Народні символи України. В. Скуратівський «Калина». П. Тичина «Де не глянь — колоски». Т. Коломієць «Хліб». Загадка

Урок 43

Тема: Народні символи України. В. Скуратівський «Калина». П. Тичина «Де не глянь — колоски». Т. Коломієць «Хліб». Загадка

Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділяти в творі головну думку; розширювати знання учнів про символи України; виховувати любов до Батьківщини, шанобливе ставлення до хліба.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

 1 Робота над скоромовкою

Всім подобається це куце цуценя.

 2 Робота над чистомовкою

 Чі-чі-чі, чі-чі-чі! — сидить Оля на печі.

 Чів-чів-чів, чів-чів-чів! — напечу я калачів. Чу-чу-чу, чу-чу-чу! — я сама їх напечу.

 Ча-ча-ча, ча-ча-ча! — дали Олі калача.

 3 Гра «Знайди "зайве” слово»

Аревбакліб

дбуцясили

нсаосаворко

зареебкжїа

(Сосна — хвойне дерево. Корова — свійська тварина.)

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «Хто краще перекаже оповідання»

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Над якою темою ми працюємо? («Що таке Батьківщина»)

Гра «Мікрофон»

Учні по черзі розповідають, що вони уявляють, коли чують слово Батьківщина.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1 Опрацювання оповідання Василя Скуратівського «Калина»

1) Робота над загадкою.

• За хатою у садочку,

У зеленому віночку Та в червоних намистах Стала пава молода.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен — смик,

Та й укине на язик. (Калина)

— Що ви знаєте про цю рослину?

2) Читання оповідання вчителем.

— Що нового дізналися про калину?

3) Словникова робота.

Символізуєнакличете

наруганасамкінець

ганьбоюдбайливо

Читання слів «буксиром» за вчителем, пояснення значень слів.

«Довідкове бюро»

Наруга — знущання, образа когось.

Ганьба — осуд, недобра слава.

Символ — умовне позначення будь-якого предмета, поняття чи явища.

4) Читання оповідання учнями «ланцюжком».

— Яке відоме прислів’я згадується в оповіданні?

5) Гра «Сніжинка».

Читає учень, на парту якого впала сніжинка.

— Ім’я якого гетьмана письменник згадує в оповіданні? А яку народну пісню? Послухайте її. (Учні слухають пісню «Червона калина».)

— Що символізує калина в цій пісні?

— Що говорили дітям, щоб вони не ламали калину?

— Коли цвіте калина?

6)Гра «Розвідники».

— Скільки разів у тексті зустрічається слово калина?

Фізкультхвилинка

 2 Опрацювання вірша Павла Тичини «Де не глянь — колоски»

1) Робота над загадкою.

• Круглий, мов сонечко,

Щедрий, мов сонечко,

На черінь посунеться —

І стоїть, красується.

З печі — та на блюдо: їжте мене, люди,

На здоров’ячко. (Хліб)

2) Розповідь учителя.

Звучить пісня «Хліб — усьому голова» (сл. М. Драгомире-цького, муз. А. Яворика).

— Кажуть у народі правдиві слова: «Хліб-годувальник — усьому голова»!

Тисячі років минуло з того часу, як людина почала вживати хліб.

Не завжди щастило нашим пращурам на полюванні. Щоб вгамувати голод, вони їли зерна дикорослих рослин. Згодом зерна почали розмочувати у воді, подрібнювати на камені. Минуло ще багато років, і люди навчилися випікати на розпечених каменях прісні коржі. Це і був перший хліб.

Від темної, твердої, з кам’яною пилюкою паляниці до випеченого пухкого хліба-калача, короваю минуло тисячі років. За цей час у різних країнах світу хлібороби навчилися з диких, зернових рослин випікати величезну кількість хлібних виробів — близько 800 видів.

Хліб-сіль на вишитому рушнику — символ гостинності українського народу.

Про хліб складено пісні, приказки, загадки, вірші. Послухайте один з них.

3) Читання вірша вчителем.

— З якою інтонацією слід читати вірш? (Урочисто, із захопленням.)

4) Читання вірша учнями «луною» за вчителем.

— Який рядок повторюється в кожній строфі? Як ви його розумієте?

5) Гра «Мікрофон».

— Складіть словесну картину до вірша.

— Які кольори переважатимуть у вашій картині?

— Що буде основним?

— Що зобразите вгорі? Що — скраю?

6) Гра «Диктор телебачення».

Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

 3 Опрацювання оповідання Тамари Коломієць «Хліб»

1) Читання оповідання вчителем.

— Чому оповідання має таку назву?

— Чи можна назвати хліб головним героєм? Чому?

2) Словникова робота.

Золотава шкоринка, позолота від вогню, золоте зерно, в золотому колоссі, на стеблині золоченій, золоте проміння, золоті руки. Читання словосполучень «луною» за вчителем.

— У якому значенні вжиті виділені слова? Поясніть. (Золотава, позолота, золоте, в золотому, в золоченій, золоте, золоті)

3) Гра «Не перервіть ланцюжок».

Учні одне за одним читають текст по одному реченню.

4) Гра «Розвідники».

— Скільки разів у тексті зустрічається слово хліб? (П’ять)

— Прочитайте третій абзац тексту.

— Виділіть слова, які свідчать про те, як прийшов хліб на стіл. (Посіяли — доглянули — змололи — спекли — принесли — поклали.)

— Знайдіть у тексті спонукальне речення.

— До чого закликає автор?

5) Гра «Хвости».

Учитель читає початок речення — учні відшукують усе речення.

 4 Робота над акровіршем

— Згадайте, що таке акровірш?

— Прочитайте акровірш. Назвіть відгадку.

VI. Підсумок уроку

— Назвіть символи України, про які читали на уроці.

— Що головне запам’ятали з сьогоднішнього уроку?

VII. Домашнє завдання

Дібрати прислів’я про хліб, калину.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (08.01.2014)
Переглядів: 2990 | Рейтинг: 2.0/1
Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з...
Природа навколо нас
І. Гнатюк «Наша хата». Прислів'я. «Роде наш красний» (українська народна ...
Урок узагальнення. Співвідношення силуетної форми та декору. Графічний малюно...
Вирізування з паперу серветок, сніжинок
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]