💎 Рекомендуєм - телеграм ігри для заробітку криптовалюти (безкоштовно) Почати заробляти!

Чому люди малюють. Творче завдання. Барви землі

Урок 2. Чому люди малюють. Творче завдання. Барви землі

Мета: розкривати практичну роль образотворчого мистецтва та його необхідність; ознайомлювати учнів із видами художньо-образотворчої діяльності, розкривати поняття «образотворче мистецтво»; формувати початкові навички відтворення почуттів і вражень засобами образотворчого мистецтва; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, гарний смак і бажання малювати.

Оснащення: Зоровий ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників. Обладнання: альбом для малювання; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип уроку: комплексний урок (може бути поєднаний із розповіддю про виникнення мовлення і писемності).

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

 ♦ Чому люди малюють?

 ♦ Коли з’явився перший малюнок?

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. У давні часи люди були дуже безпорадними перед хижими звірами та негодою, тому що їх зуби та нігті були непридатні для полювання, і вони не мали густого хутра для захисту від холоду. Але прадавні люди мали велику перевагу — вони жили родинами. Їм було необхідно спілкуватися одне з одним. Чоловікам — домовитися щодо полювання, жінкам — розповісти, де є ягоди, горіхи, гриби. Усі шукали їжу та друзів, але ніхто не вмів висловити вголос, чого йому потрібно.

IV. Викладення нового навчального матеріалу

Слово вчителя з елементами бесіди

У ті далекі часи люди, які ще не вміли розмовляти, почали спілкуватися одне з одним за допомогою малюнків. Щоб розповісти про шлях до місця, де знаходилася їжа, вони зображували на стінах печер великий камінь, похилене дерево, струмок. Матеріалом для малювання слугувало все, що було попід-руч,— грудка рудої глини, головешка від багаття. Ними можна було проводити лінії по світлих стінах печер. Минуло дуже багато часу, люди навчилися розмовляти, але потреба в малюванні залишилась. На стінах і склепіннях печер виникали малюнки оленів, коней, бізонів, мамонтів. Це було схоже на диво, тому люди й вирішили, що малюнки самі можуть створювати дива. Варто тільки намалювати тварину і простромити її намальованим списом — і полювання буде вдалим. Таким чином малюнки стали для людей першим засобом спілкування і першим чаклунством.

Сьогодні ви навчаєтеся писати, а прадавні люди мали тільки один спосіб зберегти вимовлене слово — подумки. Так вони й зберігали пам’ять про звуки, які почули, та враження про все, що бачили.

Згодом люди придумали, як спілкуватися з тими, хто знаходиться далеко, і навіть із тими, хто ще не народився. Так прадавні люди винайшли письмо, а першим листом був малюнок. Малюнки-заклинання призначалися богам і духам, а тому їх ховали глибоко в печерах, подалі від сторонніх очей. Коли люди

почали малювати для інших, це змінило історію людства. Якщо мисливець мав бажання похвалитися великою здобиччю, він малював (або висікав) на скелі картину біля торованого шляху. Малюнок на камені став пам’яткою історії, посланням у майбутнє. А ще люди додумалися наносити малюнки і на смужки кори, і на шматочки шкіри та деревини, і на уламки кісток, і на мушлі. Такий малюнок можна було взяти із собою і віднести далеко, навіть туди, де розмовляють іншою мовою,— малюнок буде зрозумілий. Люди зрозуміли головне — малюнок може допомогти їм спілкуватися одне з одним.

Бесіда

 ♦ Як ви вважаєте, для чого люди малюють?

Люди не відразу збагнули, що зображення можуть зберігати не тільки інформацію, але й ставлення до неї. Так виникло образотворче мистецтво. (Учитель пропонує розглянути репродукції різних видів та жанрів образотворчого мистецтва.)

Зображення, яке ми створюємо, може бути пласким і нанесеним на аркуш паперу, може бути створене за допомогою олійних фарб на полотні чи на деревині, а можуть бути об’ємними. (Учні розглядають відповідно до розповіді вчителя графічні малюнки, ілюстрації творів живопису, ілюстрації скульптурних творів.)

 ♦ Що означає поняття «образотворче мистецтво»? (Образотворче мистецтво — це мистецтво створення об’ємного (скульптура) або плаского (живопис, графіка) впізнаваного зображення предметів, людей чи подій.)

(Учитель показує учням інструменти і пояснює, якими вони бувають і для чого призначені.)

V. Актуалізація вивченого матеріалу

Випереджальне завдання

Учитель пропонує учням намалювати драбинку, що складається з 8 сходинок. Перша сходинка того кольору, який найбільше подобається. Остання — кольору, що подобається найменше. Малюнки вивішують на дошці, й учні по черзі називають, які вони знають предмети, забарвлені у кожний із кольорів.

Бесіда

 ♦ Назвіть свої улюблені кольори. За що ви їх любите?

 ♦ Якими ваш улюблений колір робить одяг, небо, землю, місто?

 ♦ Звісно, вам подобається малювати. Чим ми можемо скористатися, щоб у нас вийшов кольоровий малюнок? (Фарбами — акварельними або гуаше-вими, кольоровими олівцями, фломастерами, кольоровою крейдою, восковими олівцями.)

 ♦ Чим ви малюєте вдома?

 ♦ Що нам знадобиться для того, щоб малювати фарбами? (Папір, пензлі, фарби, палітра, серветки, ємність для води)

Творче завдання

Учитель. Сьогодні, як і в давні часи, малювання, перш за все,— засіб спілкування між людьми. Спробуймо намалювати малюнок-розповідь!

Уявіть, що вам потрібно розповісти своєму другові у Китаї чи Австралії про нашу землю.

 ♦ Що ви намалюєте? Які фарби оберете?

Пограймо! Кожний із вас намалює малюнок, а решта, розглядаючи його, спробують здогадатись, про що ви бажали розповісти.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу.

VI. Підбиття підсумків

Кожний учень показує свою роботу, а решта відгадують, про що розповідає малюнок. Якщо учні не в змозі відгадати зображене на малюнку, учитель пропонує разом визначити, що потрібно змінити або додати, щоб малюнок-розповідь став зрозумілим.



Джерело: noindex
Категорія: Образотворче мистецтво | Додав: SYLER (01.01.2014)
Переглядів: 2569 | Рейтинг: 5.0/1
Загадка — цікава розумова задача. Л. Глібов «Котилася тарілочка», «Хто доня?»
Л. Вахніна «Кордон», Г. Бойко «Ділові розмови»
Об’ємні вироби з паперу. Виготовлення новорічних прикрас. Сіточки
М. Підгірянка «Загадка». О. Сенатович «Бігли діти повз ялинку...». Т. Коломіє...
Щоб бути здоровим і все встигати робити
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]