своє — воду в тарілці. А Орел говорить: «У мене тут її немає, але зараз буде».

На штативі один під одним розташовують: спиртівку — тарілку з водою — блюдце з льодом. Проводять спостереження за випаровуванням і конденсацією пари.

— Звідки на дні блюдця взялися краплі води? Чому у блюдці з'явилася вода? (Пара від киплячої води піднімалася вгору, а на холодному блюдці знову перетворювалася на воду; лід у блюдці почав від тепла танути — перетворювався на воду.)

— Засміялися радісно Орел, Щука і фігуристи. Виявляється, любили вони одну і ту саму речовину — воду, але спостерігали кожний по-різному. Вони почали всім загадувати загадку: «Донизу летить крапельками, а вгору — невидимками». (Вода) Ми можемо спостерігати воду в трьох станах: рідкому, твердому і газоподібному.

3) Бесіда (на основі побаченого).

— Яка вода у склянці?

— Яка вода падає з хмар на землю влітку? взимку?

— Яка вода випаровується з носика чайника, що стоїть на вогні?

— Якою буває вода?

Учні складають речення, розповідають про стани води і міркують: чому взимку йде сніг; як довести, що сніг і лід — це замерзла вода; що відбувається з бурульками теплої сонячної днини; чому заборонено смоктати бурульки і сніг.

4) Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?

— Після дощу вулиці та дахи будинків мокрі, скрізь калюжі.

Але з'явиться сонце — і усе висихає. Куди зникає вода? (Вона випаровується, перетворюється на невидиму пару, що розчиняється в повітрі.)

— Що відбувається з водою в річках, озерах, морях? (Вона теж випаровується.)

— Поставимо тарілку з водою і склянку з водою. Де швидше випарується вода? (З тарілки вода швидше випаровується, ніж зі склянки. Чим більше поверхня води, тим швидше відбувається випаровування.)

— Що відбувається з водою в холодну погоду? (Вона теж випаровується, але не так швидко, як у теплу.)

— Улітку на вулицю вивішують мокру випрану білизну. Що відбувається з білизною? (Вона через деякий час стає сухою.)

— Куди зникає вода? (Вона перетворилася на водяну пару, випарувалася.)

2 Води на Землі багато

1) Робота над загадкою.

Що таке: пливе і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає — все всихає,

Звірі й птахи помирають? (Вода)

2) Робота за ілюстрацією.

— Якщо поглянути на нашу планету з Космосу (ілюстрація), то побачимо, що вона блакитна, адже поверхня Землі на 3/4 вкрита водою.

3) Де саме на Землі ми можемо знайти воду?

— Відгадайте загадки.

• Узимку спить, а влітку шумить (взимку по ній ходять, улітку їздять). (Річка)

• Посеред поля лежить дзеркало, скло блакитне, рама зелена.

(Озеро)

• Ключем вода б'є. (Джерело, струмок)

— Де ще ми бачимо воду? (Море, океан, льодовик)

• Ніг немає, а йде, очей немає, а плаче. (Хмара)

Світ неживої природи 81

— Води на Землі багато. Вона в морях і річках, вона застигла в льодовиках і на гілках дерев, вона парує в повітрі. (Іній)

— Але це ще не усе!

Учитель здавлює пальцями листок рослини — між пальцями з'являється вода.

— Де ще можна знайти воду на землі? (У рослинах)

— Дійсно, у листях, стеблах, плодах рослин теж міститься вода

(наприклад, помідор на 95 % складається з води, огірок — з 98 % води).

У тілі тварин і людини теж є вода — 65 %. Вода є в кожній живій істоті.

Візьміть будь-який камінь із дороги — і в ньому, в його найдрібніших щілинах, міститься вода. Там, де є вода, завжди є життя.

У тих місцях, де немає або замало води, люди риють колодязі, канали, створюють штучні моря і водосховища.

— Діти, ми втрачаємо цю воду щодня. Як саме? (Ходимо до туалету, пітніємо, видихаємо з повітрям)

— На добу людина таким чином утрачає до 4 літрів води. Як зарадити собі? (Потрібно пити воду.)

3 Значення води для тварин і рослин

— Що сталося б, якби в природі зникла вода? (Де немає води, там немає життя.)

— Рослинам потрібна вода? Вони п'ють? (Звісно, так.)

— Що станеться, якщо не поливати кімнатні рослини? (Вони засохнуть.)

— Чи можуть рослини, тварини і людина жити без води? (Ні.

Людина може прожити без води 3 доби.)

— Чи потрібна вода тваринам?

— Для чого тварини використовують воду?

На дошці — ілюстрації: кит, риби, бобер, боброва хата.

— Багато тварин мешкають у воді. Бобер споруджує собі будинок посеред водойми з підводним входом — це захист від хижаків.

Кит на повітрі був би роздавлений власною масою. Тільки у воді може він знайти потрібну кількість їжі.

Жаби народжуються у воді та мешкають біля неї та в ній.

Висновок. Вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини і люди п'ють воду для того, щоб постійно оновлювати її запаси в організмі. Без води живий організм гине. Для деяких тварин (наприклад, риб), вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Без води не можуть жити рослини.

4 Використання води людиною

— З давніх часів люди використовують річкові та морські шляхи для плавання і перевезення вантажів. Силу води люди вже давно змусили служити собі. Спочатку це були водяні млини і машини.

Тепер побудовані потужні гідроелектростанції.

На дошці — ілюстрація «Хвиля».

— Скільки сили у хвилі! На висоту багатоповерхового будинку здіймаються хвилі й з ревом падають униз. Чи використовує людина цю величезну силу води? (Людина будує ГЕС і виробляє електроенергію.)

— Потрібна вода в промисловості (наприклад, в паперовій). На виробництво одного підручника витрачають 16 л (півтора відра) води. А скільки цих підручників у нашому класі, школі?

Людина повинна поливати поля, інакше загинуть овочі та злаки.

Учені придумали, як зменшити кількість шкідливих газових викидів, що утворюються у двигуні автомобіля. Це можна зробити, якщо використовувати водневий двигун.

Кількість чистої води на Землі зменшується. Люди все більше використовують воду для потреб промисловості, сільського господарства і забруднюють її відходами виробництва. Учені придумали різні способи очищення води.

— Сьогодні вранці ви всі використовували воду?

— Яку властивість води ви використовуєте, коли миєте руки, посуд? (Вода потрібна не лише для пиття і приготування їжі, але й для підтримання чистоти нашого тіла, посуду, одягу, житла.)

— Пам'ятайте: воду потрібно берегти! На земній кулі вже є території, де воду продають, оскільки її бракує.

Висновок. Вода дуже потрібна і людині, і рослинам, і тваринам.

Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.

•• Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

— У якому стані може перебувати вода? (Рідкому, газоподібному, твердому)

— Що станеться з водою у блюдці, якщо ми поставимо її біля гарячої батареї? (Вона випарується.)

— Що станеться з водою у блюдці в морозильній камері? (Вона замерзне.)

— Що станеться з водою, якщо ми витягнемо блюдце з морозильної камери? (Вона знову стане рідкою.)

Світ неживої природи 83

2 Визначення речовини за її властивостями

• Непрозорий, білий, рихлий, позбавлений смаку, швидко тане в теплі. (Сніг)

• Непрозорий, білий, твердий, солодкий, швидко тане у воді. (Цукор)

• Прозорий, безбарвний, твердий, слизький, крихкий, в теплі тане повільно. (Лід)

• Прозоре, безбарвне, тверде, слизьке, крихке, не тане. (Скло)

3 Робота над загадками

• Яку воду можна носити у решеті? (Сніг)

• Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)

• «Що це? Що це? — всі кричать, —

Білі мухи он летять!» (Сніг)

• Скатертина біла весь світ накрила. (Сніг)

• Узимку горою, а літом водою. (Сніг)

• Текло, текло, та і лягло під скло. (Вода і лід)

• І в огні не горить, і в воді не тоне. (Лід)

• Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)

• Без чого не буває криниці? (Без дна)

• У який горщик не можна налити воду? (У повний)

• Синя, соковита, на дереві росте,

А «с» на «з» змінити —

Великий дощ впаде. (Слива — злива)

• Якщо із «з» візьмеш це слово,

Великий дощ впаде раптово.

Як тільки «з» на «с» заміниш,

Між фруктами мене зустрінеш. (Злива — слива)

4 Гра «Встав потрібні слова»

• Вода буває у... станах.

• Коли холодно, вода...

• Коли кипить чайник, з його носика виходить...

• Вода... сіль і цукор.

• Вода... пісок, камінчик, цвях.

• Вода потрібна...

V. Підсумок уроку

— Де зустрічається вода в природі?

— Чи можуть жити без води рослини, тварини?

— У яких трьох станах може перебувати вода?

— Які властивості води ви знаєте?

— Які загадки запам'ятав?



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (05.08.2013)
Переглядів: 8314 | Рейтинг: 5.0/2
Кілограм. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10. Порі...
Цілісність форми. Особливості створення складної форми на основі простих форм...
В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
А. М'ястківський «Казка про яблуню». В. Коломієць «Не лови метелика».
«Золотаосінь»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]